Teknoloji

Stephan Hawking’in Bazı Teorileri

Dünya tarihi boyunca birçok fizikçi, bilim adamı ve evren hakkında bir takım iddaları olan kişiler gelip geçti. Bu isimler, dönemleri boyunca varlığını hissettirdi ve arkalarında güzel bir anı ile ayrıldı bu dünyadan.

Fizik denildiğinde, son yıllarda akıllara gelen bir isim: Stephen Hawking

Stephen Hawking, 2018 tarihinde yaşamını yitirmiştir.

Hawking sadece fizikçi değildi : aynı zamanda evrenbilimci,astronom, teorisyen ve yazardır.

İngiliz bilim adamları, Stephan Hawking üzerine çeşitli araştırmalar ve keşifler yaptığında insanların geleceğine dair çeşitli teorileri bıraktığına dair ipuçları buldu. Bugünlerde birçok girişimci ve bilim insanına hazineler bıraktı diyebiliriz.

Step Hawking’in Gelecek ile ilgili bazı teorileri

Artificial Intelligence

Gelecek tarihlerde, robotlar insanların üstünlüğünü ele geçirebileceği endişelerinden söz etmiştir. Stephan Hawking 2017 tarihinde bir dergide yer alan röportajında şu sözleri dile getirmiştir “Yapay zekanın, tamamen insanların yerini almasından korkuyorum. İnsanlar bilgisayar virüsleri tasarlarsa, birisi gelişen ve kendini kopyalayan bir yapay zeka tasarlayabilir. Bu durum insanlardan üstün olan yeni bir yaşam biçimini getirecek” demişti.

COVİD-19’un ilk çıkış yeri olan ÇİN’de virüsle mücadelede robotlar da kullanılmıştır.

Küresel ısınma konusu

İngiliz profesör, bazı korkutucu detaylarda bulunmuştur. Dünyanın günden güne sıcaklığının arttığını dile getirmiş ve bazı tahminlerde bulunmuştur. Donald Trump uyguladığı politikaların arkasından sonuçları konusunda BBC NEWS’te şöyle bir açıklamada bulunmuştur:
“Küresel ısınmanın artık geri döndürülemez hale geldiği devrilme noktasına çok yakınız. Trump’ın hareketi, Dünya’yı 250 derecelik sıcaklık ve sülfürik asit yağmurlarıyla birlikte Venüs gibi olmanın eşiğine getirebilir.”

Uzay kolonileri

İnsan ırkının daha yaşanabilir bir geleceğe sahip olması için Dünya’dan ayrılmasına kesin gözle bakıyordu. İnsanoğlunun farklı bir evrende yaşaması gerektiğini vurgulayan Hawking, insan ırkının varlığını sürdürebilmesi için farklı bir uzay kolonisi kurma fikrini tüm dünya üzerinde tartışmaya açmıştı. Bu fikir, Ellon Musk’ın Mars’ta koloni kurma projesinden esinlenmiş olabilirdi.

İnsanlığın Geleceği

Ünlü evren bilimci, insan ırkının yakın bir gelecekte tamamen yok olacağına dair çeşitli açıklamalarda bulunmuştur. Bu sözlerini hemen hemen her fırsatta dile getiriyordu. BBC belgeselinde insan ırkına dair şu sözleri söylemişti:

“Her ne kadar bilinen bir yılda, Dünya gezegeninde bir felaket gerçekleşmesi olasılığı oldukça düşük olsa da; bu, gelecek 1.000 ya da 10.000 yılda bir kesinlik kazanır. İnsanlığın geleceği için uzayı incelemeye devam etmeliyiz. Hassas gezegenimizin ötesine kaçmadan bir 1.000 yıl daha hayatta kalabileceğimizi düşünmüyorum.”

cihan

Ben cihan, birçok projede internet üzerinde çeşitli insanlara seslendik. Bu projemiz ile de belirli kişilere seslenmeyi amaçlıyorum. Uzun zamandır çeşitli yerlerde içerikler ile karşınızdaydım. Sosyalmag.com ile yine sizlerleyim.

İlgili Makaleler


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu