Bilim

Trafik Kazası Mağdurları Adli Olarak Hangi Haklara Sahiptir?

Trafik kazası geçirerek maddi ve manevi zarara uğrayan kişilerin, kazaya kusurlu davranışıyla sebebiyet veren kişi veya tüzel kişilerden ve kusuru olmasa da yasal olarak sorumlu olan sigorta şirketlerinden talep edebileceği hakları vardır.

Hak Sahibi Kimdir?

Yaralanmalı trafik kazası geçirdiğinizde maddi ve manevi olarak zarar gören doğrudan kendiniz olurken, trafik kazası sonucu bir yakınınızı kaybettiğinizde, yakınlık derecesine göre yine maddi ve manevi olarak zarar gören siz oluyorsunuz. Yani trafik kazası mağdurları hem kendilerinin hak ve alacakları bakımından talepte bulunabilir, hem de trafik kazası mağdurunun desteğinden, kaza sebebiyle yoksun kalan kişi kendisi için hak ve alacak talebinde bulunabilir. Talep hakkının doğması için doğrudan kazaya uğrayan olmanız şart değildir.

Ceza Yargılamasına Katılma Hakkı

Trafik kazası neticesinde mağduriyet yaşayan kişiler veya duruma göre kişinin yakınları, kazaya sebebiyet veren kişinin ceza yargılaması davasına katılma hakkına sahiptirler. Trafik kazasına sebebiyet veren kişi aynı zamanda bir veya birden fazla suç işlemiş olacağından, bu kişi veya kişiler hakkında bir ceza soruşturması ve akabinde bir ceza yargılaması başlatılacaktır. Mağdur olan kişi veya yakınları bu ceza yargılamasına dâhil olarak, kazaya sebebiyet veren kişinin cezalandırılmasını talep edebilirler.

Maddi Tazminat Talep Hakkı

Trafik kazası geçiren kişi veya yakınları pek çok yönden maddi zarara uğrarlar. Maddi zarar kavramı içerisine dahil edebileceğimiz bazı örnekler şunlardır:

  • Yaralanmalı trafik kazası geçirilmişse tedavi masrafları.
  • Araç hasar görmüşse tamiri için ödenecek bedel.
  • Yaralanma neticesinde çalışma gücünde yaşanacak sorunlar nedeniyle uğranılan zararlar.
  • Bedende kalıcı bir hasar meydana gelmesi söz konusu olursa bu nedenle yapılmak zorunda kalınacak masraflar.
  • Tedavi masrafları dışında, tedavi için bulunulan yerden başka yere gidilmesinin gerekli olduğu durumlarda, zorunlu yol giderleri, uçak bileti ücreti, konaklama masrafları v.b. gibi masraflar.
  • Çalışma gücünün tamamen kaybedilmesi sebebiyle yaşanacak maddi zarar.
  • Kaza geçirenin desteğine muhtaç olarak yaşayan kişilerin bu destekten yoksun kalmaları nedeniyle uğradıkları zararlar

Maddi zarar durumlarına sadece birkaç örnektir. Uğranılan tüm maddi zararlar için kazaya kusuruyla sebep olan kişi veya kişilere karşı maddi tazminat davası açılabilir. Trafik kazası tazminatı aynı zamanda sorumlu sigorta şirketlerinden de talep edilebilir.

Manevi Tazminat Hakkı

Yaşanan kaza sebebi ile sadece maddi zarara uğranılmaz. Maddi zarar ile birlikte, kaza mağduru veya yakınlarının uğradığı manevi zararlarda kazaya kusuru ile sebep olan kişilerden talep edilebilir. Bu tazminat da dava yolu ile istenmeli ve adli makamlar aracılığı ile talep edilmelidir.
Nekadartazminatalirim.net Trafik Hasar, alanında uzman kadrosu ile trafik kazaları sonrasında gerek kendiniz için ve gerekse yakınlarınız için talep hakkına sahip bulunduğunuz haklarınızı, sorumlu olan kişi, kurum ve kuruluşlardan almanız için size destek olmak için kurulmuştur.

Hangi Hizmetleri Sunuyorlar?

Nekadartazminatalirim.net Trafik Hasar tarafından sunulan hizmetler, deniz yolu, karayolu ve havayolundan kaynaklanacak her türlü kaza neticesinde yaşanacak ve sigorta kapsamında kalan kayıp ve zararların giderilmesi konusunda yapılacak her türlü yardımı kapsamaktadır. Sorumlular tarafından zararlarınız karşılanıncaya kadar sizlerden hiçbir ücret talep edilemez.

Nekadartazminatalirim.net Trafik Hasar tarafından, ev, iş yeri, yangın, deprem, ferdi kaza ve tarım sigortası, taşımacılık gibi sigorta kapsamlarında kalan zararların da giderilmesine yönelik hasar giderme işlemleri yürütülür.

cihan

Ben cihan, birçok projede internet üzerinde çeşitli insanlara seslendik. Bu projemiz ile de belirli kişilere seslenmeyi amaçlıyorum. Uzun zamandır çeşitli yerlerde içerikler ile karşınızdaydım. Sosyalmag.com ile yine sizlerleyim.

İlgili Makaleler


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu