Bilim

Yeşilay’dan Sigaraya Karşı Sanal Gerçeklik Çözümü

Son yıllarda sigara ve alkol kullanımının artması ve bu durumun küçük yaşlara kadar sıçraması ile birlikte Yeşilay varlığını daha net göstermek ve gençlere daha sağlıklı bir gelecek sunmak adına çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsam da her geçen gün farklı bir proje ile kendini göstermeyi başaran ve insanlık için savaşa Yeşilay’ın bu sefer ki projesi büyük ilgi gördü. Yeşilay sigaraya karşı sanal gerçeklik gözlükleri ile mücadeleye başlayarak teknolojiyi oldukça faydalı bir amaç için kullanmış oldu.

Sanal gerçeklik gözlükleri günümüzde birçok alanda kullanılmaktadır. Eğlencenin yanı sıra eğitim faaliyetlerinde daha kalıcı ve gerçekçi olması adına sıkça bu yönteme başvurulmaktadır. Bu noktada hem eğitim hem de farkındalık adına sanal gerçeklik teknolojisi Yeşilay tarafından faydalı bir alana hizmet için kullanıldı. Birçok bağımlılık için savaş veren ve bu alanda faaliyet gösteren oldukça başarılı işlerin altına imza atan kurum sanal gerçeklik gözlüklerine başvurarak sigaranın ve alkolün etkileri hakkında çarpıcı gerçekleri gün yüzüne çıkarmayı başardı.

Bu noktada sanal gerçeklik gözlükleri ile bağımlılıkların ciğerlere ne gibi zararları olduğunu en net biçimde de göstermiş oldu. Her yıl Yeşilay haftası olarak kutlanan martın ilk haftasında İstanbul’da kurulan stantlar da sanal gerçeklik gözlükleri ile bağımlılıklara bir farkındalık getirildi. Tütün ürünleri sigara nargile gibi birçok zararlı ürünün ciğerlere ne gibi zararlar verdiğini göstermek adına sanal gerçekliğe başvuruldu. Bu sayede gözlükler sayesinde ciğerler ne gibi zarara uğruyor nasıl tahrip oluyor teknoloji ile apaçık gösterilmiş oldu. Tamamı ile Türk yapımı olan yazılım sayesinde soluk borusundan ciğerlere ulaşan tahribat gösterilmiş oldu. Tütün ürünlerinin hiçte masum olmadığını gösteren Türk yapımı simülasyon sonucu birçok kişi gerçekler karşısında büyük bir şaşkınlık yaşarken sanal gerçeklik gözlüğü ile sonucu gören birçok bağımlı bu noktada sigarayı bir an önce bırakmak istediklerini dile getirdi.

Yeşilay Teknoloji ile Bağımlıkları Sonlandırıyor!

Bu noktada teknolojinin nimetlerinden iyi yönden faydalanmayı bilen Yeşilay teknolojinin de bağımlılıkları azaltmada faydalı olduğunu gösterirken bunun yanı sıra akıllı cihazlarında gençler arasında bir bağımlılık haline geldiğini bu noktada herkesin kendi çabası ile bu bağımlılığa bir dur demesi gerektiğini işaret etti.

cihan

Ben cihan, birçok projede internet üzerinde çeşitli insanlara seslendik. Bu projemiz ile de belirli kişilere seslenmeyi amaçlıyorum. Uzun zamandır çeşitli yerlerde içerikler ile karşınızdaydım. Sosyalmag.com ile yine sizlerleyim.

İlgili Makaleler


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu