Otomobil

Uber Sürücüleri Ne Kadar Kazanıyor?

Ticari taksiye rakip olarak ortaya çıkan özel toplu taşıma aracı olan Uber’in sürücülerinin ne kadar kazandığını merak ediyor musunuz?

Son zamanlarda ülkemizde en çok konuşulan konular arasında Uber geliyor. Uber müşterilerine rahat, konforlu ve güvenli seyahat imkânı sağlayan özel bir toplu taşıma aracı. Bir nevi taksi de diyebiliriz. Uber Amerika Birleşik Devletleri merkezli uluslararası bir ulaşım şirketidir.

Günümüzde 60 farklı ülkede hizmet veren Uber mobil kullanım ile işlerini yürütmektedir. Uber kullanmak isteyenler mobil uygulama üzerinden gidecekleri yeri harita üzerinden işaretleyerek Uber’i çağırabilirler. Kapıya kadar gelen Uber ile birlikte yolcular işaretledikleri yere rahat ve konforlu bir şekilde ulaşım sağlarlar. Yolcuya güzel bir yolculuk sağlayan bu şirketin sürücüleri ne kadar kazanıyor biliyor musunuz?

Bu günlerde Uber ile ticari taksiler arasında yaşanan tartışmalar haberlere konu oluyor. Ticari taksi sürücüleri Uber’i müşteri çalmakla suçluyorlar. Haksız kazanç olduğunu, Uber sürücülerin taksicilerin işlerini alıp onlardan daha fazla kazandığını iddia ediyorlar. Bu iddialarını da Uber’in vergi vermemesiyle savunuyorlar. Vergi vermeden haksız kazanç sağladıklarını düşünüyorlar. Haksız kazanç var mıdır yok mudur bilinmez ama insanların neden Uber’i tercih ettiklerini düşünmek lazım.

Uber yolcular için sürücü seçme imkânı da sağlıyor. Mobil uygulama ile birlikte sürücünün plakası, adı, fotoğrafı ve puanı yolculara sunulmaktadır. Bunları göz önüne alan yolcular daha rahat yolculuk yapabilmek için puanı yüksek olan sürücüleri seçebilirler. Peki, bir Uber sürücüsü ne kadar kazanıyor? Uber Baş Ekonomisti Jonathan Hall, Stanford ve Princeton üniversiteleriyle gerçekleştirdiği araştırmalar sonucunda sürücülerin saatlik 19-21 dolar arasında kazandıklarını açıkladı. Uber sürücülerine cironun %75’ ini ödüyor. Bu da demek oluyor ki, 100 liralık bir işten Uber sürücüsü 75 lira alıyor.

Uber sürücülerinin kazancı tercih edilmelerine göre artıp azalabilmektedir. Puanı yüksek olan sürücüler daha çok tercih edildikleri için kazançları daha çok olacaktır. Fakat şunu kesin olarak biliyoruz ki gittikleri mesafe parasının %75’ini sürücü kendisine alıyor. Ticari taksilerin nerede yanlış yaptıklarını düşünüp kendilerini nasıl geliştirebilecekleriyle ilgili kafa yormaları gerekiyor. Uber ile birlikte rekabet ortamı gittikçe kızışıyor çünkü.

cihan

Ben cihan, birçok projede internet üzerinde çeşitli insanlara seslendik. Bu projemiz ile de belirli kişilere seslenmeyi amaçlıyorum. Uzun zamandır çeşitli yerlerde içerikler ile karşınızdaydım. Sosyalmag.com ile yine sizlerleyim.

İlgili MakalelerBaşa dön tuşu