BilimİnternetMobil

WhatsApp Sesli Arama Özelliğinde Yaşanan Sorun

WhatsApp geçtiğimiz aylarda yayınladığı bir güncelleme ile sesli arama özelliğini aktifleştirmiş ve tüm kullanıcılarının mesajlaşmanın yanında telefonla da uygulama üzerinden konuşmasını sağlamıştı. Fakat uygulamanın sesli arama özelliği ne yazık ki mesajlaşma özelliği kadar başarılı bulunamadı.

WhatsApp sesli arama özelliğini önce bazı Android kullanıcılara açmış daha sonra da tüm Android kullanıcıları için sistem açılmıştı. Bir süre sonra da IOS kullanıcıları için açılan servis alternatiflerine göre hem daha fazla kullanılan bir uygulama olması hem de konuşma kalitesi nedeniyle tercih edilir olmuştu.

Fakat 4,5g hızındaki bağlantılara rağmen WhatsApp aramaları yeterince kaliteli olamayabiliyor. Çoğu zaman karşı tarafın sesini almakta zorlanıyor veya sesimizi duyuramıyoruz. Bu sorunların bazıları telefonlarımızın eski model olmasından kaynaklanırken bazıları da bağlantı hızımızın hala WhatsApp aramaları için yeterli olmamasından gerçekleşiyor.

Ülkemizde kullanılan 4,5g bağlantı hızı oldukça yüksek hızlarda veri transferi sağlıyor. Ancak aynı anda telefonumuzda birden fazla uygulama bu veri transferini kullandığında uygulamalar arasında bölüştürülen bağlantı hızı WhatsApp aramalarının kalitesine etki ediyor ve aramada ses netliğinin düşmesine neden oluyor.

Bu nedenle WhatsApp ile arama yapmadan önce arka planda çalışan uygulamaları kapatmanız sizin için daha faydalı olacaktır. Ayrıca 3g bağlantıya sahipseniz WhatsApp araması yaparken wifiden bağlanmayı denemeniz daha iyi bir sonuç elde etmenizi sağlar.

Eğer konuşma sırasında sesiniz karşı tarafa hiç gitmiyor ise WhatsApp sizin cihazınızın mikrofonunu kullanamıyor demektir. Bunu çözmek için ise cihazının ayarlar bölümünde uygulamalar sekmesi altında WhatsApp uygulamasını bulmalı ve uygulamanın sahip olduğu izinler arasında ses kayıt özelliğinin aktif olup olmadığına bakmalısınız. Eğer ses kayıt seçeneği görünmüyorsa o zaman yine ayarlar bölümünde bolunun gizlilik seçeneğinde mikrofon menüsünün altındaki ekranda mikrofonu kullanabilecek uygulamalara WhatsApp uygulamasını da eklemelisiniz. Bu sayede sorununuz genel anlamda çözülebilecektir.

Eğer bu seçenekler sorununuzun çözümü için yeterli gelmedi ise WhatsApp uygulamasının web sitesinde bulunan destek hattına başvurabilir ve kullandığınız telefonun marka ve modeli, Android sürümünüz ile sorununuzu anlatabilirsiniz. Bu sayede profesyonel uzmanlar sorununuzu daha kolay çözecektir.

cihan

Ben cihan, birçok projede internet üzerinde çeşitli insanlara seslendik. Bu projemiz ile de belirli kişilere seslenmeyi amaçlıyorum. Uzun zamandır çeşitli yerlerde içerikler ile karşınızdaydım. Sosyalmag.com ile yine sizlerleyim.

İlgili Makaleler


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu