Çeşmeler

Tekirdağ Şehrinde Su Doldurulacak Yerler

Köftesiyle meşhur olan Trakya şehri Tekirdağ bünyesinde barındırdığı tarih kokan yapıları, insanı tabiatın merkezinde hissettiren doğa içindeki yerleri ile gezilip görülmeyi hak eden bir şehirdir. Tekirdağ’da içme suyu doldurulacak yerler ise hem halkın hem de şehre gelenlerin suya ihtiyaç duyduklarında hemen yolunu tuttukları birbirinden güzel çeşmelerdir.

Malkara ilçesindeki Sarnıç Mahallesi’nde Poça Köprüsü mevkiinde Tabak Çeşmesi adlı bir çeşme bulunmaktadır. 200 yıldır akmaya devam eden çeşmenin bir ara altında define olduğu söylentisiyle suyu kesilip taşları kırılmış ise de yeniden onarılarak kullanımına devam edilmesi sağlanmıştır.

İncebey Çeşmesi, Barbaros Çeşmesi, Hüsrev Kethüda Çeşmesi, Künk Çeşme, Kabil Çeşme ve Mermer Çeşme de şehrin popüler çeşmelerindendir.

Baş Çeşme

1546 yılında Ahmet Paşa’nın yaptırdığı bu çeşmeden gelen geçen müstefid olmaya devam etmektedir. Camiatik Mahallesinin Başçeşme Sokağında yer alan çeşme herkesin kullanımına açıktır.

Hüsrev Kethüda Çeşmesi

Cami karşısındaki bu çeşmeye Eski Cami Çeşmesi diyenler de vardır. Hüsrev Kethüda isimli bir kişinin 1564 yılında yaptırdığı bu çeşme Camiatik mahallesindedir ve kullanılmaktadır.

Mermer Çeşme

Bunu yaptıran kişi de yine Hüsrev Kethüda’dır. 1572 yılında inşa edilen çeşme Hüseyin Köse İlköğretim okulu binasının yanındadır. Kullanımı devam etmektedir.

Sünepe Çeşme

İshakça Köyü çıkışındadır. Sünepe adlı bir Ermeni tarafından yaptırılan, yol kenarındaki bu çeşme bugün de insanların ve hayvanların faydalandığı bir çeşmedir.

cihan

Ben cihan, birçok projede internet üzerinde çeşitli insanlara seslendik. Bu projemiz ile de belirli kişilere seslenmeyi amaçlıyorum. Uzun zamandır çeşitli yerlerde içerikler ile karşınızdaydım. Sosyalmag.com ile yine sizlerleyim.

İlgili Makaleler


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu