BilimTeknoloji

Solar Sistemlerde Şarj Regülatörlerinin (Kontrol Cihazı) Kullanımı

Şarj Regülatörleri Ne İşe Yarar ?

Güneş enerjisi sistemi ile üretilen voltaj değeri güneşin gün içindeki konumuna veya havanın bulutlu olmasına göre değişiklik göstereceği için, güneş panelleri ile jel aküler arasına mutlaka şarj regülatörleri koyulmalıdır. Şarj regülatörü veya diğer adı ile şarj kontrol cihazının görevi güneş panellerinden üretilen doğru akımı regüle ederek, akülere iletmektir. Böylece şarj regülatöründen her zaman sabit voltajda elektrik akülere gidecektir.

Önemi Nedir ?

Şarj regülatörleri kullanılmadan güneş paneli ile jel akü birbirine bağlanırsa akülerin ömrü kısalacaktır ve kullanılamaz hale gelecektir. Şarj regülatörünün bir diğer görevi akülerin doluluk oranını ölçmek ve sistemi denetlemektir. Aküler kapasiteleri kadar dolduğunda şarj kontrol cihazı akülere elektrik gitmesini kesecek ve akülerin aşırı şarj olmasını engelleyecektir.

Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Şarj kontrol cihazları güneş panellerinden gelen enerjiyi akülere aktaracağı için genellikle 12Volt , 24 Volt veya 48 Volt olarak üretilmektedir. Siz kullanacağınız sisteme göre bunlardan birisini seçebilirsiniz. Yaygın olarak bağ evlerinde aydınlatma, televizyon gibi ihtiyaçları karşılamak için kullanılan güneş panelleri ve aküler 12 volt olarak kurulumu yapılır, fakat çamaşır makinası, buzdolabı veya bulaşık makinası gibi daha güçlü yükleri çalıştırmak için güneş enerjisi sistemi 24 veya 48 volt tercih edilirler.

Bağlantısında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Şarj regülatörlerinin genellikle bir girişi ve iki adet çıkışı vardır. Güneş panellerinden gelen iki adet solar kablo, şarj kontrol cihazının PV yazan soketlerinde ki + ve – uçlara bağlanır. Şarj regülatörü cihazlarında bu soketler genellikle güneş paneli işareti ile belirtilmiş olmaktadır. Sistemde bulunan aküler ise, şarj regülatörünün akü işareti ile gösterilen BATT + ve – uçlarına bağlanır. Bir diğer çıkış 12 volt doğru akım çıkışıdır. Sistemlerde fazla kullanılmasalar da eğer 12 volt ile çalışan bir cihaz çalıştırmak isterseniz doğrudan bu çıkışı kullanabilirsiniz.

Kaynak : Ekonomik Solar

cihan

Ben cihan, birçok projede internet üzerinde çeşitli insanlara seslendik. Bu projemiz ile de belirli kişilere seslenmeyi amaçlıyorum. Uzun zamandır çeşitli yerlerde içerikler ile karşınızdaydım. Sosyalmag.com ile yine sizlerleyim.

İlgili Makaleler


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu