GenelHaberTeknoloji

Türkiye’de Satışta Olan Elektrikli Araçlar İncelemesi

Günümüzde pek çok firma, elektrikli otomotiv üretimi yapmaya başlamıştır. Bu bağlamda elektrikli araba kullanmak isteye bireyler, ülkemizde satışta olan elektrikli arabaları incelemek istemektedir. Dünya geneline bakıldığı zaman pek çok farklı elektrikli araç türü olduğu görülse de, şimdilik Türkiye’de çok fazla seçenek bulunmamaktadır.

Mini Cooper, BMW, Mercedes, Renault, Smart gibi büyük şirketlerin Türkiye’de sattığı modeller, oldukça rağbet görmektedir. Üstelik günümüzde gelişen elektrikli araç şarj istasyonları kurulumu sayesinde de pek çok insan elektrikli araç kullanmaya meyilli hale gelmiştir. Ülkemizde güncel olarak satılan elektrikli araçlar hakkında detaylı bilgi almak ve bu araçların şarj edilebilmesi için kurulan istasyonları öğrenmek için aşağıdaki başlıkları inceleyebilirsiniz.

Türkiye’de Satılan Elektrikli Araç Modelleri

Otomotiv firmalar tarafından yapılan açıklamalar incelendiği zaman Opel, Ford, General Motors ve bu gibi dev firmaların 10 yıl içerisinde yalnızca elektrikli araç satışı yapmayı planladığı görülmektedir. Bu bağlamda her geçen gün daha fazla birey elektrikli araç satın almayı düşünmektedir. Güncel olarak Türkiye’de satılan elektrikli araç modelleri şu şekildedir:

  1. Jaguar – I-Pace
  2. Renault ZOE
  3. Mercedes Benz EQC
  4. Mini Cooper SE
  5. Smart EQ for Two
  6. Renault Twizy
  7. BMW i3

Yukarıdaki listede belirtilen araçlar, farklı hız sınırı ve şarj dolum süreleri başta olmak üzere pek çok bakımdan birbirinden ayrılmaktadır. Ancak bu araçların ortak özellikleri incelendiği zaman, tüm elektrikli araçların elektrikli araç şarj ünite ve sistemleri ile kolayca şarj edilebildikleri görülmektedir. Kurumsal elektrikli araba şarj istasyonları danışmanlığı ve kurumu hizmeti sağlayan Ekonomik Şarj firmamız ile iletişime geçerek siz de elektrikli araç şarj etme üniteleri ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

Türkiye’de Satılan Elektrikli Araçların Özellikleri Nelerdir?

Daha önce de belirttiğimiz gibi ülkemizde henüz çok fazla elektrikli otomobil modeli satılmıyor olsa da, halihazırda satışta olan araçların birbirinden farklı özellikleri bulunmaktadır. Bu nedenle herkes kendi beklentilerini karşılayabilecek otomobil seçenekleri bulabilmektedir. Bu elektrikli araçların bazıları yalnızca 2 kişi kapasiteli olurken, bazıları normal bir otomobil gibi geniş dizayn edilmiş ve hız sınırı bakımından normal bir otomobilden farksız olarak tasarlanmıştır.

Elektrikli araçlar, tükettikleri güç ve bu kapasiteye bağlı olarak farklı şarj ihtiyaçlarına sahiptir. Bu bakımdan tıpkı benzin ile güç üreten araçlara benzeyen elektrikli arabalar, genel olarak 30 dakikalık bir şarj dolumu sayesinde 100 ila 180 km yol kat edebilmektedir.

Eski ve daha az güçlü elektrikli otomobiller incelendiği zaman ise, bu cihazlar için 2 ila 4 saat arasında bir şarj ihtiyacının olduğu görülmektedir. Bu araçların şarj ihtiyacını karşılamak ve girişimcilere şarj istasyonu alanında destek sunmak için çalışan Ekonomik Şarj firmamız, ayrıca elektrikli araç şarj istasyonları fiyatları bakımından da oldukça uygundur.

cihan

Ben cihan, birçok projede internet üzerinde çeşitli insanlara seslendik. Bu projemiz ile de belirli kişilere seslenmeyi amaçlıyorum. Uzun zamandır çeşitli yerlerde içerikler ile karşınızdaydım. Sosyalmag.com ile yine sizlerleyim.

İlgili Makaleler


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu