BilimDonanımTeknoloji

Piller Neden Sıvı Akıtır, Pillerin Akma Nedenleri

Günlük hayatımızın vazgeçilmezleri arasında piller geçmişten günümüze önemini hala koruyor. Özellikle kalem piller (AA piller) en çok kullandığımız pillerden birisidir. Bu yazımızda pillerin sıvı akıtmasının nedenlerini, hangi pillerin sıvı akıttığı ve sıvı akıtan pillere karşı alınabilecek önlemleri sizlerle paylaşacağız.

Kullandığımız cihazlarda pillerin akması bizleri telaşlandırır. Bu durum pillerin bozulmasından değil kullandığımız cihazın bozulmasından korktuğumuzdan dolayıdır. Bu yazımızda pillerin sıvı akıtmasının cihazlara verdiği zararları, pillerin kalitesinin ne derece etkili olduğu gibi konulara değineceğiz.

Piller Hangi Durumlarda Sıvı Akıtır ?

Her pilde kullanımdan dolayı oluşacak gazların tahliyesi için küçük bir delik bulunur. Bu delik gözle görülemeyecek kadar küçüktür. Çeşitli nedenlerden dolayı pil içindeki sıvının bu delikten akmasından dolayı sıvı ve sonrasında katı bir madde pilin üzerine yapışır. Çıkan sıvı ve katı madde bu durumu meydana getirir.

Pillerin Akıtmasına Sebep Olan Durumlar Nelerdir ?

Pillerin sıvı çıkarmasında sadece tek bir neden yoktur. Bu duruma neden olan olayları sıralayacak olursak;

  • Pilin yanlış şekilde (+ ve – kutuplarının ters takılması) kullanımı
  • Pile yapılan fiziksel müdahaleler. Pili Buzdolabında bekletme, pili ezme gibi.
  • Pillerin üretimindeki hatalar
  • Kalitesiz piller

Pillerin Sıvı Akıtması Zararlı Mıdır ?

Pillerin sıvı akıtması demek, çeşitli nedenlerden dolayı alkali özelliği bulunan potasyum hidroksitin pilin dışına akmasıdır. Potasyum hidroksit maddesi yoğun şekilde baz özelliği taşıdığı için kullanılan cihazların devrellerine zarar vermektedir. Cihazların devrelerinin kirlenmesine, devrelerin aşınmasına, paslanmaya ve ileri düzeyde cihazların bozulmasına neden olurlar.

Pillerin Sıvı Akıtması İnsanlara Zararlı Mıdır ?

Pillerin akmasından doğan sıvı ve katı madde tüm canlılara zarar verecek ölçüdedir. Akıtan pillerin özellikle çocuklardan uzak tutulması gerekmektedir. Pilin dışarıya boşalttığı potasyum hidroksit maddesi özellikle ciltlerde yoğun şekilde tahriş ve yanığa sebep olmaktadır. Akıtan pillerin kesinlikle gözlerden uzak tutulması gerekmektedir. Teması durumunda körlüğe varan rahatsızlıklara neden olurlar.

Kaliteli Piller Sıvı Akıtır Mı ?

Pilin üretim sürecindeki teknoloji, üretim süreçleri, pilin dizaynı gibi etkenler pilin sıvı akıtmasında çok önemli rol oynarlar. sosyalmag ekibi olarak bizler elektronik cihazlarınızda her zaman kaliteli piller kullanmanızı öneriyoruz.

cihan

Ben cihan, birçok projede internet üzerinde çeşitli insanlara seslendik. Bu projemiz ile de belirli kişilere seslenmeyi amaçlıyorum. Uzun zamandır çeşitli yerlerde içerikler ile karşınızdaydım. Sosyalmag.com ile yine sizlerleyim.

İlgili Makaleler


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu