Oyun

Virtual Regatta: Offshore & Inshore

Kendini dünyanın en büyük yelken topluluğu olarak tanılan Virtual Regatta, Virtual Regatta Offshore ve Virtual Regatta Inshore oyunlarıyla mobil olarak bu eğlenceyi yaşamak isteyenlerle buluşuyor.

Sanal yarış anlamına gelen Virtual Regatta, iki farklı oyun ile hem açık denizlerde hem de sahillerde yelkenli kullanmak isteyen mobil oyunculara hitap ediyor. Çeşitli yelken kulüplerinin eğitimlerinde de tavsiye edilen Virtual Regatta hem Google Play Store üzerinden Android kullanıcıları için hem de App Store üzerinde iOS kullanıcıları için indirilebiliyor.

Virtual Regatta Offshore

Virtual Regatta’nın çıkarttığı ilk oyun olan Virtual Regatta Offshore, Play Store’da 100 binin üzerinde indirmeye sahip. Gerçek zamanlı olarak diğer yelkencilerle yarışabildiğiniz oyunda Volvo Okyanus Yarışı, Brezilya Transat Jacques Vabre, Vendée Globe, Sydney Hobart Yarışı, Fastnet Yarışı, Route du Rhum, Clipper RTW ve Amerika Kupası gibi farklı yarış türleri bulunuyor.

60 MB boyutundaki mobil oyun, ücretsiz olarak indirilebiliyor. Oyun içerisinde bazı satın alma işlemleri bulunuyor ve bunları kullanarak teknenizi daha kısa sürede geliştirebiliyorsunuz.

Oyuna girdikten sonra isim verdiğiniz tekneyi istediğiniz ekipmanlarla donatıyorsunuz. Sanal olarak gerçek kullanıcılarla aynı zamanda yarışlar yapabiliyorsunuz. Seyrinizi planlamak için gerçek hava tahminlerini kullanıp, yelkenleri buna göre ayarlıyorsunuz.

Ayrıca rota değişikliği planlayabiliyor ve diğer yarışmacıların pozisyonlarını bulabiliyorsunuz.

Virtual Regatta Offshore
Virtual Regatta Offshore

Virtual Regatta Offshore Nasıl Oynanır?

Oyun açıldıktan sonra Guest butonuna tıklayarak giriş yapabiliyorsunuz. Ardından karşınıza gelen menünün üst kısmında yer alan Register kısmında üye olabiliyorsunuz. Üye olarak yarışlardaki ilerlemenizi kaydetmeniz, yararlı olacaktır.

Oyun modlarından herhangi birine tıkladıktan sonra oyuna başlayabiliyorsunuz. Baştan belirtelim, klasik yarış oyunlarında olduğu gaza basayım, sağ-sol yapıp gideyim gibi bir durum bulunmuyor oyunda. Oyunda hava durumu ve akıntılara göre saatlik rotalar belirliyorsunuz ve tekneniz belirlediğiniz rotaya göre yol alıyor. +1h, +2h, +3h şeklinde saatlik olarak hangi noktalarda olacağınızı da görebiliyorsunuz. Amacımız, başlangıç noktasından itibaren akıntı ve hava durumlarına göre en uygun rotayı çizerek yol almak. Bir rotayı bitirmek, yaklaşık 1 hafta alabiliyor.

Rotaya başlamadan önce tekneniz için çeşitli ekipmanlar ve modifiye nesneleri satın alabiliyorsunuz. Her yarış için size belirli bütçe veriliyor ve bunu harcıyorsunuz.

Virtual Regatta Inshore

Virtual Regatta’nın ikinci çıkarttığı oyun olan Virtual Regatta Inshore, kıyı yelkenciliği ile ilgilenenlere hitap ediyor. Diğer oyunda açık denizlerde büyük tekneleri kullanırken, burada sahile yakın konumlarda küçük yelkenlileri kullanıyor ve bunlarla yarışıyorsunuz.

44 MB boyutundaki Virtual Regatta Inshore oyunu, ücretsiz olarak Play Store veya App Store üzerinden indirilebiliyor. Oyun içi satın alma menüsünü kullanarak yelkenliniz için modifiye tasarımlar yapabiliyorsunuz.

Oyun içerisinde Solo, Stopover Cup ve Ecuador Champ’ şeklinde farklı modlar bulunuyor. Oyun 3D olarak hazırlandığı için bazı akıllı telefonlarda kasma, donma veya açılmama gibi sorunlar görülebiliyor.

Virtual Regatta Inshore
Virtual Regatta Inshore

Virtual Regatta Inshore Nasıl Oynanır?

Oyuna giriş yaptıktan sonra karşımıza bir antrenman bölümü geliyor. Bu bölümde oyunu nasıl oynayacağımıza dair ipuçları veriliyor. Ekranın sol alt köşesinde bulunan sağ ve sola çubukları ile yelkenliyi hareket ettiriyoruz. İleri veya geri gitmek için ise herhangi bir komut bulunmuyor.

Oyunun Training bölümünde önce bir çizgiyi geçmemiz, ardından bir daire çevresinde dönüş yapmamız son olarak yine bir çizgiyi geçmemiz gerekiyor. İsterseniz bu kısmı Skip tuşuna basarak atlayabiliyorsunuz fakat oyunu kavramak için bu modu oynamanızda yarar var.

Oyuna giriş yaptıktan sonra sağ üst köşedeki Login butonundan üye olabilir veya üyeliğinize giriş yapabilirsiniz. Bu sayede ilerlemelerinizi kaydedebilirsiniz. Oyun içerisindeki yarışlarda dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, rüzgar yönü. Çünkü yelkenlinizi tamamen rüzgara göre kontrol ederek hız yakalayabiliyorsunuz.

Oyunda yarışa giriş yaptıktan sonra diğer oyuncular da bekleniyor ve ekranın sol üst köşesinde kırmızı bir kronometre başlıyor. Bu kronometredeki zaman, sıfırlandığında yarışa başlıyorsunuz. Yelkenlinin hemen yanındaki rüzgar balonundan rüzgarın yönünü ve şiddetini hesaplayabiliyorsunuz. Ayrıca ekranın sağ üst köşesinde de bununla ilgili ayrıntılar bulunuyor.

cihan

Ben cihan, birçok projede internet üzerinde çeşitli insanlara seslendik. Bu projemiz ile de belirli kişilere seslenmeyi amaçlıyorum. Uzun zamandır çeşitli yerlerde içerikler ile karşınızdaydım. Sosyalmag.com ile yine sizlerleyim.

İlgili Makaleler


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu