Uzay

Yıldızların Atalarının Sinyalleri Keşfedildi

Uzun yıllar önce, evrende meydana gelmiş olan Big Bang patlamasından sonra yaklaşık 400 bin yıl ileri gidildiğinde evren kapkaranlık bir yerdi. Yıldızlar ve galaksiler yoktu, evren sadece nötr hidrojen gazıyla kaplıydı. Sonrasındaki 50-100 milyon yılda gazın sonuçta çökerek ilk yıldızları oluşturacak düzeye gelinceye kadar yer çekimi yavaş yavaş gazın en yoğun bölgelerini bir araya getirdi.

12 yıl süren deneysel çalışmanın sonucunda, Colorado ile Arizona üniversiteleri ve Massachusetts Teknoloji Enstitüsünde (MIT) görevli bilim adamları ekibi de evrendeki ilk yıldızların parmak izlerini tespit etti. Evrenin başladığı tarihten tam 180 milyon yıl sonra doğan bu yıldızlar, kozmik soyağacımızın ataları için büyük bir kanıt oluşturmaktadır.

Yıldızların parmak izleri

Yıldızların parmak izlerini bulmak için Bowman’ın ekibi radyo spektrometresi olarak adlandırılan yer temelli bir cihaz kullandı. Bu cihaz Batı Avustralya’da bulunan Avustralya’nın ulusal bilim ajansı (CSIRO) Murchison Radyo – Astronomi Gözlemevi’nde bulunmaktaydı. Cihaz çok hassas bir şekilde kalibre edilerek pek çok dalga boyu etrafında mümkün olduğunca tek bir şekilde çalışacak şekilde tasarlanmıştır.

Deneyimleri süresince ekip gökyüzünün çoğundan alınan tüm astronomik sinyallerin ortalama radyo spektrumunu ölçtü ve bunların güçlerinde dahi küçük değişiklikler aradı. Ekip başlangıçta cihazlarını kozmik zamanı incelemek üzere ayarladı fakat 2015 yılında çalışmalarını daha geniş bir spektrumda tutmaya karar verdi. Bunun doğrultusunda ekip ilk yıldızların ne zaman ve nasıl oluştuğu hakkında aydınlanarak toplumu bilgilendirdi.

Çalışma ayrıca evrendeki gazın muhtemelen beklenenden daha soğuk olduğunu ortaya koydu (beklenen sıcaklığın yarısından az). Bu, astrofizikçilerin teorik çabalarının önemli bir şeyi gözden kaçırdığını veya bunun standart dışı fiziğin ilk kanıtı olabileceğini düşündürmektedir: Özellikle, bu baryumlar (normal madde) karanlık madde ile etkileşime girmiş ve yavaş yavaş karanlık maddeyi erken dönemde karanlık maddede kaybetmiş olabilir. Astronom bilim adamları, evrendeki ısının o zaman zarfında eksi 270 derece olduğunu tespit etti.

Aynı zamanda mavi, büyük ve kısa ömürlü olarak bulgulanan evrendeki ilk yıldızlar, teleskopla görülmesi imkansız bir boyuttaydı. Keşfi yapılan yıldızların parmak izleri araştırmasının sonuçları ve ayrıntıları “Nature” adlı dergide yayınlandı.

cihan

Ben cihan, birçok projede internet üzerinde çeşitli insanlara seslendik. Bu projemiz ile de belirli kişilere seslenmeyi amaçlıyorum. Uzun zamandır çeşitli yerlerde içerikler ile karşınızdaydım. Sosyalmag.com ile yine sizlerleyim.

İlgili Makaleler


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu