BilimDekorasyonGenelKadınKültür SanatMobilSağlık

Yazın Nasıl Beslenmek Gerek? Yaza Formda Girmenin Yolları

Yaz aylarında sağlıklı beslenmek çok önemlidir. Özelikle tansiyon, kalp, mide gibi sağlık sorunları olan hastalar daha çok dikkatli beslenmelidirler. Bu durum onlar için özellikle tehlike yaratmaktadır. Bu makalemiz ile sizlere yazın nasıl beslenmek gerek, neler alınmalı neler alınmamalı hep birlikte bakalım.

Sıcak havalarda özellikle gıda zehirlenmesi durum çok yaşanmaktadır. Bunun için yazın gıda zehirlenmesi çok dikkat edilmelidir. Yaz aylarında kahvaltı günün en önemli öğünü olarak bilinmektedir. Bunun için kahvaltı da çok fazla tüketim yapmalıyız. Bu tüketilmesi gereken şeyler ise, yoğurt, bal, reçel, peynir, yumurta gibi kahvaltılıklar alınmalıdır. İçecek olarak ise daha çok soğuk içecekler alınmalıdır.

Akşam yemekleri daha az yemekler tüketilmelidir. Çünkü akşam saatleri kısa olduğu için gece yatarken mide sorunu çekmeyelim. Ayrıca yaz aylarında yağlı besinler alınmamalıdır. Yağlı yiyecekler mide sorunu yaratmaktadır. Bu yağlı yiyecekler arasında ise cips gibi abur cubur ürünler de yaz aylarında kesinlikle uzak durulması gereken yiyeceklerdir.

Yaz aylarında daha çok soğukluk hissi verebilecek olan besinler alınmalıdır. Karpuz yenmesi gereken meyveler başında gelir. Karpuzun yanında muz, şeftali gibi meyvelerde alınması gereken diğer besinlerdir. Dondurma kesinlikle yazın vazgeçilmezidir.

Bunun için dondurmalı tatlıların yanında sade dondurma da iyi fikir olacaktır.
Yaz aylarında ağır yemeklerden uzak durunuz. Daha çok soğuk ve sıvı tüketiniz. Sıvı grubundan ise su en iyi yaz ayı içeceği olacaktır. Son olarak tavsiye amaçlı yazın alınması gereken besinler ise vücut direncini artıranlar olsun.

Yaza Formda Girmenin Yolları

Yaz her bayan için her zaman bikiniyi hatırlattığı için çoğu bayanımızın korkusudur. Yaz ayların korkulu rüyanız olmasın diye sizler yaza formda girmenin yolları adlı makaleyi hazırladık. Makalemizin asıl kısmına geçmeden önce şunu belirtmek isterim ki ya için fit bir vücut için asıl gerekli olan beslenmemize dikkat etmemiz olacaktır.

Bunun için yaza formda girmek için ilk önerimizde sizlere uygun bir diyet programını yazarak başlayacağız. İlk yapmanız gereken ara ara çantanıza koyduğunuz yiyecekleri tüketmekle başlayacağız. Yaza formda girmek isteyeceksek eğer sağlığımızın çok önemli olduğunu unutmayalım. Kan şekeriniz düşmesin diye muhakkak çantanızda atıştırmalık besinler bulundurmalısınız.

001
001

Aralarda kahve çay gibi içecekler tüketebilirsiniz. Ama dikkat etmeniz gereken nokta kafein içerikli bu tür içecekleri çok sık tüketmemek olacaktır. Protein içerikli yiyecekler alınmalıdır. Etkili spor yapanların bu tür yiyeceklere çok ihtiyacı olacaktır. Her öğünde bir dilim tahıllı ekmek kesinlikle tüketilmelidir.

Bağırsak sistemin daha sağlıklı çalışması için kesinlikle akşam yemeklerinde sofranızda bol yeşillik bulunmalıdır. Yaza formda girmek adına yapılması gereken en önemli adım ise su içmek olacaktır. Yazın su ihtiyacını gidermek için bol su içilmelidir. Düzenli olarak egzersiz yapınız. Sabah yürüyüşleri yaz için en ideal egzersiz olacaktır. Yaza fit girmek için zayıflama hareketleri kesinlikle uygulanmalıdır. Farklı egzersizlerle sporunuzu daha hareketli ve daha renkli yapabilirsiniz.

Yaz için ideal çaylardan olan yeşil çay bol bol tüketmeniz sizler için çok faydalı olacaktır.

Yaz Aylarında Kilo Almamak İçin Öneriler

Yaz aylarında havanın sıcaklığıyla birlikte insanlar ne yiyeceğini şaşırır. Hem kilo almamak hem de sağlıklı kalmak adına doğru besinleri tüketmek gerekir. Yaz aylarında yüksek sıcaklıklarla birlikte buharlaşma üst seviyeye çıkar ve vücudun su gereksinimi oldukça fazlalaşır.

Günde en az 2 litre su tüketmeye dikkat etmek gerekir. Ancak vücudun sıvı ihtiyacını asitli içecekler ve limonata gibi şeker seviyesi yüksek olan içecekler ile gidermek doğru değildir. Bu içeceklerin fazla tüketilmesi kilo almayı sağlayabilir. Ayrıca su yerine farklı sıvılar tüketmek yanlış olur. Suyun içerdiği mineraller çok daha farklı şekilde vücudu besler. Şimdi sizlere yaz aylarında kilo almamak için öneriler vereceğiz.

Yaz sıcaklarında ağır ve yağlı yiyecekler tüketmekten uzak durun. Özellikle yaz sebzelerinden patlıcan, biber ve kabak kızartması çok lezzetli bir öğün gibi durabilir. Ancak kızartma işlemi vitaminlerin ölmesine neden olur. Ve tamamen yağlı hale gelen sebzeler vücuda ağır gelir. Bu nedenle yiyecekleri haşlamak, fırına vermek veya ızgara yapmak çok daha sağlıklı bir yöntem olacaktır.

002
002

Yaz aylarının kurtarıcı öğünü salatalardır. Pratik ve doyurucu salatalar aynı zamanda mideyi de rahatlatır. Taze sebzeler ile hazırladığınız salatanıza nane yaprakları ekleyebilir böylece ferahlatıcı bir etki yaratabilirsiniz.

Salatalık kullanarak da vücudun sıvı ihtiyacını karşılamasına yardımcı olabilirsiniz. Vücudun günlük tuz ihtiyacı tüketilen besinlerin doğal halinden karşılanmaktadır. Bu nedenle yemeklere ek olarak tuz katmak faydalı bir durum değildir. Yiyeceklerinize fazlaca tuz eklemekten uzak durun. Tuz, vücutta su tutulmasını sağlar ve ödem oluşturur. Aynı zamanda vücudun su ihtiyacının da artmasını sağlar.

Hamur tatlıları yerine sütlü tatlılar ile tatlı ihtiyacınızı giderebilirsiniz. Özellikle dondurma, yaz aylarında hem ferahlatır hem de diğer ağır tatlılara göre kilo almanızda etkin rol oynamaz.

Yaz Aylarında Beslenme Nasıl Olmalıdır ?

Yaz ayları ile birlikte Güneş içimizi ısıtır ve enerjimiz kış aylarına göre çok daha yüksek olur. Ancak yüksek hava sıcaklıklarıyla birlikte sağlığımıza da dikkat etmemiz gerekir. Yaz aylarında tüketilen besinler önemlidir. Çünkü tüketilen ağır ve yağlı gıdalar sağlığı olumsuz yönde etkileyebilir.

Peki, yaz aylarında beslenme nasıl olmalıdır ? Gelin şimdi hep birlikte bunu inceleyelim.

Yaz aylarında en çok dikkat edilmesi gereken durum sıvı ihtiyacını karşılayabilmektir. Vücudun su ve sıvı ihtiyacı buharlaşmanın yoğun olmasıyla birlikte artar. Günde en az 2 litre su tüketmek oldukça önemlidir. Bunun yanında serinletici içecekleri de tüketmek gerekir. Ancak sınırlama getirmekte her zaman fayda vardır. Örneğin doğal limonata içerek sağlıklı bir sıvı tüketildiği düşünülse de içerdiği şeker miktarı asla göz ardı edilmemelidir.

005
005

Yağlı gıdalardan uzak durmak sağlıklı bir beslenme şekli olur. Sebzeleri kızartarak yağa bulamak yerine haşlayarak tüketmek daha doğru olacaktır. Yemekleri fırında veya ızgarada hazırlamak da yaz aylarında daha hafif yemekler tüketilmesini sağlayacaktır. Yine yaz aylarında et tüketimine sınır getirmekte fayda vardır.

Yaz aylarında sebze ve meyve seçenekleri oldukça fazladır. Bol bol sebze ve meyve tüketerek gerekli vitaminleri vücuda kazandırmak gerekir. Özellikle bol su içerek kavun ve karpuz gibi meyveleri tüketmeye özen göstermek gerekir. Yağlı yemeklerden uzak durmak gerektiğini belirtmiştik. Ancak mutlaka yağ kullanacaksanız, bunun zeytinyağı olmasına önem verin.

Sıcak havalarda zeytinyağı ile hazırlanan soğuk yemekler doğru bir menü seçeneği olacaktır. Özellikle tansiyon hastası olan kişilerin, yaz aylarında tükettikleri besinlere daha fazla özen göstermesi gerekir. Tuzlu besinler tüketmekten kaçınmak en doğru tercih olacaktır. Salamura, turşu ve tuzlu peynir gibi yiyecekler beslenme listesinden çıkarılmalıdır.

Yağ Yakımını Hızlandıran Meyveler

Vücuttaki fazla yağlar, günümüzde neredeyse tüm insanların sorunu haline gelmiş olsa da atlatılması zor bir durumdur. Bu inatçı yağlardan kurtulmak sadece zayıf ve fit görünmek için değil, aynı zamanda sağlıklı olmak için de gereklidir. Çünkü bu fazla yağlar organlarımızın üzerini sararak çeşitli hastalıklara sebep olur. Bunun için bu fazla yağların vücuttan atılması gerekir. İşte bu yağların yakımını sağlamaya yardımcı olan bir çok meyve vardır.

Peki yağ yakımını hızlandıran meyveler hangileridir ? Gelin birlikte inceleyelim.

Avokado

Avokado, içerisinde bulunan omega 9 yağ asitleri sayesinde hızlıca yağ yakımına yardımcı olur. Bu yağların enerjiye dönüşmesini sağlar.

Goji Berry Üzümü

Ülkemizde kurt üzümü olarak bilinen bu meyve aslında çok köklü bir geçmişe sahiptir. Çinde ilaç yapımında kullanılan bu meyve yapısında kalsiyum, krom ve magnezyum barındırır. Pek çok faydaları bulunmaktadır.

Karaciğer ve böbrek hastalığı için de faydalı olan goji berry üzümü yağ yakımını hızlandırır. Kan glikoz seviyesini dengeler. Bu sayede kilo vermede etkili bir meyvedir.

Limon

Limon, karaciğerler için faydalı bir besindir ve dolayısıyla sindirimi kolaylaştırıp yağ yakımını hızlandırır. Vücudu alkalize eder.

Domates

Domates içerisinde yoğun C vitamini barındırır. Ayrıca proteinlerin yapı taşı olan aminoasit üretimini destekler. Bu aminoasitler de kilo vermede etkilidir.

Greyfurt

Greyfurt kilo veren meyveler arasında üst sıralarda yer alır. Yağ yakma konusunda etkisi fazladır.

Yağ Depolanmasını Engelleyen Besinler

Özellikle kadınların yıllardır süregelmiş kronik sorunu olan kilo problemi eminiz birçoğumuzun mustarip olduğu konudur. Piyasada yüzlerce diyet programı, egzersiz olanları ve yağ yakıcı içecekler bulunuyor. Her yerde karşımıza çıkan reklamları saymıyorum bile. Hepimiz aldığımız kiloları nasıl veririz noktasına odaklanmışken sizlere kilomuzu nasıl koruruz kısmında biraz bilgi vermek istiyorum.

Özellikle bazı besinlerin bu konuda nasıl kurtarıcı olduğunu duyduğunuzda çok şaşıracaksınız! Biliyoruz ki aldığımız kilolar aslında bizlerin vücuduna yağ olarak yerleşmiş misafirlerden ibaretler. Bu misafirliğin kalıcı mı gidici mi olduğuna sizler karar vere durun, ben aşağıda sizler için yağ depolanmasını engelleyen besinler hakkında bilgi vereceğim. Ayrıca yediğimiz besinlerin yararlı kısımlarını alıp zararlı kısımlarını nasıl savuşturacağımızı listeleyeceğim.

006
006

*Kinoa: Daha çok Güney Amerika’nın batı kısmında yetişen ve Türkiye’ de yavaş yavaş yayılmaya başlanan bir besin olan kinoa, içeriğinde protein ve lizin gibi vücudumuz için elzem olan aminoasitleri barındırır. Lifli bir besin olmasından ötürü bağırsak hareketlerini arttırarak kabızlığın önüne geçer.

Kilo vermek ve korumak için ideal bir besin olan kinoayı salatalarınızın içine rendeleyerek ya da pilavını yaparak tüketebilirsiniz. İçeriğinde glüten olmadığından dolayı çölyak hastalarının da tüketebileceği bir besin olan kinoa yağ yakımı ve depolamayı engellemede tam bir kahraman…

*Karabuğday: Kinoaya nazaran daha bilindik bir besin olan karabuğday, kan şekerinin dengeli kalmasını sağlayarak açlık duygusunu bastırır. Vücutta yağ depolamayı engelleyen özelliğinden dolayı kilo vermek için ideal bir gıda seçeneğidir. Bu gıda da glüten içermez.

*Chia Çekirdeği: özünde bir tohum olan bu besin iştah kesmede ve tatlı krizlerini önlemede oldukça başarılı.

Sıvı ile karıştırılarak tüketildiğinde jel olması ve midede şişmesi sayesinde tok tutma özelliği ortaya çıkan chia çekirdeğinin bir kaşığında yaklaşık 11 g. Lif bulunuyor. Yoğurt ya da çorbalarınıza ekleyerek tüketebileceğiniz bir alternatiftir. Bu besinlerin tüketimi ile birlikte yediğiniz besinlerin, yağlarının vücudunuzda daha az depolanmasını sağlayabileceğiniz gibi en sağlıklı kilo verme yönteminin uzman diyetisyenler kontrolünde yapılması gerektiğini unutmamanızı tavsiye ediyoruz.

Tok Tutan Gıdalar Nelerdir ?

Aç kalmadan diyet yapmak tabii ki her kadının hayalidir ama bilinçli beslenme konusunda herkes çok bilgili değildir. Özellikle de tok tutan gıdalar tüketilirse, diyetin başarısı ikiye katlanır. Peki, tok tutan gıdalar nelerdir ? Hem diyet yaparak hem de nasıl tok kalabilirim ? Tokluk süresi uzun olan besinler nelerdir?

Tok tutan besinlerden başlıcaları şunlardır; Yulaf ezmesi, elma, marul, lahana, salatalık gibi salata besinleri, yeşil çay, yoğun protein içeren besinler ve baharatlı gıdalardır. Kullanım koşullarına gelecek olursak. Yulaf ezmesi içerisinde bolca karbonhidrat içerir. Karbonhidratlar vücut tarafından daha geç yakılır ve bu zaman içerinde vücudun uzunca kullanabileceği enerji ortaya çıkar. Yulaf ezmesi açlık hormonunu baskılar. Elmanın en önemli özelliği düşük kalorili olmasıdır.

Mineral ve vitamin açısından çok zengin olan elma, lifli yapısı sayesinde tokluk hissi yaratır ve diyet yapan kişiler de zayıflamaya yardımcı olur. Salata ise bolca tüketilmesi gerekir. Salatalık, marul, havuç gibi salata yapılacak malzemelerden kendinize güzel bir salata yapabilirsiniz. Bol yeşillik kullanmaya özen gösterin. Bazen kendinizi şımartabilirsiniz mesela salatanızın içine biraz haşlanmış mısır veya konserve mısır ekleyebilirsiniz.

007
007

Yeşil çayı gün içinde her zaman tüketebilirsiniz. Yeşil çayınızın içine biraz limon ekleyerek tatlandırabilirsiniz. Gün içerisinde yemek yemek için vaktiniz yoksa yada vaktiniz var fakat fazla yemek yemek istemiyorsunuz. Az yemek yiyerek yada hemen bir şeyler atıştırarak tok kalmak istiyorsanız. Gün içinde bu besinleri bir sıraya koyarak tüketebilirsiniz. Hem sizin için faydalı olacaktır hemde kolay bir şekilde kullanarak sağlıklı kalabilirsiniz. Sağlınız için tükettiğiniz besinlere dikkat etmekte fayda vardır.

Tok Tutan Besinler Nelerdir ?

Yaz aylarının git gide yaklaşması ile birlikte özellikle de kadınlar için diyetler yine gündeme gelmiş durumda. Ancak diyet yaparken duyulan en çok şikayetlerden birisi de aç kalmak. Bunu önlemek için de tok tutan besinler hakkında sizler için bilgi topladık. Tabi ki de akla ilk gelen besin yumurta. Yumurta protein kaynağı olmasının yanı sıra kişide tokluk hissi de yaratıyor. Gün içerisin de 2-3 kez tüketilen yumurta açlık hissi yaşamamanızı sağlayacaktır.

Yeşil çay da hem metabolizmayı hızlandırması hem de tokluk hissi yaratması bakımında önemli bir besin. Ayrıca karın bölgesindeki yağları eritmesi de diğer bir mucizesi. Gün boyunca içilen 1-2 bardak yeşil çay tok kalmanıza destek olacaktır.

Badem, vitamin ve minareller bakımından zengin bir besindir. Günde birkaç adet dahi olsa badem tüketmek hem sizi tok tutacak hem de kilo vermenize yardımcı olacaktır. Özellikle diyet yapanlar için vazgeçilmez bir ara öğün besini olarak kullanılmaktadır. Tarçın hem iştahınızın azalmasına hem de tokluk hissetmenize yardımcı olur. Günde yarım tatlı kaşığı kullanacağınız tarçın hem diyetinize yardımcı olacak hem de vücudunuzun şeker oranını ayarlayacaktır.

Bazı yemeklerin yanında vazgeçilmez olarak tükettiğimiz salata da aslında tek başına bile tok kalmamızı sağlayan bir besindir. İçinde bulunan sebzeler yüksek posaya sahiptirler ve böylece uzun süre tok kalmanızı sağlarlar. Ayrıca salata tüketerek de gün için de az kalori almış olursunuz. Özellikle salatada kullanılan dereotu daha uzun süre tokluk hissetmenizi sağlayacaktır.

Tatilde Kilo Almamanın Püf Noktaları

Yaz aylarının da gelmesi ile birlikte herkes tatil planları yapmaya başladı. İşte tam da bu planları yaparken birkaç küçük noktaya dikkat eder iseniz yazın tatilin de verdiği rehavetle alacağınız kilolardan kaçınabilirsiniz. Tatilde kilo almamanın püf noktaları sayesinde sizi bu büyük dertten kurtarabiliriz. Böylelikle vücudunuzun sahip olduğu zindeliği ve fitliği tatil kilolarına değişmemiş olursunuz. Şimdi gelelim dikkat etmeniz gereken kurallara. Bu kuralları üç küçük başlık altında toplayabiliriz.

Öncelikli olarak her şey dâhil oteller yerine butik otelleri tercih etmelisiniz. Ya da sadece kahvaltı dâhil olanları da tercih edebilirsiniz. Böylelikle açık büfeyi görerek yemeği abartmamış olursunuz ve alacağınız kilolardan da sakınmanız daha basit hale gelecektir. Ya da tercih ettiğiniz yer bir otel olursa açık büfe de tatlı bölümünden uzak kalarak da vücudunuzu koruyabilirsiniz.

Ayrıca bütün gününüzü sadece denize veya havuza girerek ve güneşlenerek geçirmeyin. Aktivitelere katılın. Tatilde de olsanız geri döndüğünüz de tartıda en az bir üç kilo fazlanız olmasını istemiyorsanız elinizden geldiğince hareket etmeye çalışın. Tatil yerinizi sadece deniz, sahil, kum ve güneş olacak şekilde seçmeyin.

Dolaşabileceğiniz, çevreyi keşfedebileceğiniz yani yürüyebileceğiniz, hareket edebileceğiniz yerler olmasını sağlayın.

Tatile giderken yanınıza spor eşyalarınızı da almayı ihmal etmeyin. Tatil köyü gibi birçok otel spor yapabileceğiniz alanlara sahiptir ve sizde günde sadece bir saatinizi ayırarak kilo almaktan kurtulabilir, zinde ve fit kalabilirsiniz. Ve bunun yanında öğünlerinizi de sadece acıktığınız zaman dilimleri yerine sağlıklı bir program ile oluşturursanız metabolizmanız da hızlanarak kilo almama konusunda size yardımcı olacaktır.

Strese İyi Gelen Yiyecekler

Çağımızın en büyük problemlerinden birisi strestir. Aslında stres kısa süreli olduğu zaman kişiye enerji vermekte ve kişinin performansının artmasını sağlamaktadır. Fakat uzun süreli stres kişiyi olumsuz etkilemekte ve kişinin yaşam kalitesini düşürmektedir.

008
008

Uzun süreli stres kişinin bunalıma girmesine neden olmakla birlikte ileriki aşamalarda kalp ve damar hastalıkları başta olmak üzere birçok hastalığın ortaya çıkmasına neden olur. Stresle başa çıkmak için yapılması gereken en temel şey beslenmeye dikkat etmektir. Peki, strese iyi gelen yiyecekler hangileridir ? Gelin şimdi hep birlikte bu konuyu inceleyelim.

Dengeli beslenmek, düzenli olarak spor yapmak, hobi edinmek, meditasyon yapmak, kitap okumak stresi azaltır. Strese iyi gelen ve mutluluk hissi veren birçok yiyecek vardır. Süt ve süt ürünleri, kişinin rahatlamasını sağlayan serotonin hormonunun salgılanmasını sağlayarak kişinin stresten korunmasına yardımcı olur.

Mutluluk hormonunun salgılanmasını tetikleyen diğer bir yiyecek ise siyah çikolatadır. Her gün az miktarda siyah çikolata yemenin strese, kalp hastalıklarına, yorgunluğa iyi geldiği uzmanlar tarafından kanıtlanmıştır. Fazla tüketildiğinde ise tam tersi bir etkiye neden olacağından dolayı siyah çikolatanın fazla tüketilmesi tavsiye edilmez. Sebze ve meyve tüketmek de stresi yok etmeye yardımcı olur.

008
008

Özellikle C vitamini yönünden zengin besinler vücudun direncini arttıracağından dolayı bol bol tüketilmelidir. Bunların yanı sıra sakinleştirici etkisi olan yeşil çay, papatya, yasemin gibi bitkisel çaylar da strese karşı iyi gelir. Brokoli, sarımsak, pekmez, fesleğen ise strese karşı iyi gelen diğer yiyeceklerdendir.

Soğuk Algınlığına Karşı Etkili Besinler

Zaman zaman herkesin başına gelebilen soğuk algınlığı öksürük, hapşırık, boğaz ağrısı, baş ağrısı, yorgunluk, titreme gibi belirtilerle adından söz ettirir. Soğuk algınlığına karşı yapılması gereken en temel şey bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudun direncini arttıracak besinler tüketmektir.

Tabii ki soğuk algınlığına karşı etkili besinler tüketilirse işiniz daha da kolaylaşacaktır. Bunun için akla ilk gelen ekinezya çayıdır. Virüsleri yok etme ve bağışıklık sistemini güçlendirme özelliği bulunan ekinezya çayı bu özelliği sayesinde soğuk algınlığına karşı bire birdir.

000
000

Yatıştırma özelliğinin yanı sıra soğuk algınlığı belirtilerini de ortadan kaldırmaya yardımcı olan ıhlamur çayının da soğuk algınlığına ve enfeksiyonlara karşı tüketilmesi uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Bunların yanı sıra maydanoz, ıspanak, karnabahar, mandalina, limon, portakal, kuşburnu, tere, roka gibi C vitamini yönünden zengin besinler tüketmek bağışıklık sistemini güçlendirmek açısından çok önemlidir. Ayrıca somon, ton balığı gibi

Omega 3 yönünden zengin besinler de vücudun direncini arttıran besinlerdir. Bunlara ek olarak çilek, böğürtlen, brokoli, lahana, Brüksel lahanası, ahududu, ceviz, fındık gibi antioksidan yönünden zengin besinler ve nohut, kuru fasulye, mercimek gibi baklagiller de soğuk algınlığını önlemeye yardımcı besinlerdir.

Bunların yanı sıra soğuk algınlığına karşı yoğurt, kefir, süt gibi vücudu koruyan besinler de tüketilebilir. Ayrıca hastalık süresi boyunca sıvı tüketimi arttırılmalı ve bol bol sebze ve meyve tüketilmelidir. Adaçayı, nane, meyan kökü, okaliptüs, sarımsak, kekik, zencefil gibi besinler de soğuk algınlığına karşı tüketilmesi gereken diğer besinlerdendir.

Sivilceye İyi Gelen Besinler

Sivilce genellikle yendiğimiz besinlerin uyku düzenimizin stres ve gerginliğimizin yüzümüze yansımasıyla oluşan bir sorundur başlı başına bir hastalık değildir fakat artması durumunda cildinizi veya sizi rahatsız eden bir sorun olur.

Sivilce sorununuz için ilk olarak yapmanız gereken belirli besinlerden uzak durmanızdır bunların içinde tabi ki doymuş yağlı besinler fastfood şeker tuz gibi gıdaları tüketmemelisiniz tek besinlerinize dikkat etmemelisiniz tabi ki de sivilce oluşumunun çoğu uykudayken sizi yakalar uyku sivilce oluşumunda çok önemli bir yerdedir uyurken terlediğiniz halde cilt temizliğinize özen göstermiyorsanız kaçınılmaz yeni bir sivilceye merhaba diyorsunuzdur. İlk olarak uyumadan önce cilt temizliği yatak örtüsü yastık değişimi ve bunların temizliği yüzünüzdeki sivilceleri en aza indirger. Sivilceye iyi gelen besinler aracılığı ile bu sorundan kurtulabilmeniz mümkün.

Cilt temizliği için yardımcı olan besinlerden bahsedersek A ve C vitaminleri basta gelmek üzere tahıllar ve balık tüketimi cildinizin temizliği akne bakteri ve sivilce oluşumunu engelliyor. A vitamini olan besinlerimiz havuç lahana ıspanak ve kavun bunlar cildinizdeki toksinlerinizin atılmasıyla bakterilerin oluşumunu engelliyor.

001
001

Bir diğeri de C vitamini olan besinlerde portakal limon çilek greyfurt domates özellikle çilek tüketiminden sonra yüzünüzde beliren sivilceler cildinizde görünmeyen bakterilerin dışarı atılmasıyla temizlendiğini gösterir. Bu besinlerin ve tahıl ürünlerinin tüketimi ile sağlıklı bir cildiniz olabilir cildiniz gıdalar dışında egzersiz yardımı ile bakterileri terleyerek dışarı atar büyüksen egzersiz yardımı ile sivilce sorununuz gözle görülür bir şekilde ortadan kalkar

Sınav Stresine İyi Gelen Yiyecekler

Sınava hazırlık süreci her insan için oldukça kaygılı ve stresli geçen bir süreçtir. Sınava hazırlık sürecinde; küçükten büyüğe her insan, hamburger mi yesem? Çikolata mı yesem ? Baklava yedikten sonra mı çalışsam? Pizza mı söylesem ders çalışırken diye düşünür durur.

Bu süreçte, az doyurucu, tadı güzel, aparatif olacak yiyecekler yeriz. Ancak bu yiyeceklerin bizim vücut sağlığımız kadar psikolojik durumumuzu etkilemesi de yadsınamayacak bir gerçekliktir. Sınav stresi yaşayan bireyler, farkında olmadan yedikleri yiyeceklerden etkilenme oranına bağlı olarak sınav stresini arttırdığı bilinmektedir. İşte şimdi; sınava hazırlık süreci yaşayan bireyler varsa; bunlar siz, abiniz, ablanız, kardeşiniz, çocuğunuz ise bu önemli noktalara dikkat ederek daha sağlıklı ve az stresli bir sınava hazırlık süreci yaşayabilirsiniz.

Sınav stresine iyi gelen yiyecekler ile hayatınızı kurtarabilirsiniz.

Sınava hazırlık sürecinde; kafeinli içecekler, asitli içecekler, fast food yiyecekler sınav stresini arttırabilir. Mayonez, mantar, tavuk gibi kolay bozulabilecek yiyeceklerden uzak durmalısınız. Sınav stresine iyi gelen yiyecekler; tam buğday ekmeği, bulgur pilavı, makarna, peynir, süt, yumurta, muz, kivi, çilek, az miktarda çikolata, mevsim yeşillikleri, salatalık tüketmek sınav stresini yatıştırmak için birebir çözümlerdir.

002
002

Burada, stresi azaltan etkiler arasında genellikle; tuzsuz, asitsiz, yağsız doğal, organik yiyecekler tüketmek gerektiğini sizlere vurguluyoruz. Bu noktalara dikkat çekmek, sınav stresi problemini aşmanıza da yardımcı olacak detaylardandır. Sınava hazırlık sürecinde; mevsiminde meyve suyu tüketmek de sağlığınız ve psikolojik durumunuzu stabil düzeye getirmek için oldukça önemli bir içecek türü olmaktadır.

Sarımsak ve Soğan Kokusuna Karşı Öneriler

Yaşadığımız dünyada, doğada öylesine güzel, öylesine kilit sebzeler vardır ki, onlarsız yemek eksik kalır. Bunların başında sarımsak ve soğan vardır. Sarımsaksız yoğurt, yoğurtsuz mantı nasıl düşünülmüyorsa, sarımsaksız et, kebap da hiç düşünülmez.

Sarımsak pişirildiği zaman kokusunu kaybeder ancak, çiğ tüketildiği zaman kokusu oldukça yoğundur. Genellikle sadece evde kaldığımızda sarımsağı çiğ tüketebiliriz. Soğan ise, Osmanlı döneminden itibaren her yemeğin başrolüdür. Soğan da piştiği zaman koku vermez, ancak salatalarda bazen çiğ olarak tüketmekteyiz.

Hamburgerlerde de çiğ olarak servis edilmektedir. Ancak size önereceğimiz özel noktalarla, sarımsak ve soğan kokusuna karşı öneriler bulacaksınız. Dilerseniz daha fazla vakit kaybetmeden bu önerilere geçelim. Ne dersiniz?

1) Maydanoz tüketmek sarımsak ve soğan kokusunu bastırır. Nane yaprakları ya da naneli çay da bu kokuyu etkisiz hale getirmeye yetecektir.

2) Nane kokulu sakız ya da şeker tüketerek sarımsak ve soğan kokusunun etkisini azaltabilirsiniz.

3) Birkaç parça limon çiğnemek, limonata içmek de soğan ve sarımsak kokusunun bastırılmasında yardımcı olmaktadır.

004
004

4) Havuç, patates püresi, mantar da soğan ve sarımsak kokusu için oldukça etkilidir. Bu sebeple; evde yemek yediğinizde, bu besinleri de masanızda hazır tutun.

5) Dişlerinizi fırçaladıktan sonra, ağzınızı 2,3 dakika kadar sütle çalkalamak da ağzınızdaki kokunun etkisiz bir hal almasına yardımcı olacaktır.

6) Karanfil çiğneyerek de bu kokudan kurtulmanızın mümkün olduğunu sizle paylaşarak, yazımıza noktayı koyabiliriz.

Sağlıklı Dişler İçin Nasıl Beslenmeliyiz ?

Sağlıklı ve güçlü dişlere sahip olmak hem beslenme açısından hem de görüntü açısından çok önemlidir. Diş sağlığının korunması için dişler düzenli olarak fırçalanmalıdır. Bunun yanı sıra sağlıklı ve dengeli beslenmek de çok önemlidir.

Peki, sağlıklı dişler için nasıl beslenmeliyiz ?

Dişler için en önemli minerallerden birisi kalsiyumdur. Süt, peynir, yoğurt, yeşil yapraklı sebzeler gibi kalsiyum yönünden zengin olan besinler tüketmek dişlerin güçlenmesine yardımcı olur. Bu besinlerin özellikle diş gelişiminin devam ettiği ergenlik çağına kadar olan sürede bol bol tüketilmesi gerekir. Dişler için önemli olan diğer bir mineral ise flordur.

Bu mineral diş çürüklerinin oluşmasını engellemeye yardımcı olur. Et, tavuk, balık, süt ve süt ürünleri gibi protein yönünden zengin gıdalar da diş sağlığının korunması ve dişlerin güçlenmesi için çok önemlidir. Bu gıdaların içerisinde aynı zamanda dişler için çok önemli bir mineral olan fosfor da bulunmaktadır. Bu nedenle her gün yeterli miktarda protein tüketmek gerekir.

005
005

Güneş ışınları sayesinde elde edilen D vitamini dişlerin güçlenmesine yardımcı olur. Bu nedenle güneş ışınlarından faydalanmak için günün belli saatlerinde açık havada bulunmak gerekir. Bunların yanı sıra diş sağlığı açısından dikkat edilmesi gerekenler de vardır.

Asitli içecekler dişleri aşındırdığı için çok sık tüketilmemelidir. Ayrıca çay ve kahve gibi içecekler de dişlerde sararma yaptığından dolayı nadiren tüketilmesi tavsiye edilir. Bunlara ek olarak şekerli gıdaların uzun süre dişlerde kalması sonucu çürük oluşabileceğinden dolayı şekerli gıdalar tükettikten hemen sonra dişlerin temizlenmesi gerekmektedir.

Rezene Çayının Faydaları Nelerdir ?

Özellikle Akdeniz bölgesinde yetişen rezene bir çok faydası vardır vücuda. Peki, rezene çayının faydaları nelerdir ? Rezenenin yapraklarından ve tohumundan ayrıca yararlanılır. Tohumu genelde yemeklerde kullanılır. Rezene çayı özellikle mideyi rahatlatmak için kullanılır.

Gazın çıkmasına ve vücudun rahatlamasına yardımcı olur. Rezene çayı yarıca hıçkırığı da keser. Mide kasılmalarına iyi gelir vücudun yumuşamasını sağlar. Safra üretimi için önemli yer tutar. Vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Vücutta fazla su varsa bunun atılmasına yardımcı olur. Annelerin sütlerini arttırsın diye rezene çayı içilir. Diş ağrılarına da iyi geldiği bilinir vücudu uyuşturur ve rahatlatır.

007
007

Rezene çayının göze çok iyi geldiği bilinir. Göz sağlığını tedavi edici özelliği vardır. Gözün dinlenmesine de yardımcı olur. Yüksek tansiyonun olan kişilerde rezene çayı içerek tansiyonun düşmesine yardımcı olur. Mide gazı çokça olan kişilerin gazının atılmasına yardımcı olur.

Öksürüğü olan kişilerin öksürüğünün kesilmesine yardımcı olur.. Rahimde kasılmalar oluşuyorsa bunların rahatlamasına böylelikle ağrının azalmasına yardımcı olur. iştahın gitmesine yardımcı olur. Böylece iştahı bastırmış olur. Bağırsakların temizlenmesine ve kolik tedavisinde vücuda iyi gelir. Vitamin ve mineral içerdiği için vücudun alması gereken gereken faydaların alınmasını sağlar.

Sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlar. Hazır rezene çayı kullanabilirsiniz ya da kaynar suyu içine rezene yapraklarını katıp 10 dakika kadar dinlendirip bu çayı günde üç kere tüketmenizde hiç bir zarar yoktur bayanlar ve baylar.

cihan

Ben cihan, birçok projede internet üzerinde çeşitli insanlara seslendik. Bu projemiz ile de belirli kişilere seslenmeyi amaçlıyorum. Uzun zamandır çeşitli yerlerde içerikler ile karşınızdaydım. Sosyalmag.com ile yine sizlerleyim.

İlgili Makaleler


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu