Bilim

Ülkemizde İnternetin Bitmeyen Çilesi Hız Düşüklüğü ve Sebepleri

Ülkemizde özellikle son dönemlerde internet kullanımının artmış olmasıyla beraber internet abonelerinin hız düşüklüğü ile ilgili şikayetleri bitmek bilmiyor. Bunun temel sebebi “16 Mbps’e kadar” diye tabir edilen internet paketlerinin hiçbir zaman belirtilen hıza yaklaşmadığından dolayı kullanıcılar son derece tepkili. Ülke genelinde yıllardan beri var olan bu sorunun sebepleri nelerdir ? Bu yazımızda bu konuya değinmek istiyoruz.

İnternet günümüzün en gerekli araçlarından birisi. Akıllı telefonlarımızdan, laptoplara, televizyonlarımızdan saatlerimize kadar birçok eşyamız artık internete ihtiyaç duyuyor. İnternetin çalışma sistemi aslında çok basit. Farklı cihazlardan internete bağlanmada yaşanan sorunlara birçok sebep neden olmaktadır. Bazen tarayıcı problemleri, bazen santrale olan uzaklık, bazen ise genel yavaşlık.

Tüm bu sorunları ele aldığımızda önümüze çıkan ve interneti yavaşlatan en önemli sorun olarak bağlantının sağlanması için gerçekleşen adımların çok farklılaşması olduğu öne çıkıyor. Seçtiğimiz internet paketlerinde 8 MBit, 16Mbit, 32Mbit gibi rakamlar saniyede aktarılan veri miktarını belirtmekte.

İnternet servis sağlayıcıları genelde müşterilerine “e kadar” şeklindeki paketleri sunuyor. Bu paketlerde yer alan rakamlara aslında kullanıcı hiçbir zaman ulaşamıyor. İnternet servis sağlayıcınızdan “16 Mbit’e kadar” olan bir paket aldığınızda mevcut adresinizdeki hızınız 8Mbit’e kadar destekliyorsa sizin alabileceğiniz maksimum hız saniyede 800 kilobyte olacaktır. Bu durumda bile “16 Mbit’e kadar” olan faturayı ödemeye devam edeceksiniz.

Mevcut altyapı dışında internetin hızını düşüren birçok faktör bulunmakta. Bir web sitesinin içeriği, sunucuların donanımı bir diğer etki eden problem.

Sizler de hiz testi, speed test, ve ping testi hizmeti almak istiyorsanız hiztesti.online sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Bu yazı; Hiztesti.online sitesinin uzmanları tarafından derlenmiştir.

cihan

Ben cihan, birçok projede internet üzerinde çeşitli insanlara seslendik. Bu projemiz ile de belirli kişilere seslenmeyi amaçlıyorum. Uzun zamandır çeşitli yerlerde içerikler ile karşınızdaydım. Sosyalmag.com ile yine sizlerleyim.

İlgili Makaleler


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu