BilimGenelKadınSağlık

Saç Dökülmesinin Nedenleri Nelerdir ?

Bayan erkek herkesin derdi saç dökülmesi. Çağın hastalığı olan stresin zararlarından biri de saç dökülmesi fakat her dökülmeyi de bununla ilişkilendirmek yanlış olur. Peki, saç dökülmesinin nedenleri nelerdir? Neler yapmalıyız? gibi sorular sorduğunuzu duyar gibiyim . Öncelikle saçlar kötü hava şartları , yüksek ısıdaki şekillendiricilerden etkilenerek zamanla yıpranır ve dökülmeler meydana gelir. Saç dökülmeleri sadece dıştan faktörler ile değil sinir , stres gibi nedenlerde de kaynaklanır. Uygun olmayan saç bakımları , boya yapma , renk açtırma işlemi, sıkı bağlanmış at kuyruğu bunlarda saçların zayıflayarak dökülmesine neden olan saç dökülme nedenleridir.

Çok fazla saç yıkamak ya da taramak da saçların dökülmesine sebep olabiliyor. Saç fırçası yerine ağzı geniş olan düz uçlu tarakları kullanmanızda fayda vardır. Saçlarınız ıslakken çok faza kurulamaya çalışmayın çok fazla kuru iken saçlarınızı taramakta kaçınmalısınız. Saçlarda azalmalar genellikle genetik yapılardan kaynaklanmaktadır. Alopesi areata bu saç kayıplarında geniş yuvarlaklık haline saç açılarak dökülüyor. Her yaşta bu saç dökülmesi hastalığına rastlayabilirsiniz. Bazı hastalıkların yan etkisi olarak da kendini gösterebiliyor.

Yüksek ateş sonrasında bazı kişilerde saç dökülmeleri yoğun bir şekilde çıkabiliyor. Troid hastalarının da karşılaştığı sorunlardandır saç dökülmesi . Vücudun eksik protein alması sonucu da saç kendini dökülerek gösterir. Saçlarınızı geceleri tepeden sımsıkı şekilde toplamamaya özen gösterin. Ve doğum sonrasında bu dökülmeler artabilir. Doğum kontrol hapları da belirli bir süre sonunda saç dökülme nedenleri arasında olabiliyor hanımlar.

Saç Dökülmesini Önlemek İçin Nasıl Beslenmeliyiz ?

Saç dökülmesi problemi en sık görülen saç problemlerinden birisidir. Çevresel etkenler, dengesiz beslenme, stres, sık tarama ve boyama gibi etkenlere bağlı olarak saç dökülmesi gözlenebilir. Hem erkeklerin hem de kadınların ortak problemi olan saç dökülmesini önlemek için yapılması gereken en temel şey sağlıklı ve dengeli beslenmektir. Peki, saç dökülmesini önlemek için nasıl beslenmeliyiz ?

Özellikle protein ağırlıklı beslenmek sağların güçlenmesi ve dökülmemesi için çok önemlidir. Buna ek olarak somon gibi Omega 3 yönünden zengin ve B12 içeriği fazla olan besinlerin tüketilmesinde fayda vardır. Saç dökülmesinin temelinde ise folik asit, demir ve çinko eksikliği vardır.

sac dokulmesinin nedenleri nelerdir2
sac dokulmesinin nedenleri nelerdir2

Bu nedenle badem, ceviz, fındık, yeşil yapraklı sebzeler, soya fasulyesi, kırmızı et gibi demir, çinko ve folik asit içeren besinlerin tüketilmesi gerekir. E vitamini de saç derisinin nemlenmesi ve saçların kuvvetlendirilmesi açısından çok önemlidir. Özellikle E vitamini içeriği zengin olan zeytin yağı ve soya tüketmek saç tellerinin kalınlaşmasına ve koparak dökülmelere karşı faydalıdır. Bunun yanı sıra saçların çabuk uzamasına da yardımcı olur. A vitamini yönünden zengin besinler tüketmek de saç sağlığı açısından önemlidir.

Havuç gibi A vitamini içeriği fazla olan besinler saç köklerinin güçlenmesini sağlar ve buna bağlı olarak da saç dökülmesine engel olur. Buna ek olarak saçların daha parlak ve sağlıklı gözükmesini sağlar. Saçların dökülmemesi için tüketilmesi gereken diğer yiyecekler ise istiridye, kuru yemiş, tam tahıllı besinler ve ıspanaktır.

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir ?

Bakım gerektiren, özen gösterilen, şıklık getiren bir unsurdur saçlar. Saçların güzel olması, bakım gösterilmesinden geçer. Bu nedenle, saçların parlak olması, güçlü olması, nem dengesinin sağlanması büyük bir önem taşır. Saçlarınıza yüksek ısıda saç şekillendirici uygularsanız, çok sıcak suda saçlarınızı yıkarsanız, yıpranmaya ve dökülmeye sebep olabilirsiniz. Saç dökülmesinde etki eden diğer bir faktör de strestir.

Araştırmalara göre, stresin de saç dökülmesine sebep olduğunu belirtmektedir. Sizlere aktaracağımız bilgilerin ışığı altında; saç dökülmesini engelleyecek, saçınıza direnç ve güç verecek bilgileri bulabilir, dökülmeyi de engelleyebilirsiniz. Peki, saç dökülmesine ne iyi gelir ?

Saç dökülmesini engelleyen önerilerin ilkinde; dökülmeye sebep olan etmen; vücudunuzdaki demir ve çinko eksikliği olabilir. Bunu bir uzmana danışarak öğrenebilirsiniz. Bu saç dökülmenize sebep olan ilk etmen arasında sayılabilir. Eğer demir ve çinko düzeyiniz normal ise o zaman bahsedeceklerimizi uygulayabilirsiniz. Saçların dökülmesini engelleyecek besinlerde; deniz ürünleri, barbunya, havuç, fındık, yulaf, kırmızı et, yoğurt, süt ürünleri, kuru yemiş çeşitleridir. Bu ürünleri bolca tüketerek hem sağlıklı hem de saçlarınız gür ve güçlü olabilir.

Saç dökülmesini engelleyen kürde ise; 5 gram çam yağı, 5 gram ısırgan yağı, 5 gram sarımsak yağı, 5 gram biberiye yağı, 5 gram badem yağı, 5 gram zeytinyağı karışımını bir kap içerisinde karıştırıyoruz. Bu kürü, saç diplerinize uygulayarak, saç uçlarına kadar masaj yaparak sürmelisiniz. Haftada 3 gün uygulamanız, saçlarınızın dökülmesine engel olacak, parlamasını ve güçlü olmasını sağlayacaktır.

Saç Dökülmesine Karşı Maske Tarifi

Saç dökülmesi sorunu her insanda baş gösteren sorunlar arasında yer alır. Fakat aşırı dökülen saçlar ve yerine yeniden çıkmayan saçlar saç dökülmesi sorununu ortaya çıkarmaktadır. Saçınızın dökülme sorunu birçok sebebi bulunmaktadır. Bu sebepler ise, yanlış kullanılan kozmetik ürünleri, yanlış kullanılan şampuan, yanlış kullanılan sabun, yanlış yıkama işlemi gibi sebepler yer almaktadır. Saçınızı her gün yıkama saçın yıpranması ve dökülmesine neden olan en büyük etmendir. Ayrıca ph değeri yüksek olan şampuan ise gene saçın dökülmesine neden olmaktadır.

sac dokulmesinin nedenleri nelerdir3
sac dokulmesinin nedenleri nelerdir3

Yanlış beslenme ve bilinçsiz beslenme de gene saç dökülmesi sorununu ortaya çıkarmaktadır. Eğer kendinize, saç dökülmesine karşı maske tarifi bularak uygularsanız, şikayetlerinizin bir nebze gerilediğini görebilirsiniz. Saç dökülmesi sorununa karşı beslenme alışkanlığınız düzenli olmalıdır. Vitaminler ve minareler yüksek meyve ve sebzeler alınmalıdır. Peki, saç için hangi maskeler yapılmalı hep birlikte bakalım.

Isırgan otu maskesi ile sizlerde saç dökülmesi sorunu ile başa çıkabileceksiniz. Yanı yapmanız gereken ısırgan otlarını alıp suda kaynatmak olacaktır. Kaynatılan suyu daha sonra duş almadan önce saçlarınızı yıkayınız ve böylece saçlarınızın dökülme sorunu ortadan kalkacaktır. Ayrıca dökülen saçlara sarımsak maskesi de gene aynı etkiyi verecektir. Yanı sarımsak maskesi ile saçlarınız dökülmeyecek ve ayrıca daha gür saçlar ortaya çıkacaktır.

Son olarak şunu da belirmek isterim ki saç tipleri de saçların dökülme sorunu ortaya çıkarmaktadır. Yanı ince telli saçlar kalın telli saç tipine göre daha çabuk dökülmektedir. Yapmanız gerekenler yukarıda maddeler halinde verildi umarım saç dökülmesi sorunu ile sizde başa çıkabilirsiniz.

Saç Dökülmesine Karşı Kür Tarifi

Saç dökülmesi günümüzde hemen hemen her yaş aralığı bay ve bayanlarda sorun teşkil etmektedir. Saç boyları, fönler, kuaförde geçirilen zaman, yanlış kullanılan şampuanlar, saç kremleri, çevresel faktörler gibi birçok faktör saç dökülmesini tetiklemektedir.

Eğer sizde saçlarınızdan şikayetçiyseniz, saç dökülmesine karşı kür tarifi arıyorsanız, kesinlikle doğru yerdesiniz. Saç dökülmesini aza indirmek ve en önemlisi bu sorunu ortadan kaldırmak ve sağlıklı saçlara kavuşmak için yapmanız gereken iki doğal kür tarifi ile dökülen saçlarınıza kazanmak oldukça kolaydır. Kolay bulabileceğiniz malzemelerle saç dökülmelerine son ve sağlıklı gür saçlara sahip olacaksınız.

Bir adet limonun suyu iki yemek kaşığı zeytin yağını küçük bir kase de iyice karıştırın ve saç diplerinize masaj yaparak iyice uygulayın ve uygularken parmak uçlarınızla küçük daireler çizin ve masaj yapın. Bu uygulama bir saat kadar saçlarınızda kalsın bir saat sonrasında ılık su ile duş alın. Bu uygulamayı haftada iki defa uygulayın saç diplerine özellikle saç dökülmesi olan bölgeye.

sac dokulmesinin nedenleri nelerdir4
sac dokulmesinin nedenleri nelerdir4

İkinci kür tarifimiz ise saç dökülmesine karşı, argan yağı mükemmel etkisi olan argan yağı birçok cilt sorunu için mucize çözüm getirir. Son yıllarda saç dökülmesi için önerilmektedir ve sonuç oldukça sevindirici olmaktadır. Bir yemek kaşığı arga yağını parmak uçlarınızla saç diplerine masaj yaparak uygulayın haftada iki defa ve 4 hafta boyunca bu uygulamaya devam edin. Derinin kendini yenilemesine ve saçların sağlıklı ve gür olmasını sağlar.

Ayrıca argan yağı kepeğe karşı korucu görevini başarıyla yerine getirir. Saç dökülmesini en az seviyeye getirmek için sık sık duş almayın saç fırçanıza dikkat edin. Banyoda kalma sürenizi azaltın, boya, fön ve saç şekillendiren cihazları daha az kullanmaya çalışın.

Saç Dökülmesine Karşı Bitkisel Çözüm

Saçların çok sık dökülüp kafa derisinin açılarak saçın seyrelmesi tüm kadınların en büyük kabuslarındandır. Bu sebeple yapılan tüm uygulamalar büyük maliyetlidir. Saç ektirme, güzellik salonlarındaki sayısız uygulamalar, kuaförde uygulanan maskeler ve buna benzer daha bir çok uygulama çoğu zaman saçı onarmak yerine yıpratabilir. Bunun da en büyük sonucu dökülen saçlardır. Bu yazımızda sizlere saç dökülmesine karşı bitkisel çözüm önerileri sunacağız.

Saç dökülmelerinin kesin olarak durması için, evde düzenli olarak yapacağınız bu kür ile istediğiniz gür ve güçlü saçlara sahip olabilirsiniz. Tamamen doğal olan bu kür , saçların dökülmesini kesin olarak durdurarak yeni saçların çıkmasını sağlar. Çünkü şifalı otların yağlarından faydalanılmaktadır. Bu kür için bulundurmanız gereken malzemeler:

– Sarımsak yağı
– Çam yağı
– Yılan yağı
– Hint yağı
– Badem yağı

Verilen malzemeleri birer kaşık olacak şekilde karıştırıp cam bir şişeye boşaltın. Daha sonra bir hafta boyunca her gün saç diplerinize pamukla serum uygular gibi uygulayın. Uygulama yaptıktan sonra bir saat bekletip durulayınız. İlk haftadan sonra, ikinci hafta iki günde bir, üçüncü hafta üç günde bir olarak uygulayın. Bir aydan sonra ise haftada bir olacak şekilde bu kürü kullanmaya devam edin.

Yaklaşık 4 ay sonra bir ay boyunca hiç bir uygulama yapmayın. Bir ay sonra tekrar baştan aynı işlemi 4 ay boyunca uygulayın. Bu şekilde saçlarını kaybedenlerin saçları çıkacak, saç dökülmesi olanların kesinlikle saç dökülmesi duracak ve saçları zayıf olanların ise saçları güçlenecektir. Gözle görülür etkiyi 3. aydan itibaren göreceksiniz. Bu kür 4+1+4 ay şeklindedir. Bu süre boyunca uygulanan kür ömrünüz boyunca yetecektir. Üstünüze düşen tek görev, yeni saçlarınızı koruyup özenle davranmak.

Saç Dökülmesine İyi Gelen Besinler

Saç dökülmesi problemi hem erkeklerin hem de kadınların ortak problemidir. Genetik faktörler, çevresel faktörler, sağlıksız ve dengesiz beslenme, stres gibi çeşitli nedenlere bağlı olarak saç dökülmesi gerçekleşir. Saç dökülmesi problemi akla ilk demir eksikliğini getirir. Sebebi her ne olursa olsun bu problemin önüne geçilmezse ileride pişman olunabilir. Peki, saç dökülmesine iyi gelen besinler nelerdir ?

sac dokulmesinin nedenleri nelerdir5
sac dokulmesinin nedenleri nelerdir5

Yeşil yapraklı sebzeler, kırmızı et, tahıl gibi demir içeriği yönünden zengin besinler tüketmek saç köklerinin güçlenmesini sağlar ve saç dökülmesine karşı iyi gelir. C vitamini içeriği fazla olan besinler bağışıklık sistemini güçlendirir, güneş ışığının zararlı etkilerine karşı vücudu korur, bu da aynı zaman da çevresel etkenlere karşı saçın direncini arttırmaya yardımcı olur. Badem, fındık, ceviz gibi yemişler de saç dökülmesine karşı bire birdir.

Ayrıca saç derisi sağlığı için özellikle havuç gibi A vitamini yönünden zengin besinleri tüketmekte fayda vardır.

Balık, karides gibi deniz ürünleri ise erkek tipi saç dökülmesine karşı iyi gelen besinlerdir. Fazla tüketimi ise tam tersi bir etki yaparak saçlarda dökülmeye yol açacağından dolayı kararında tüketmekte fayda vardır. Yoğurt, peynir, süt gibi protein yönünden zengin besinler saç tellerinin güçlenmesini ve hızlı uzamasını sağlar. Bu sayede saç dökülmesi miktarını da en aza indirir ve daha gür ve parlak saçlara kavuşmanızı sağlar. Çilek, böğürtlen, siyah çikolata gibi antioksidan içeriği fazla olan besinler de saç derisinin ve saç köklerinin güçlenmesine yardımcı olur. Saç sağlığı için bu besinlerin tüketilmesinde fayda vardır.

cihan

Ben cihan, birçok projede internet üzerinde çeşitli insanlara seslendik. Bu projemiz ile de belirli kişilere seslenmeyi amaçlıyorum. Uzun zamandır çeşitli yerlerde içerikler ile karşınızdaydım. Sosyalmag.com ile yine sizlerleyim.

İlgili Makaleler


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu