BilimTanıtım Yazıları

Yurt Dışında Yaşamın Bilinmeyenleri Bu Yazıda

Öncelikle yurt dışında yaşamak istenildiği zaman kesinlikle hangi kıtada hangi ülkede yaşamak istediğinize karar vermeniz gerekmektedir. Yurt dışı kararı verildiği andan itibaren bu sorunun yanıtını bulmak ve ona göre planlamalar yapmak daha akıllıcı olacaktır.

Çünkü her ülkenin kendine göre zorlukları ya da kolaylıkları vardır. Buna vize işlemleri de kesinlikle dahildir. Bu nedenle öncelikle kafanızda bir yurt dışı planı varsa ve bir ülkede yaşamak istiyorsanız onun neresi olacağına kesinlikle karar vermeli ve ölçüp tartmalısınız. Bu faktör ele alınırken birçok konu başlığından da burada bahsetmiş olacağız.

Bunun öncesinde yurt dışında yaşam için vize işlemleri hakkında bilgi verecek olursak; aslında her ülkenin kendine göre protokolü olduğunu söylememiz mümkün olacaktır. Hollanda’ya taşınmak istediğinizi düşünürsek. Hollanda vize işlemlerinden bahsetmemiş gerekecektir.

Vize işlemlerigenellikle vize türüne göre farklılık göstermektedir. Önemli olan seçtiğiniz vize türüne uygun evrakları eksiksiz olarak oluşturmanızdır. Vize evraklarının eksiksiz olması vize reddi yaşamanızın önüne geçmek anlamına gelmektedir. Bira önce bahsettiğimiz Hollanda’ya gitmek istediğinizi var sayalım.

Hollanda vizesi için; çalışıyor olup olmadığınız emekli olup olmadığınıza göre bir çok belirtilmiş olan belge vardır. Hollanda turistik Schengen vizesi için maksimum 180 gün belirlenmiştir. Hollanda vizesinin değerlendirme süresi 7-15 gün olarak değişim göstermektedir.

Vize başvuru formu, pasaport, 2 adet biometrik fotoğraf bunlardan en önemlisidir. Hollanda vizesi de diğer vizeler Avrupa Birliği ülkeleri gibi Schengen kaynaklı bir vizedir.

Yurt dışında yaşamın bilinmeyenlerine gelin birlikte göz atalım

Yurt Dışında Yaşam ve Hayat Pahalılığı

Yurt dışında yaşam ele alınırken o ülkedeki barınma, yani kira, elektrik, su faturaları gibi öncelikler, alışveriş, ulaşım, eğlence gibi faktörlerin kesinlikle düşünülmesi gerekilmektedir. Bu nedenle bu faktörler ele alındığında gelir-gider hesabı yapılmalı ve ona göre bir şehir belirlenmesi daha doğru bir seçenek olmaktadır.

Gelir-gider durumuna göre belirlenmiş olan bir şehir seçtiğinizde yaşam standardınızı da olumlu yönde etkilemiş olacaksınız. Mesela yaşayacağınız yerin şehir merkezine olan konumu bile yurt dışında yaşam konusu için önemli bir husus olarak yer almaktadır.

Yurt Dışında Yaşam ve Çalışma Koşulları

Yurt dışında yaşam da haftalık çalışma saatleri, esnek çalışma saatleri, yıllık ücretli izin, maaş, vergi ve vergi indiriminin olup olmaması hatta iş fırsatları bile ülkeden ülkeye değişim göstermektedir. Firmaların bile çalışma saatlerinin değişiğini de belirtmek isteriz bu nedenle yurt dışında yaşama düşüncesi konusu hakkında bir araştırma yapılıyor ise kesinlikle çalışma koşullarının da araştırılması gerekilmektedir.

Yurt Dışında Yaşam ve Anadil

Bir ülkeye yerleşmeden hatta gitmeden önce o ülkenin anadili hakkında bilgi edinmiş olmanız gerekmektedir. Aslında çok basit gibi görülse de bu önemli bir husus olarak yer almaktadır. Yurt dışında yaşamın kolaylaşabilmesi adına gittiğiniz ülkenin anadiline hâkim olmanız gerekmektedir. Örneğin Almanya için kesinlikle iyi seviye de bir Almancanızın olması gerekmektedir. Bu Almanya’nın belirlediği en önemli koşullardan bir tanesi olarak yer almaktadır.

Yurt Dışında Yaşam, İnsan Yapısı ve Çok Kültürlülük

Gitmeye karar vermiş olduğunuz ülkenin, kalmak istediğiniz şehrin çok fazla kültürü içinde barındırması çok fazla etnik grubu da içinde barındırması demektir. Bu da sizin aslında o şehre alışmanızı olumlu ya da olumsuz etkileyecek olan en önemli hususlardan biri olmaktadır.

Yurt Dışında Yaşam Ekonomik ve Sosyal Özellikler

Bir ülkenin refah seviyesi orada yaşamanız için en önemli hususlardan biri olmaktadır. Örneğin; 2018 yılının en refah seviyedeki ülkesi Norveç olarak seçilmiştir. Bu da ülkenin kalkınma, ekonomik, kültür ve çevre olarak en iyi olduğunu belirten bir nokta olmaktadır diyebilmekteyiz. Bir yerde yaşamak istenildiği zaman o ülkenin aslında bize kazandırdıklarına da bakmamız gerekmektedir.

O nedenle bir ülkenin sosyal ve ekonomik yapısı kesinlikle en önemli maddelerden bir tanesidir. Örnek olarak verecek olursak; Avusturya Viyana kültür ve sanat etkinlikleri açısından zenginliği ile en yaşanılabilir şehirler listesinde bulunmaktadır. Bu nedenle de aslında bir ülkede yaşamak istenildiğinde o ülkenin sosyal özgürlüğünün, sanatsal yönünün ne kadar önemli olabildiğini de görebilmekteyiz.

Yurt Dışında Yaşam, Coğrafi ve İklim Özellikleri

Yurt dışında yaşamak istediğiniz yerin konumu, iklim özellikleri, uzaklığı, bitki örtüsü ve yağış konuları aslında en önemli olan maddeler arasında yer almaktadır. Kuzey ülkelerinde yaşamak istiyorsanız kış mevsiminin çetinliğine hazır olmanız gerektiğini de öncesinden düşünmüş olmalısınızdır. Bu nedenle de aslında yurt dışında yaşama karar verilirken iklim kesinlikle en önemli unsurlar arasında yer almaktadır.

Yurt Dışında Yaşam ve Vatandaşlık Hakkı, Süreci

Bir ülkede uzun süreli kalmak istenildiğinde o ülkenin vatandaşı olmak gibi konular gündeme gelebilmektedir. Fakat bu durum ülkeden ülkeye değişim göstermektedir. Her ülkenin koşulları da bu yönde farklılıklar öne sürmektedir. Örneğin; Japonya ve Çin mevcut vatandaşlığa devam edilmesine izin vermeyebilmektedir. Bu nedenle yurt dışında yaşam konusu gündem de ise vatandaşlık konusunun önceden araştırılması gerekilmektedir.

Ek olarak kesinlikle sağlık ve eğitim gibi konulara da dikkat edilmesi gerekmektedir.

cihan

Ben cihan, birçok projede internet üzerinde çeşitli insanlara seslendik. Bu projemiz ile de belirli kişilere seslenmeyi amaçlıyorum. Uzun zamandır çeşitli yerlerde içerikler ile karşınızdaydım. Sosyalmag.com ile yine sizlerleyim.

İlgili Makaleler


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu