Sağlık

Mutluluk Veren Besinler

Stress, sıkıntılı süreçler, monoton bir hayat! Bence hepsi gelip geçici. İnsanoğlunun herşeyi kafasında bitirip, yeni şeyler ile meşgul olması gerek. Spor yapan kişiler kendisini spora adayarak, bir nebze de olsa bu stress hayatından uzaklaşıyor.

Spor insan vücuduna faydalıdır, besinler ise daha çok katkıda bulunur. Unutmayın, besinleri yerinde tükettiğinizde aktivitelerden daha çok fayda katacaksınız. Bazı besinler ise, içerdikleri serotonin gibi maddeler ile insanlara mutluluk hormonluyor. Mutluluk içeren besinler, stresi azaltır.

Aşırıya Kaçmayın

İnsanlar, stressli hayatlarından ve mutsuz yaşantılarından dolayı yemek yeme eğiliminde ölçüleri kaçırıyorlar. Strese giren bir kişi, çiğneme refleksi hızlı işlediği için, daha sert yiyecekler tüketir ve daha çok tatlı tüketme eğilimine girmektedir. İnsanlar mutsuz olduklarında hazır yiyeceklere de yönelebiliyor. Ayak üstü atıştırmalık yiyecekler geçici süreliğine mutluluk sağlamaktadır. Fakat bu besinlerin kalori değerleri yüksektir. Örneğin: kuruyemişler ayaküstü atıştırıldığında hemen bir mutluluk hissi uyandırır insanda. Fakat, o enerjiyi ve besinleri tüketemediğinde insan, aniden kilo artışı bas gösterebilir.

İşte İnsanları Mutlu Eden Bazı Besinler:

Probiyotik Besinler

Bilim adamları yaptıkları araştırmalar sonucunda insanların ikinci beyni bağırsaklarıdır kanısına varmışlardır. Probiyotik besinler, kefir, ayran ve yoğurt gibi besinleri tüketen insanlarda iritabl – huzursuzluk bağırsak sendromu daha az görülmektedir. Bu sendromun doğrudan depresyon ile alakası vardır.

Muz

Muz, içerisinde serotonin olduğu için ara öğün olarak günde 1 adet yenilebilir. Fakat günde 2-3 gibi fazla aşırıya kaçmamak gerekir.

Ay Çekirdeği

Çiğneme refleksini harekete geçirir, yüksek oranda serotonin olduğundan ötürü stresi azaltmaktadır.

Ceviz

Fıstık, Fındık ve badem gibi kuruyemişler içerisinde bulundurduğu serotonin zenginliği ile stresi azaltır ve mutlu hissetmenize olanak sağlar. Günde aşırıya kaçmamak gereklidir.

Bitter Çikolata

İnsanları aniden basan tatlı isteğini ve deiğer tatlı – çikolata isteğini aniden hızlı şekilde kesmektedir. Türk kahvesi ile tüketmenizi öneririz.

Kuru İncir

Serotonin yüksek olduğu besinlerin başında gelmektedir. Ara öğün olarak tercih edilebilir. Kuru incir kan şekerini düzenler ve kaygı seviyesini azaltmaktadır.

Bezelye

Serotonin seviyesini yükseltmek için en önemli kaynaklardan biridir. Ana öğünlerde tüketildiğinde insanların kendisini daha iyi hissetmesine olanak sağlar.

Tahıl Salataları

Stress ile başınız dertte oluyorsa, buğday, nohut, kinoa ve fasulye gibi tahıl içeren salata türlerinin tüketilmesi stresi azaltmada önemli faktörler arasında yer alır.

Peynir

Peynir, kahvaltıların olmazsa olmazıdır. Güne enerjik ve mutlu başlangıç yapmak isteyenler peyniri mutlaka yemelidir. Aşırıya kaçmamak gerekir.

cihan

Ben cihan, birçok projede internet üzerinde çeşitli insanlara seslendik. Bu projemiz ile de belirli kişilere seslenmeyi amaçlıyorum. Uzun zamandır çeşitli yerlerde içerikler ile karşınızdaydım. Sosyalmag.com ile yine sizlerleyim.

İlgili Makaleler


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu