BilimİnternetMobil

WhatsApp Yeterli Disk Alanı Yok Sorunu Nasıl Çözülür?

Anlık mesajlaşma uygulaması WhatsAppın en beğenilen özelliği kolaylıkla resim ve video paylaşılabilmesi. Bu sayede telefon rehberinizdeki neredeyse herkes ile rahatça paylaşımda bulunabiliyor yazışmaya bile gerek kalmadan duygu ve düşüncelerimizi anlatabiliyoruz. Ancak fotoğraf ve videolar yazılardan daha fazla yer kaplıyor ve zamanla telefon hafızamız doluyor. Bu nedenle yeni bir video veya fotoğraf geldiğinde ya da WhatsApp kendini yedeklemeye çalışırken ekranda beliren bellek yetersiz hatası ile sık sık karşılaşabiliyoruz.

Bu hata WhatsAppdan bağımsız olarak kullanıcıların kendi telefon alışkanlıkları ile şekillenen bir hata. Eğer telefonunuza yüklediğiniz resimleri ara sıra yedekleyerek hafızadan kaldırmıyor veya birçok oyun, şarkı, uygulama ile telefon hafızasını dolduruyor iseniz ister istemez WhatsApp kendi dosyalarına yer bulamaz ve hata verir

Bu sorunu çözebilmek için öncelikle telefon hafızanızda yer açmalısınız. Videolar ve uygulamalar çok fazla yer kapladığından kullanmadığınız uygulamaları veya izlemediğiniz videoları silmekle başlayabilirsiniz. Telefonunuzun downloads klasöründe internetten indirdiğiniz çeşitli dosyalar bulunmaktadır. Bu dosyalardan da ihtiyaç duymadıklarınızı silmeniz işinize yarayabilir.

Ardından uygulamaların geçmişte yaptığınız işlemleri kayıt altında tuttuğu önbelleklerini ayarlar menüsünden silebilirsiniz. Dilerseniz de bu tür işlemleri yapmak için tasarlanmış olan cleaner, clean master gibi uygulamalar yükleyebilirsiniz. Bu uygulamalar yetersiz disk alanı sorununuzu çözmenin yanı sıra ram kullanımını da rahatlatacak çeşitli özelliklere sahiptir. Örneğin Clean Master uygulamasını kullanarak tek tek uygulamaların ön belleğini silmek yerine tek bir dokunuş ile hepsinin silinmesini sağlayabilirsiniz. Hafıza arttır seçeneği ile kullanılabilir hafızayı arttırabilir, gereksiz dosyalar klasörüne tıklayarak bu dosyalardan kurtulabilirsiniz. Böylece video ve fotoğraf alma ve gönderme sırasında hata ile karşılaşmazsınız.

 

cihan

Ben cihan, birçok projede internet üzerinde çeşitli insanlara seslendik. Bu projemiz ile de belirli kişilere seslenmeyi amaçlıyorum. Uzun zamandır çeşitli yerlerde içerikler ile karşınızdaydım. Sosyalmag.com ile yine sizlerleyim.

İlgili Makaleler


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu