Çeşmeler

Sivas Kaynak Suları ve Su Doldurulacak Yerler

Bir şehrin gezilecek yerleri, yemekleri ve plajları kadar çeşmeleri de önemlidir. Sivas’a gitmeyi düşünüyor ya da orada ikâmet ediyorsanız Sivas’ta içme suyu doldurulacak yerler nerelerdir? Diye araştırmanız muhtemeldir. Cevabı ise aşağıda verilmiştir.

İl merkezinde bulunan tarihi Taş Han’ın tam karşısında Sultan İİ. Mahmud’un 1837 yılında yaptırmış olduğu Tellipınar Çeşmesi 2 asra yakın bir süredir akmaktadır. Çeşmenin kitabesine daha sonraları Şehit Orhan Tunçöz Çeşmesi yazılmıştır. 2007’de restore edilen çeşme bugün de kullanılmaktadır.

Ayrıca Türk Polis Teşkilatı’nın kuruluşunun şerefine, 165. Sene-yi devriyesinde İl Emniyet Müdürlüğü tarafından Hastaneler Kavşağı’na da bir adet ‘Şehitler Çeşmesi’ yaptırılmıştır. Çeşmede polis şehitlerinin isimleri yazılmış ve geçtiğimiz yıl törenle açıldığından beri kullanılmaktadır.

cihan

Ben cihan, birçok projede internet üzerinde çeşitli insanlara seslendik. Bu projemiz ile de belirli kişilere seslenmeyi amaçlıyorum. Uzun zamandır çeşitli yerlerde içerikler ile karşınızdaydım. Sosyalmag.com ile yine sizlerleyim.

İlgili Makaleler


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu