Sağlık

Yürüyüş Yapmanın Faydaları

Milenyum çağa girdiğimizden beri, insanlar kendi sağlığına fazla dikkat etmemeye ve teknolojik ürünler sebebiyle evden çıkamaz hale gelmişlerdir. Özellikle, iş sebebiyle sürekli bilgisayar başında oturan insanlar, iş sebebiyle plazalarda çalışan insanlar ve hareketsiz işte çalışan insanlar için birçok hastalığı beraberinde getirecek unsurlar bulunmaktadır. Hareketsiz kalan insanlar, herhangi bir ani harekette eklemlerinde ya da vücudunun belli bölgelerinde zorlanma gibi olaylarla karşı karşıya kalıyor.

Yemek sonrası ufak bir yürüyüş kadar etkili ve iyi eylem yoktur!

İşte Az Kişilerce bilinen yürüyüşün insanoğluna yararları:

Kalp Krizi Riskini Azaltır

Yürüyüş yapmak, kalp riskini azaltıyor!
 

Yürüyüş yapan insanlarda kalp krizi riski azalmaktadır. Kalbinizi korur ve kalbinizi destekler. Her gün düzenli şekilde, günde bir yürüyüş ile kalp riskinizi azaltabilirsinizi. Yapılan araştırmalarda, spor salonlarında da hocalar tarafından verilen öğütlerde öncelikle yürüyüş yapmanın ne kadar etkili bir unsur olduğunu öğreneceksiniz. Spor salonlarında 1-2 aylık adapte programı kapsamında örneğin, yürüyüş verirler. Bu yürüyüş, vücudunuzu alıştırmanız için önemlidir. Günde bir kere sadece 45 dakika ayırmanız yeterlidir. Kısa mesafelere, arabanız ile gitmek yerine yürüyerek gitmeniz sizin için daha sağlıklı olacaktır. Bu tür unsurları kendinize alışkanlık haline getirin ve tembel olmayın!

Akciğerler İçin Önemlidir

Öncelikle açık havada yürüyüş yapmak hem sağlıklıdır hemde yediğiniz yiyeceğin sindirimi için etkilidir. Kilo vermeye başlayan insanlar, genellikle sabah erken saatlerde yürüyüş yaparak vücutlarını formda tutmaya çalışırlar. Açık havada yaptığınız yürüyüşler, vücut içerisinde fazlalık haline gelmiş kalorileri yakmanıza da olanak sağlamaktadır. Böylelikle yağlanmayı da önlersiniz.

İnsan Psikolojisine iyi gelir!

Yürüyüş Yapmak, insan psikolojisine iyi geliyor!

Tek başına yürüyüş yaptığınızda mutlaka kulaklığınızı da alın dinlendirici müzikler eşliğinde yürüyüş yapın. Bu aktivite, insanın gün içinde yaşadığı stressli hayattan belli bir süre uzaklaşmasına yardımcı olur. Açık havada yürüyüş yapmak, vücudun hareketli olması ve oksijen alması ile vücudun mutluluk hormonu salgılamasını sağlamaktadır.

Düzenli Yürüyüşler, Kilo alımını durdurur.

Düzenli olarak bu aktiviteyi alışkanlık haline getirdiğinizde, kilo alımı da engellenmiş olacaktır. Yediğiniz yiyecekler ile sürekli hareketsiz kaldığınızda o besinler sizlere yağ olarak ve ya fazlalık olarak geri dönecektir. Fakat, düzenli olarak yürüyüş yapmayı kendinize alışkanlık haline getirdiğinizde, gün içerisinde yediğiniz besinler yürüyüş ile yanacaktır. Sağlıklı bir hayatı benimseyen kişiler özellikle yediğine ve içtiğine dikkat etmelidir. Kesinlikle ambalajlı, işlenmiş ürünler, fastfood türü gıdaları yememelidir.

Sizlerde sağlıklı bir yaşam için, gün içerisinde en az 30 dakikanızı yürüyüş yaparak geçirin.

cihan

Ben cihan, birçok projede internet üzerinde çeşitli insanlara seslendik. Bu projemiz ile de belirli kişilere seslenmeyi amaçlıyorum. Uzun zamandır çeşitli yerlerde içerikler ile karşınızdaydım. Sosyalmag.com ile yine sizlerleyim.

İlgili Makaleler


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu