BilimİnternetMobil

WhatsApp Sohbet Geçmişi Yükleme Sorunu

En popüler anlık mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp 1 milyarı aşkın kullanıcıya sahiptir. Bu kullanıcılarına sunduğu mesajlaşma, arama, grup konuşmaları yapma gibi özelliklerinin yanında yaptığınız sohbetleri depolayarak bu depolamaların geri yüklenmesini de sağlamaktadır.

Böylece önemli görüşmeleriniz, yazışmalarınız fotoğraf ve videolarınız kaybolmaz. İstediğiniz zaman telefon dahi değiştirseniz geri getirebilir ve konuşmalarınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. WhatsApp konuşma yedeklemelerini hem kullandığınız telefona hem de bulut sistemlerine yapmaktadır. Telefona yapılan yedeklemeler günlük olmakla birlikte bulut sistemlerine yapılan yedeklemeler kurulum sırasında kullanıcının tercihine göre yapılır.

Telefonunuza WhatsApp yüklerken açılan bir ekranda sizin hangi aralıklar ile yedekleme yapmak istediğiniz sorulur. Bu seçeneği ister günlük ister haftalık isterseniz de aylık olarak işaretleyebilir veya yedekleme istemiyorum da diyebilirsiniz. Eğer yedekleme istemezseniz WhatsApp konuşmalarınızı depolamaz bu nedenle ileride tekrar bu konuşmalara ulaşma şansınız kalmaz. Bu nedenle yedekleme yapmanız önerilir. Bu yedeklemeler dilerseniz sadece wifi bağlantısı üzerinden dilerseniz de hem mobil hem de wifi bağlantısı üzerinden gerçekleştirilebilir. Eğer çok fazla görüntü dosyanız var ise sadece wifi üzerinden yedekleme yapmanız kotanızı harcamamak için iyi olabilir.

Telefonunuzdaki WhatsApp uygulamasını sildiniz veya farklı bir telefona geçiş yaptı iseniz kurulum işlemini yaptıktan sonra WhatsApp size yedekleri yükleyip yüklemek istemediğini sorar. Sizin belirtiğiniz periyotlara göre arşivlenmiş olan dosyanın en güncel halinin büyüklüğü ekranda belirtilir ve sizden onaylamanız istenir. Eğer bu işlem sırasında yedekleri yüklemezseniz arşivdeki WhatsApp yedeğiniz de silinecektir.

Uygulamayı silmeden uygulama içerisindeki mesajları yanlışlıkla sildi iseniz yine yedeklerinizi yüklemeniz mümkün. Bunun için WhatsApp kayarlar ekranına gelerek sohbet ayarlarını açmanız ve alt sıralarda bulunan sohbet yedeğini yükle seçeneğine tıklamanız yeterlidir. Mevcut sohbet sayınıza ve sohbetlerinizde bulunan görüntü miktarına bağlı olarak sohbet yedeklerinizin bir boyutu olacaktır. Bu nedenle bu işlemi wifi ile internete bağlıyken yapmanızı tavsiye ederiz.

WhatsApp sohbet yedeklerini Android telefonlarda Google Drive üzerinde tutarken IOS telefonlarda ise iCloud’ta tutmaktadır. Bu nedenle geri yüklemelerinizi yapabilmek için bu hesaplara giriş yapmanız gerekmektedir.

 

cihan

Ben cihan, birçok projede internet üzerinde çeşitli insanlara seslendik. Bu projemiz ile de belirli kişilere seslenmeyi amaçlıyorum. Uzun zamandır çeşitli yerlerde içerikler ile karşınızdaydım. Sosyalmag.com ile yine sizlerleyim.

İlgili Makaleler


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu