İnternet

Turkcell Superonline Kullanıcıları Hürriyet “Erişim Krizi”

Turkcell Superonline kullanıcılarının gündeminde bugün hurriyet.com.tr’ye erişim krizi vardı. Yaklaşık 16.50-18.00 saatleri arasında hurriyet.com.tr’ye erişim kapalıydı. Sorunun Türksat Kablonet kullanıcılarınında yaşanıldığı söylendi.

Daha sonrasında BTK ve Hürriyet olarak iki yönetimdende eş zamanlı açıklamalar eşlik etti. Sorunun yaşandığı saatler içinde hurriyet.com.tr’ye giren Superonline kullanıcılarını http://aidiyet.esb.org.tr/landpage?ms=http://www.hurriyet.com.tr/ adresesine yönlendiriyordu. Esb.org.tr ise erişime engellenen sitelerin yönlendirildiği adres.

5651 sayılı kanunun 8. maddesi kapsamı dışındaki erişimin engellenmesi (yayından çıkarma, kaldırma vb. durumlar hariç olmak üzere) kararlarının uygulanmasını sağlamaktır. Birlik, 5/11/2008 tarihli ve 5809 sayılı elektronik haberleşme kanunu kapsamında yetkilendirilen tüm internet servis sağlayıcıları ile internet erişim hizmeti veren diğer işletmecilerin katılmasıyla oluşan ve koordinasyonu sağlayan bir kuruluştur.

BTK Başkanı Dr. ÖMER FATİH SAYAN ve Hurriyet yetkililerinden erişim sorunu hakkında açıklamalar geldi. BTK’dan gelen açıklama, Twitter üzerinden hurriyet.com.tr’ye yönelik bir erişim engeli olmadığını açıkladı.

hürriyet.com.tr alan adresine yönelik hiçbir erişim engeli bulunmamaktadır. Teknik bir arızadan kaynaklanan sorunun giderildiği raporlanmıştır.

Hürriyet’ten gelen açıklama ise Turkcell çalışanının Denizli 2. Sulh Ceza Hakimliği’nin bir habere verilen erişim engeli kararını uygularken yaptığı bir hata sonucu olduğunu açıkladı;

“Hürriyet’in edindiği bilgiye göre bu teknik sorun, Turkcell’den bir görevlinin, Denizli 2. Sulh Ceza Hakimliği’nin bir habere yönelik verdiği erişim engeli kararını uygularken yaptığı hatadan kaynaklanmıştır.

Mahkeme kararında engellenecek tek haberin adresi (URL) paylaşılırken “/” işareti sehven tek yerine çift yazılmıştır.

Diğer operatörler kararı olması gerektiği gibi uygularken, Turkcell görevlisi sehven yapılan bu hatayı fark etmeyip adresi olduğu gibi kopyalayınca, engelleme bu operatörde ana sayfaya yönelmiş ve söz konusu sorun oluşmuştur.

Turkcell hatanın bildirilmesi üzerine 18.00 sularında kullanıcıların hürriyet.com.tr’ye erişimini tekrar sağlamaya başlamıştır.”

Superonline hız testi yapmak istiyorsanız önceki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

cihan

Ben cihan, birçok projede internet üzerinde çeşitli insanlara seslendik. Bu projemiz ile de belirli kişilere seslenmeyi amaçlıyorum. Uzun zamandır çeşitli yerlerde içerikler ile karşınızdaydım. Sosyalmag.com ile yine sizlerleyim.

İlgili Makaleler


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu