Teknoloji

Tarih Boyunca Tanınmış 5 Çılgın Fizikçi

Evren hakkında birçok soruya yanıt vermiş, genel analizler ve fizik üzerine birçok sorusu olan bu kişiler Dünya tarihi boyunca kendi isimlerini sık sık duyurmuş kişilerdir.

Isaac Newton (1642 -1727)

Newton, İngiliz fizikçi, astronom, mucit, matematikçi, felsefeci ve kimyacı olarak tanınmış kişidir. Tarih boyunca ismini en çok duyuran kişilerden biridir. Newton, Dünya üzerinde bulunan nesnelerin hareketlerini ve gökyüzü nesnelerini aynı doğal yasalar üzerinde incelemiş bir kişidir. Newton, yaptığı deneyler sonucunda “Hareketler Kanunları”nı bulmasına rağmen yayınlamak üzere uzun yıllar beklemiş bir kişidir. Yerçekimi kanununu newton bulmuştur.


Stephen Hawking (1942- 2018)

Stephen Hawking, şu anda felçi ve konuşamayan bir kişidir. Hawking, yirminci yüzyıl sonlarının en büyük dahisi ve şu an yaşayan en mükemmel beyin olarak bilinmektedir. Aynı zamanda da “Evren uzmanı” ünvanına sahiptir. Stephen Hawking, Kuantum fiziği ve kara delikler üzerine birtakım iddaalar ile bilim adamları arasında Dünya genelinde en çok tanınan ünlü kişidir. Çıkarttığı kitaplar 40 farklı dile çevrildi, birçok kişi tarafından okundu.


Richard Phillips Feynman (1918 – 1988)

Richard Phillips Feynman, 20. yüzyılın en önemli fizikçileri arasında yerini korumuş kişidir. Kuantum elektronimaiği üzerinde birçok çalışmalar, deneyler de bulunmuş, 1965 tarihinde ise Julian Schwingeɾ ve Sin-Itiɾo Tomonaga ile birlikte Nobel Fizik Ödülünü kazanmıştır. 16 yaşında olduğunda integral ve türevi tüm yönleriyle kavramıştır. 17 yaşında ise Rockway’den yrılarak lisans derecesini MIT (Massachusetts Institute of Technology)’de giɾmiştir. Rivayetlere göre ölmeden önce ki son sözü “ki defa ölmekten nefret ederdim, çok sıkıcıymış” dediği bilinmektedir.


Albert Einstein(1879 – 1955)

Albert Einstein, 20. yüzyılın en önemli kuramsal fizikçisi olarak tanınmıştır. Görelelik kavramını tamamen geliştirmiş, istatistiksel mekanik, kuantum mekaniği ve kozmoloji dallarına önemli katkılarda bulunmuştur. 1921 tarihinde Nobel Fizik Ödülüne hak kazanmıştır. Nükleer teknolojinin önünü açmak için çok çeşitli çalışmalarda bulunmuştur.


Wilhelm Röntgen(1845 – 1923)

Wilhelm Konrad Röntgen, isminden de anlaşılacağı üzere röntgeni ilk keşfeden bilim adamıdır. 1895 tarihinde Giessen Üniversitesinde fizik profesörlüğü görevini icra ederken, X ışınları ile ilgili bazı deneyleri olumlu sonuç vermiştir. Bu deneyler sonrasında, insan hastalıklarının en doğru tanısı alanında yeni bir çığır açmıştır. Bu icat ile insanlık tarihinde yeni bir sayfa açılmıştır. 1901 tarihinde Nobel Fizik Ödülünü kazanmıştır.

cihan

Ben cihan, birçok projede internet üzerinde çeşitli insanlara seslendik. Bu projemiz ile de belirli kişilere seslenmeyi amaçlıyorum. Uzun zamandır çeşitli yerlerde içerikler ile karşınızdaydım. Sosyalmag.com ile yine sizlerleyim.

İlgili Makaleler


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu