Çeşmeler

Samsun’da Çeşmeler ve Su Doldurulacak Yerler

Orta Karadeniz bölgesinin en kalabaklık şehri olan Samsun Kurtuluş Savaşı’nda büyük bir rol üstlenmiştir. Karadeniz’in başkenti diye de bilinen Samsun deltalar, kaplıcalar, ovalar, havzalar ve pek çok güzelliğin bir arada bulunduğu kıymetli bir şehirdir. Samsun’da içme suyu doldurulacak yerler ise bu şehirin farklı noktalarında bulunan çeşmelerdir.

Ali Bey Çeşmesi

Bafra’da bulunan bu çeşme XIX. Yüzyılda Ali Bey tarafından inşa ettirilmiş olup geçtiğimiz yıllarda onarımdan geçmiştir ve kullanıma sunulmuştur.

Hamidiye Çeşmesi

1892 yılında Sultan 2. Abdülhamid’in yaptırdığı bu çeşme günümüze ulaşamamış olsa da arşivde bulunan fotoğraflardan yararlanılarak aslına uygun şekilde yapılmış ve 2019 yılında kullanıma açılmıştır.

Tarihi Alemdar Zade Çeşmesi de Samsun’da su alınabilecek çeşmelerden biridir.

1800’lü yıllardan bu yana dur durak bilmeden akan ‘Göz Suyu’ ve ‘Hoca Suyu’ İlkadım ilçesinde bulunmaktadır. Suyun kaynağı belirsizdir ve bu sular halk tarafından şifâlı olarak görülmektedir. Özellikle gözlere iyi geldiği söylenen bu su Samsun halkının beğenisini kazanmaktadır. 2 asırdan beri aralıksız akan çeşmeye ‘Göz Suyu Çeşmesi’ ismi de verilmiştir.

cihan

Ben cihan, birçok projede internet üzerinde çeşitli insanlara seslendik. Bu projemiz ile de belirli kişilere seslenmeyi amaçlıyorum. Uzun zamandır çeşitli yerlerde içerikler ile karşınızdaydım. Sosyalmag.com ile yine sizlerleyim.

İlgili Makaleler


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu