BilimOtomobilTeknoloji

VolksWagen’dan Stop Lambalarında ve Farlarda Önemli Güncelleme

Volkswagen, belki de araç kullanımında büyük değişikliklere yol açabilecek bir yeniliğe imza atmaya hazırlanıyor. Alman otomobil devinin hedefi, farları ve stop lambalarını projektör olarak kullanarak aracın sürücüsü, diğer şoförler ve yayalar için arabanın yola bilgi yansıtmasını sağlamak.

Aracın arkasında ise benzer bir teknoloji olan Optik Park Yardımcısı bulunuyor. Bu sayede aracın stop lambaları, aracın genişliğini belirten ışıkları yola yansıtıyor ve diğer sürücü ve yayaları park eden aracın yolunda durmamaları için uyarıyor.

Bunun yanında stop lambalarının ortasında büyük piksellerden oluşan bir alan da var ve bu alandaki pikseller, akıllı telefon uygulaması ile kontrol edilebilen minik görseller oluşturuyor. Bu sayede sürücüler stop lambalarını dilerse kişiselleştirebiliyor veya uyarı sembolü ile çeşitli durumlarda diğer şoförleri bilgilendirebiliyor.

Bu led ışık matrisi, aracın durumu hakkında aracın şoförüne de bilgi verebiliyor. Örnek olarak elektrikli bir araçta kullanılması durumunda aracın stop lambaları şarj durumu göstergesi görevi görebiliyor. Aynı şekilde, kapı kollarına yerleştirilebilecek led ışıklar ise aracın kilitli olup olmadığını yeşil ve kırmızı ışıklarla gösterebiliyor veya araç yakınlarda anahtar olarak kullanılan bir akıllı telefona bağlandığı zaman bunu kullanıcıya kapı kolu ışıklarıyla gösterebiliyor.

Son olarak, teknolojinin en önemli kullanım alanı olabilecek otonom araçlar var. Volkswagen’a göre kendi başına seyredebilen akıllı araçlar için diğer şoförlerle iletişim kurmanın en iyi yolu bu. Otonom araç, yola yansıttığı ışıklar sayesinde şoförleri ve diğer akıllı araçları nereye yöneleceği konusunda bilgilendirebilir.

cihan

Ben cihan, birçok projede internet üzerinde çeşitli insanlara seslendik. Bu projemiz ile de belirli kişilere seslenmeyi amaçlıyorum. Uzun zamandır çeşitli yerlerde içerikler ile karşınızdaydım. Sosyalmag.com ile yine sizlerleyim.

İlgili Makaleler


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu