DekorasyonGenelKadınModa

Mobilya Alışverişinde Tasarruf Etmenin Yolları

Evlerimizi dekore etmenin yolu güzel ve şık bir mobilya seçmekten geçiyor. Ancak bu gösterişli ve şık mobilyalara bazen gereğinden fazla harcama yapabiliyoruz. Zamanla aşınacak ya da modası geçecek olan mobilyalara bir anlık hevesle verdiğimiz paralar canımızı sıkarken bütçemizin de eksilmesine yol açmaktadır. Mobilya alışverişinde tasarruf etmenin yolları vardır fakat çok dikkatli olunması gerekir.

Öncelikle mobilya seçiminde beğendiğimiz takımın her şeyini almak zorunda olmadığımızı bilmeliyiz. Odamıza uygun ve fazlalıktan uzak sadece ihtiyacımız olanı almakta fayda var. Böylece eksilen ürünler ile tasarruf etmiş ve kalabalıktan uzaklaşmış oluruz.

Seçeceğimiz mobilyanın kullanışlı ve çok fonksiyonel olmasına dikkat etmeliyiz. Böylece bir mobilyayı birkaç işte kullanabiliriz. Ayrıca mobilya almamış oluruz.

Antika ürünler pek çoğumuzun hoşuna gitmiş olsa da satın almadan önce iyice incelemekte büyük fayda var. Bu ürünlerin sağlamlığına özellikle dikkat etmeliyiz. Ürünler antika olduğu için ücreti yüksek olacaktır ama aldığımızın ertesi günü parçalanmasını hiç birimizi istemeyiz öyle değil mi?

Alacağımızın ürünlerin etiketlerini iyice okumalı ve öğrenmeliyiz. Çoğu mobilya ürünü Çin’de ithal edilmekte, üretimi günden güne iyileştirilse de hileler olabilir. Dayanıklı ve kaliteli mobilya seçmemiz için güvenilir ve tanınır markalardan alışveriş yapmalıyız. Daha sonrasında herhangi bir aksaklıkta firma ile irtibata geçebilir ve mağduriyetimiz giderilebilir.

Ancak büyük firmaların sadece marka fiyatı da eklediğini unutmayın. Marka sevdası uğruna yüksek fiyatlar verebileceğinizi düşünün. Eğer evinizde birden fazla eşya alacak veya birden fazla odanızı dekore edecekseniz toplu alışveriş yapmaya özen gösterin. Böylece indirim artacaktır. Kargo ücreti düşecektir.

Modern Koltuk Modelleri

Bazen uyuya kaldığımız, bazen kahve eşliğinde sohbet ettiğimiz, bazen oturduğumuz, bazen bebeğimizle keyifli vakitler geçirdiğimiz alanlardır salonlar. Bu salonda ise göze çarpan unsurlar ise koltuklardır. Peki koltuk seçerken neye dikkat etmeliyiz? Rahatlığına mı, modeline mi?

001
001

Her iki unsura da dikkat etmemiz gerekmektedir. Bizim için önemli olan sadece rahatlığı dersek, rengi bize ve salona uymayan koltuk modelini seçecek değiliz ya. Modern koltuk modelleri sayesinde hayatınıza şıklık ve zarafet katabileceksiniz.

Son yılların en çok tercih edilen koltuk modeli olan, zarafeti ön plana çıkaran koltuklar, tay tüyü ya da kadife koltuklardır. Bu koltuklar, renkleri daha şık bir şekilde üzerinde taşıyarak, hem rahatlığınız açısından ön planda olmaktadır hem de salonunuza getireceği zarafet bakımından ön planda olmaktadır. Güncel olan ve modayı takip eden koltuk modellerinde renk olarak sadece pastel tonları kullanılmakta ve tercih edilmektedir. Pastel tonlarında dekore edilen salonların, iç açıcılığı, şıklığı, rahatlığı ve temizliği çok daha ön plana çıkmaktadır.

Bu koltukların yastıklarında tercih edilen yoğun renkler, çiçek desenleri koltukların şıklığını ön plana çıkaracaktır. Bu koltuklarda çok önemli ve şık bir detay olan seçenek ise berjer koltuklardır. Berjer koltuklar son yıllarda en göze çarpan koltuk modelidir.

Bu berjer koltuklar tek kişilik koltuklardır ve zarafetiyle ve koltuk takımından farklı olmasıyla da ön plandadır. Berjer koltuklarda; çiçek desenleri, otantik şekiller ve desenler, gül desenleri, çizgi desenleri hakimdir. Berjer koltuklar çoğu zaman desenli olurken, nadir de olsa de bir görünüm halini almaktadır. Modern koltuklar; rahatlığınızı ön planda tutarken, şık bir görünüme sahip olmayı da zirveye taşımaktadır. Pastel tonları modern renk ve koltuk modeli olarak tercih edebilir, şık ve zarif bir salon izlenimine sahip olabilirsiniz.

Modern Sehpa Modelleri

Evlerimiz, hayatımızın çok büyük bir bölümünün geçtiği, içinde her türlü duyguyu yaşadığımız ve rahat hissetmek istediğimiz oldukça önemli mekanlar. Dolayısıyla evimizin dekorasyonunu da tüm bunları sağlayacak şekilde oluşturmak istiyoruz. Mobilyalar perdeye, halından aksesuara kadar her türlü detay yaşam kalitemizi derinden etkileyebiliyor.

Bu nedenle evimizde yer verdiğimiz en ufak bir eşyanın bile hayatımız üzerindeki oldukça büyük. Özellikle oturma mekanlarında yer allan mobilyalar hem günlük yaşantısı, hem de misafir açıkladığımız anlar için önem taşıyor. Oturma grupları ve ayrılmaz parçaları olan sahaların önemi de tam bu noktada daha iyi anlaşılıyor.
Oturma mekanlarının neredeyse olmazsa olmazı, adeta tamamlayıcısı durumunda olan sehpalar, modern dokunuşlarla artık evin ana öğesi haline getiriliyor.

002
002

Evi küçük olanlar için depolama amacıyla da kullanılabilecek olan şık ve modern sehpa tasarımları daha masif, kapalı ancak bir o kadar da ilgi çekici ve zekice dizayn edilmiş olurken; kimi zaman da küçük mekanlarda derinlik ve ferahlık algısı yaratmak amacıyla yansıtıcı yüzeyi olan ve boşluklu sehpa tasarımları tercih ediliyor.

Açılıp kapanabilen modern sehpa modelleri sayesinde küçük mekanlarda ihtiyaç duyulduğu takdirde sehpalar yemek masası işlevi görüp pratik bir kullanım sağlıyor.

Daha büyük yaşama mekanlarında ise çok parçalı görünen, gerektiğinde aralarında boşluk bulunan birkaç parça halinde kullanılabilen modern sehpa modelleri hem mekandaki büyüklüğü dengelenmesi sağlıyor hem de ortaya oldukça şık bir görünümün çıkmasını destekliyor.

Modern Şömine Modelleri

Kış aylarında içimizi ısıtacak aynı zamanda görüntüsü ile etrafa hoş bir görüntü sağlayacak olan şömineleri hemen her evde göremiyoruz. Kullanıcılar, genellikle yüksek gelirli kişilerden oluşmaktadır.

Şömineler kullanıldıkları mekânlarda özgün, estetik, şık ve lüks bir hava katmaktadırlar. Şömineler gelişimine bakıldığında günden güne farklılaşmaya ve odalarımızda ısıtma aracı dışında dekor ürünü olarak kullanılmaya da başlamıştır.

Yakıt olarak odun kullanılabileceği gibi elektrikli kullanılabilen şöminelerde üretilmiştir. Ayrıca baca gerektirmeyen Bio-etanol şöminelerde son yıllarda isminden sıkça söz ettirmeye başlamıştır. Modern şömine modelleri sayesinde evler hakettiği dekorasyon zenginliğine daha çabuk kavuşmakta.

Klasik asansör kapaklı şömineler, pek çok kullanıcın evinde vardır. En çok kullanılan şömine çeşididir. Üç tarafı açık şömineler salonunuza ayrı bir şıklık katacaktır. Dekoratif amaçlı da kullanabilirsiniz. Odanızın her alanına ısı yayılacak ve etrafa hoş bir görüntü katacaktır.

004
004

Daha çok klasik tarzda döşenmiş ağır mobilyalarınızı modernleştirecek bir hava katacaktır. İki yanı açık köşe şömineler ve devamında kullanacağınız dekoratif ürünler ile bu ürüne hayran kalacaksınız. Kiremit renginde veya duvar boyanızda aynı renkte seçebilirsiniz.

Odanızla uyum sağlayarak sizi ve içinizi ısıtacaktır. Arkası ve önü açık dikdörtgen şeklindeki şömineler ile birden fazla odanızı ısıtabilir. Duvar görevi gördüğünden her iki odanızdan da görülecek ve ısı sağlayacaksınız. Ayrıca bu şekilde odanızı da bölümlendirebilir farklı amaçlar için kullanabilirsiniz. Elektrikli şömineler ile eviniz kirlenmeden ısınabilirsiniz. Elektrik ile çalışır ve ortama estetik bir görüntü sağlayacaktır.

Modern Tv Ünitesi Modelleri

Günümüzde her evde bir televizyon bulunmaktadır. Hatta yaşam standartlarının yükselmesiyle bu sayı birden fazla da olabilir. Her geçen gün çıkan yeni modeller sayesinde de tv izlemek başlı başına bir zevk haline geldi. Televizyonları herhangi bir masanın üzerine ya da duvara monteli olarak izlemek yerine bir tv ünitesi sayesinde keyifli bir hale dönüştürebilirsiniz.

Modern tv ünitesi modelleri adeta birer yaşam köşesi oluşturmaya aday. Son trendlerde göze çarpan özelliklerin başında geniş ve derinlikli raflar gelmekte. Ayrıca bir alt bir de üst olmak üzere 2 değişik şekilde kombinlenebilen modeller sayesinde yalnızca televizyonu değil, kitaplarınızı, dergilerinizi, film cd’lerinizi hatta aksesuarlarınızı bile gözünüzün önünde bulundurabileceksiniz.

005
005

Modern çizgilerin bir arada buluştuğu tv ünitelerinde göze çarpan ortak noktalardan birisi de led ışıkların kullanılıyor olması. Üstelik her renk seçeneğiyle evlerinize renk katacaklar. Led ışıklar sayesinde akşam ya da gece saatlerinde de kullanışlı bir şekilde yararlanabileceğiniz tv üniteleri modelleri çağın gereklerine uyum sağlamış durumda.

Günümüzde asimetrik çizimli modellerden oluşan, kaliteli malzemeden yapılmış tv üniteleri özellikle yeni evlenen çiftlerin gözdesi. Tv izlemenin dışında sinema izlemek için de kullanılan tv ünite köşeleri yaşamınızda çok önemli bir yere sahip olacak. Odanızın ya da duvar boyunuzun uzunluğuna göre yüzlerce farklı tv ünitesi bulunmakta. Önemli olan odanızı küçük göstermek yerine daha ferah ve kullanışlı olan bir modelle doğru seçimi yapmak.

Mutfağınızı Planlarken Fayda Sağlayacak Bilgiler

Evinizin en mutlu, en enerjik köşesidir belki de mutfaklar. Her kadının, en çok vakit geçirdiği, mutlu olduğu alanlardan birisidir. Mutfakların dekorasyonu, mutfaktaki aksesuarlar derken kargaşaya tutulur kalırız. Bunların hepsinin belli yerleri olmalıdır.

Mutfağımız kalabalık ve karışıklıkla şıklık yakalamasın, sadelik ve düzenle şıklık yakalasın. İşte bu noktanın önemini vurgulayacak güzel bir adım var. Bu adımların her birini sizlerle paylaşmak için buradayız. Mutfağınızı planlarken fayda sağlayacak bilgiler paylaşmak istiyorsanız makalemizi dikkatle okumanızı tavsiye ederiz.

İlk olarak mutfak planlanmasında; güneş ışığını alan pencereniz olmalıdır. Güneş ışığından çok fazla faydalandığınız bu alanı en iyi şekilde değerlendirmek de size kalmış. Güneş ışığını alan pencere tam lavabonun karşısında olmalıdır. Böylece, siz de sebze yıkarken, bulaşık yıkarken güneşten sağlığınız açısından ve aydınlanmanız açısından en uzun süre yararlanmanız ön planda olacaktır. Mutfak planlanmasında; uzun ve dar bir mutfağa sahipseniz düz sıralı bir mutfak dolabı yerleşmesi uygulayabilirsiniz.

Bu yerleşimle birlikte uzun mutfağınızın, her iki yanına da dolap ve raflardan oluşan çoklu bölmeler yaptırırsanız, çok kullanışlı bir mutfağa sahip olacaksınız. Geniş bir mutfağa sahipseniz, ada mutfak yerleşmesini uygulayabilirsiniz. Bu ada mutfak yerleşimi, en çok tercih edilen yerleşimdir. Mutfak işleri yapacağınız, mutfak masası açacağınız, sohbetlerinizi mutfakta sürdüreceğiniz geniş bir yaşam alanını sizlere sunmaktadır.

007
007

Ortada yer alan tezgahla birlikte, geniş bir kullanım kazanabilirsiniz. Bu mutfak yerleşimlerini, mutfağınızın modeli ve uzunluğuna göre ayarlayabilirsiniz. Eviyenin cam önünde olmasına özen göstermeli, buzdolabının köşede konumlanmasına özen göstermelisiniz. Bu önemli noktaları tamamladığınızda ise; hem şık, hem odanın şekline uygun bir mutfak yerleşimi hazırlamış olacaksınız.

Mutfak Avize Modelleri

Sevgili hanımlar, mutfak bir bayanın gününün en çok vaktini geçirdiği yaşam alanıdır. Bu alanı bizde sizler için keyifli bir hale getireceğiz. Düşündük ve ufak bir araştırma yaptık.

Mutfak gerçek anlamda evin en önemli kısımları arasında yer alır. Mutfakta dekorasyonunuzu tam anlamıyla da yansıtabilmek için alanımızın aydınlatılması çok önemlidir. Bu yüzden araştırmalarımıza göre mutfak avize modelleri seçerken yaptığımız dekorasyona, renk uyumuna, alanın genişliğine göre değişiklik gösterebilen avizeleri sizlerin beğenisine sunacağız.

Öncelikle şunu belirtmek isterim ki mutfak avizesini de net ve direk yansıyan ışık kullanmak yerine dağılabilen tarzda ışık kullanmamız alanımızı daha ferah ve huzur verici hale getirecektir. Şimdi gelelim mutfağımıza, örneğin mutfak dolaplarımız tezgah kısmından biraz daha yukarıda ise dolapların tam alt kısmına led şeklinde ışıklar yerleştirebiliriz.

Bu tercihimiz keyifli ve huzurlu geçirdiğimiz akşam yemeklerimize daha romantik bir hava katacaktır. Mutfağınızda bulunan dolap renkleri kullandığınız zemin veya halı da avize modelleri seçiminde farklılaşacaktır. Tavanı yüksek bir mutfağa sahipseniz büyük top şeklinde kalın ipten yapılmış eskitme desenli bir avize kullanabilirsin.

Ya da mutfağınız daha klasik ve modern bir görünümü varsa ona zıt olarak aydınlatıcı ledlerle kaplı tavanın tam ortasına iki farklı boyutta yaprak desenli avize kullanabilirsiniz. Günümüzde sıklıkla kullanılan tam anlamıyla mutfağı yansıtan aşağıya doğru sarkık kadeh şeklinde bardaklar veya aşçı şapkası görünümlü avizelerde ilk sıralarda yer alıyor.

Yazıda belirttiğim gibi seçeceğimiz avize mutfağımızı nasıl dekor edeceğimize uyum sağlamalıdır. Mesela dolap renklerimiz kırmızı siyah ise avizemizi de kırmızı siyah kare kare sıralanan modellerle de aydınlatabiliriz. Bu önerilerimizle seçebileceğiniz bir çok avizeler mağazalarda boy göstermektedir.

Mutfak Dekorasyon Fikirleri

Bir evde en çok vakit geçirilen alanlardan biri de mutfaktır. Hele bayanlar ev alırlarken önce mutfağa bakarlar çünkü orada geçirdikleri zaman dilimi fazladır ve güzel bir görünümü olsun isterler. Mutfağın küçük olması şık olmasını engellemez bazı taktikler ile mutfağınızı daha büyük göstermek de mümkündür. Gelin şimdi hep birlikte mutfak dekorasyon fikirleri hakkında bilgi sahibi olalım.

Mutfakta beyaz renk mutfağın büyük görünmesine ve daha ferah olmasına yardımcı olur. Mutfakta kullanacağınız dekorasyon modelleri ile mutfağınıza farklılıklar yaratabilirsiniz. Aydınlatma mutfakta olmazsa olmazlardandır. Tavanda avize kullanmak yerine spotlar ile aydınlatılan mutfaklar daha hoş bir görünüme sahip oluyorlar. Duvarlara raflar taktırıp üst kısmına saksılar koyabilirsiniz.

Bu hem mutfağınızın kullanım alanını artırır hem de beyaz duvar ile bütünlük sağlayıp farklı bir mutfak kategorisine dönüştürebilirsiniz. Küçük mir mutfağınız var ise yemek masasını açılıp kapanan masalardan tercih edebilirsiniz. Sandalyeleri de aynı şekilde katlananları kullanabilirsiniz. Beyaz duvar siyah ya da kırmızı mutfak dolapları ile asil bir mutfak da yaratmanız mümkün.

008
008

Renkler ve zevkler elbette ki değişir bazı kişiler tamamen renkli bir mutfağı severken bazı kişiler çok sade olmasına özen gösterir kendi zevk ve tercihlerinize göre sayısız mutfak modellerinden dilediğinizi seçebilirsiniz. Bir çok dekorasyon katologlarında her ev biçimine uygun modeller bulunmaktadır. En çok tercih edilen modeller arasında American diye adlandırdığımız model de vardır. Lüksü seven ve geniş mutfağı olan kişilerin tercihi olmuştur.

Mutfak Dekorasyonu İçin Pratik Fikirler

Mutfak, özellikle ev hanımlarının gününün çoğunun geçtiği yerlerin başında gelir. Mutfakta yapacağınız ufak tasarımlar alanınızı daha iyi ve aktif kullanmanıza olanak sağlayacaktır. Öncelikle mutfak dekorasyonunda birbiri ile bağlantılı olan her şeyin yan yana ve belirli bir düzen ile oluşturulmasına dikkat etmelisiniz. Birbirinden ayrı konumlandırılan parçalar sizin mutfakta ekstra çaba harcamanıza ve zaman kaybetmenize neden olacaktır.

Duvarlarınızı raf olarak kullanabilir baharatlıklarınızı veya bakliyatlarınızı şık kavanozlarda bu raflarda muhafaza edebilirisiniz. Ayrıca duvarlarınızı tencere, tava askılığı olarak da kullanabilirsiniz. Böylece hoş bir görüntü kaydederken kullanışlı bir alan yaratmış olacaksınız. Mutfak dekorasyonu için pratik fikirler almak istiyorsanız makalemizin devamından faydalanabilirsiniz.

Her zaman kullanmadığınız eşyalarınızı tavan ile dolap arasındaki alanda saklayabilirsiniz. Böylece etrafta fazla yer kaplamamış olacaklardır. Raflarınızın ve dolaplarınızın içerisinde eşyalarınızın düzenli durabilmesi için düzenleyiciler kullanabilirsiniz. Böylece dolabınızı açtığınızda karışık, birbirine girmiş araç gereçlerden kurtulabilir, istediğiniz eşyayı rahatlıkla alabilirisiniz.

Dilerseniz mutfak kapınızı sökebilir yerine mutfağınız ile uyumlu sallanan ipli, boncuklu perde kapı kullanabilirsiniz. Böylece mutfağınızın görüntüsünü güzelleştirebilirsiniz. Kapının açılıp kapanması ile oluşan yerden tasarruf sağlarsanız. Mutfak dolaplarınızdaki ışıklandırmalar mutfağınızı aydınlatacak ve geniş bir görünüme kavuşturacaktır.

000
000

Mutfağınızda ki kahvaltı barını hem kahvaltı masası hem de yapacağınız enfes yiyeceklerinizin tezgâhı olarak kullanabilirsiniz. Böylece alandan tasarruf sağlamış olursunuz. Dolaplara beyaz eşyalarınızı entegre edebilirsiniz. Örneğin fırın ve mikrodalga fırın gibi elektronik eşyalarımız dolaplara entegre edilmiş biçimde üst üste durduğunda daha şık ve modern bir görüntü sağlamaktadır.

Mutfak Dekorasyonu Nasıl Olmalı ?

Ev kurmak zor iştir. Evlenenler, ev değiştirenler, dekorasyonda değişiklik yapmak isteyenler yada beğenmediği, kullanışlı ve rahat bulmadığı evin bir bölümünü komple yenilemek isteyenler sayfa sayfa dekorasyon önerileri, iç mimar araştırması, mobilya önerileri ve tasarım önerileri gibi bir yığın araştırma yaparlar. Fakat yapılan çalışmalar göstermiştir ki artan araştırma sayısı, kararsızlık ve istenilenin yapılamaması sorununu ortaya çıkarmaktadır yani özetle, artan araştırmalar kararsızlığa ve yanlış tercihe neden olmaktadır.

Evin bölümlerinden en çok kararsızlık içinde bırakan ise şüphesiz mutfaktır. Yaşam şeklinize göre mutfak bir yer edinir. Büyükse eğer, kahvaltının yapıldığı yerdir, arkadaşlarla kahvenin içilip televizyonun izlendiği, yemeğin yapılıp sofraya konulduğu yerdir. Durum böyle olunca dekorasyonda kararsızlık yaşanmasının da nedeni budur. Peki mutfak değiştirmek yada yeniden dekore etmek isteyenler için muhtemel mutfak dekorasyonu nasıl olmalıdır ? Bu işin püf noktası var mıdır?

Kesinlikle çok dikkat edilmelidir. Yerlere parke dizilecekse eğer, sudan etkilenmeyen açık tonlarda parke tercih edilmelidir. Ama eğer seramik yapılacaksa, aradaki boşluklar sıfıra yakın olmalıdır. Mutfakta en çok dikkat edilmesi gereken bir diğer husus, asla boğucı olmamalı, açık ve havadar olmalı, tüp girişinin konulduğu yer balkona yakın olmalı, kombi gibi makinelerin mutfakta olmaması aksine balkonda kapalı bir yerde olmalı. Bunların dışında, beyaz eşyalarınızın renginin dolap kapaklarınızın, mutfak mobilyalarınızın rengine uygun olması gerekir.

Canlı renkleri seviyorsanız, bordo, lila, mürdüm ve mercan gibi tonları kullanabilir, mutfağınızı cıvıl cıvıl yapabilirsiniz. Halı seçiminiz küçük ve açık pastel tonlarında olabilir.

Mutfak Dekorasyonunda Renk Seçimi

Bayanların evler içerisinde en çok vakit harcadıkları yer mutfaklar olmasından dolayı mutfakların dekorasyonları da genellik ile bayanlara uygun olarak yapılması gerekir. Mutfak dekorasyonunda renk seçimi çok dikkatli olunması gereken bir konudur.

001
001

Eğer mutfakların rengi ne kadar iç açıcı ve huzur verici bir renk olur ise işte o mutfakta çıkan sonuçlar da o kadar güzel olacaktır. Bunların ötesinde bir diğer yandan da mutfaklarda her an yemek yapılıyor olmasından dolayı da yağlanmalara önlem almak için de renk götürücü olan renkler tercih edilmektedir.

Daha çok klasik olan mutfak takımlarını tercih eden bayanlar için hem siyah hem de beyaz renk karışımlarının yer aldığı mutfak dekorasyon seçenekleri yer alır iken biraz daha iç açıcı olmasını isteyen bayanlar için de parlak olan seçenekleri de yer almaktadır. Sadece bu kadarı ile de değil bir yandan da daha hareketli olmasını isteyenler ve içeri giren herkesin de anında içinin açılmasını isteyen bayanlar için de oldukça hareketli olan seçenekleri de yer almaktadır.

Kırmızı olan rengi bir mutfak dekorasyonuna oldukça yakışır iken bir diğer yandan da iyi bir uyum sağlaması için de siyah ile de tamamlanan modelleri yer almaktadır. En huzur verici renk olarak bilinen pembe rengi de mutfaklar üzerinde oldukça farklı olan etkileri de yaratmaktadır. İsteyen bayanlar için pembenin biri birinden farklı olan tonlarının bir araya gelmesi ile oluşan tonları yer alır iken isteyenler için de daha çok pembe renginin krem rengi ile ya da mor ile olan uyumunun olduğu seçenekleri de yer almaktadır.

Mutfak Tasarımları Modelleri

Kadınların çoğu ev hayatının büyük bir çoğunluğunu mutfakta geçirmektedir. Yemek yemek için, yemek yapmak için, çay demlemek için, kahve içmek için, bulaşık yıkamak için, dostlarla oturup sohbet etmek için yada temizlik için. Her ne sebeple olursa olsun gün içinde illa ki mutfağa uğrarız. Peki bu kadar sık uğranılan bir mekanın dekorasyonu nasıl olmalı ? Mutfak tasarımları modelleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için makalemizin devamını okuyabilirsiniz.

Mutfak tasarımlarında dikkat edilecek noktalar nelerdir? Zamanın büyük bir çoğunluğunun geçtiği mutfağın dekorasyonu yapılırken, konforu ve görselliği dikkate alınmalıdır. Gayet kullanışlı olması gerekir mutfağın. Bunun içinde dolap kapakları seçilirken kapanmaya karşı darbe korumalı olmasına dikkat ediniz.

Ola ki eliniz dolu ve dolabı kapattığınızda sarsıntıdan uzak olması gerekir. Ve her kapandığında darbeden uzak olmalı. Bu, dolaplarınızın ömrünü de uzatabilir. Ayrıca mutfakta kullanacağınız duvar boyasının, antialerjik ve silinebilen, kir tutmayan bir boya olmasına özen gösterin. Dolaplarınızın raf sayısını, kullandığınız eşyaların sayısına ve kullanım sıklığına göre belirleyiniz.

002
002

L tipi bir mutfak seçecekseniz eğer puflarla, minderlerle yada cam zeminli güzel bir yemek masasıyla da mutfağınızın dekorasyonuna renk katabilirsiniz. Donuk ve soğuk tonlar yerine canlı ve sıcak renklerin mat tonlarını modern çizgilerle yada eskitilmiş mermerlerin dokusuyla kullanarak mutfağınıza antik bir esinti kazandırabilirsiniz.

Bunların dışında seçeceğiniz beyaz eşyalardan, yere sereceğiniz halılardan, avizenin rengine, duvarda kullanacağınız tablolardan dolap renklerine kadar herşeyin birbiriyle uyumlu olması demek mutfağınızın dergi kapaklarına model olması demek olabilir. Ki buda her bayanın hayalidir. Bunun için biraz moda dergisi karıştırıp mobilya modalarına bakmalı, mimarlardan dekorasyon önerileri araştırıp evinize uygun renkleri seçip zevkinize göre dizayn edin.

Mutfakta Duvar Kağıdı Dekorasyonu

Dekorasyonda mobilyalar, perdeler, halılar ve tablo, ayna gibi aksesuarların yanı sıra duvar renk seçimi de oldukça önemlidir. Son yıllarda ise duvar rengi yerini kullanım kolaylığı ve rahat temizliği ile duvar kağıtlarına bırakmaya başladı.

Silinebilir özelliği ile kolay temizlik sağlayan, su geçirmez özelliği ile neme karşı koruyan duvar kağıtlarının seçiminde beyaz mutfağınız için kırmızı biber motifli duvar kağıdı düşünebilirsiniz. Beyaz mutfağınıza kırmızı ve siyah renkleri çok uyumlu duracağı için bu iki rengi tercihlerinizde bulundurabilirsiniz. Eğer daha canlı bir görünüm düşünürseniz daha renkli duvar kağıtlarını tercih edebilirsiniz. Mutfakta duvar kağıdı dekorasyonu incelikle yapılmalıdır ki mutfaktaki diğer aksesuarlarla bütünlük bozulmasın.

Son yıllarda moda olan desenler, giyim ve ayakkabı modasının yanı sıra dekorasyonda da gözümüze çarpmaktadır. Mutfağınızın duvarları için desenli duvar kağıdı düşünürseniz; çok büyük desenli, koyu ve kontrast renkli duvar kağıtları mutfağınızı küçük göstereceği için daha farklı modelleri tercih etmelisiniz.

Çok büyük desenli duvar kağıtları yerine geometrik desenli veya desensiz duvar kağıdı düşünebilirsiniz. Eğer modern mutfak görünümü isterseniz geometrik desenli ve desensiz duvar kağıtları idealdir. Ancak tercihiniz klasik veya geleneksel mutfak görünümden yana ise kıvrımlı, yaprak desenli veya çizgili duvar kağıtlarını tercih edebilirsiniz. Kareli, çizgili, çiçekli ve meyveli gibi kır ve doğayı simgeleyen duvar kağıtları ise country tarzı mutfak dekorasyonunda kullanılabilir.

003
003

Mutfağınız için veya evin farklı yeri için duvar kağıdı düşünürseniz son yıllarda moda olan üç boyutlu ile kabartmalı duvar kağıtları modellerine de göz atmanızı tavsiye ederiz.

Mutfakta İşinizi Kolaylaştırmanın Yolları

Evinizde vaktinizin büyük bir çoğunluğunu mutfakta  geçiriyorsanız ve sürekli dağınık durmasından şikayetçiyseniz işinizi kolaylaştıracak öneriler söyleyebiliriz. Böylelikle mutfağınız daha düzenli ve kullanışlı hale gelebilir. Aslında mutfakta işinizi kolaylaştırmanın yolları düzen ve tertipten geçer. Her işte olduğu gibi bunda da mutfağın düzeni için bir plan yapmalıyız. İlk olarak mutfak dolaplarını düzenleyebiliriz.

Tarihi geçmiş , bozuk yiyecekleri atmalısınız. Sık kullandıklarını ön tarafa ara sıra kullandıklarınızı ise arka tarafa dizebilirsiniz. Çekmecelerde kullanmadığınız yada takımı bozulmuş çatal bıçaklarınızı ayırabilirsiniz. Tezgahın üzerinde gereksiz yer kaplayan elektronik ev aletlerini toparlamakta fayda var. Kullanılmayan mutfak aletleri dolapta saklanabilir.

Böylece mutfak tezgahı daha temiz ve aydınlık bir  görünüme sahip olur.  Bakliyat, şeker, çay gibi yiyecekleri kavanozlara koyabilirsiniz. Sık kullanma durumunuza  göre dizerseniz sizin için daha kullanışlı olur. Yiyeceklerinizi mutfak mobilyanıza uygun cam kavanozlara koyarsanız hoş bir görünüm elde etmiş olursunuz.

Mutfak temizliği de düzeni kadar önemlidir. Yumurta, tavuk, et gibi besinler buzdolabının en alt katına koyulmalıdır. Bunu yaparak bakteri oluşumuna karşı bir önlem alınmış olur. Yeşillikler dikkatli bir şekilde yıkandıktan sonra bıçakla kesmek yerine elinizle koparın.

Daha sağlıklı ve daha kolay olduğunu göreceksiniz. Mutfağınızı temizlerken yağlı malzemeleri ovalamak  için kurutulmuş limon kabuğu kullanabilirsiniz. Çaydanlığınızın içindeki kireç lekelerinden kurtulmak istiyorsanız bir çay bardağı sirkeyi döküp kaynatın.

Böylece lekeler kendiliğinden dökülür ve çaydanlık pırıl pırıl olur. Kavanoz kapağı açmak hepimiz için kolay olmayan bir iştir. Kapağı bir dakika kadar sıcak suda bekletirseniz daha kolay açılacağını görürsünüz.  Sizde bu yöntemleri uygulayarak mutfağınızda çok daha rahat iş yapabilirsiniz.

Ofis Dekorasyonu Fikirleri

Öğrencilik yıllarının güzelliği yerini çalışma hayatının sorumluluğuna bırakmaktadır. Bu sorumluluğun adıdır meslek. Her insanın kendini gösterdiği ayrı meslek dalları vardır. Her meslek dalının da farklı çalışma alanları. Kimi taş toprakla, kimi hastanede, kimi ise ofiste işini yürütmektedir.

Ofiste işlerini yürüten meslekler, avukatlık, başhemşirelik, başhekimlik, mimarlık, yönetici asistanlığı, emlakçılık, satış pazarlama alanları ve buna benzer bir çok ticari işin çalışma merkezi ofislerdir. Ve bu, bazıları için hayatının büyük bir kısmını geçirdiği yerdir.

005
005

Bir mimarın proje için sabahlaması ofistedir, bir avukatın dava için hazırlığı ofistedir, bir şirket yöneticisinin verdiği önemli kararlar yine ofistedir. Bu sebepten dolayı ofis dekorasyonu oldukça önemlidir. Ofisinizde yapacağınız rahat ve pratik dekorasyon önerileri ile vaktinizin çoğunu harcadığınız bu alanı değerlendirebilir ve rahatlığıyla kullanılabilir bir alana çevirebilirsiniz. Ofis dekorasyonu fikirleri ile işleri daha kolay hale getirebilirsiniz.

İş hayatı oldukça streslidir. Bu stresin etkilerini duvar rengini törpüleyerek yok edebilirsiniz. Koyu renk duvar boyası yada duvar kağıdı uygulamaktan kaçınmalı, ferahlığı ve sakinliği tetikleyecek renkler seçmelisiniz. Şampanya, somon, yeşilin açık tonları, turuncumsu tonları tercih ederek bu etkiyi sağlayabilirsiniz. Yada rengârenk seçimlerle de sevimli bir ofis yaratabilirsiniz.

Mobilyalarda ise deri koltuklar, açık ton stor perdeler, asimetrik yada çarpıcı tablolar ile ofisinizi dekore edebilirsiniz. Ayrıca ofisinizde tercih edeceğiniz koltuğun rahat ve kabartmalı olmasına özen gösterin. Tüm gününüz üstünde geçeceğinden rahat olması gerekir. Omurga rahatsızlıkları, boyun ve bel ağrılarının sebebi olacağından buna dikkat etmeniz gerekir.

Pembe Renkli Mutfak Dekorasyonu Modelleri

Ev dekorasyonunda kadınların en özen gösterdikleri ve en çok vakit geçirdikleri alan hiç kuşkusuz mutfaklardır. Mutfak dekorasyonunda canlılık ve enerji anlamında kadınlar; en canlı renkleri seçerler. Bu renkler arasında belki de; mutfağın en sevimli ve enerjik halini yansıtan pembe rengini mutfak dekorasyonunda kullanılırken sıklıkla görmekteyiz.

007
007

Şimdi, pembe renkli mutfak dekorasyonu modelleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olalım.
Mutfak dekorasyonunda pembe renkleri; mutfak dolaplarının bazılarında kullanılır. Böylece göz yoruculuğunu da önleyerek, ara ara renklendirilmiş pembe dolaplarla mutfağınız daha uyumlu ve enerjik görünecektir. Pembe çekmeceler; üst dolapların dışında; krem rengi ya da mor renkte kullanılan diğer renklerle, pembe renginin daha ön planda olduğunu ve dikkat çektiğini sizlerle paylaşabiliriz.

Mutfak dolaplarında son yılların en çok tercih edilen modelleri; dolapların çerçeveli olması ve iç kısmının cam olmasıdır. Böylece mutfak dolaplarının içi gözükecek, her şey gözünüzün önünde olacak ve pencere görünümüne sahip pembe dolaplarınız modayı yakından takip etmiş olacaktır. Sizler de; pembenin her tonunu mutfağınıza uyarlayabilirsiniz. Dolaplarınızın tutma yerlerini, kuplarını çiçekli modelde tercih edebilir ya da siyah ahşap modelde de tercih edebilirsiniz.

008
008

Pudra pembesinin pastel tonlarını, pembenin yumuşak tonlarını, hem bir ferahlık hem şıklık için kullanabilirsiniz. Eğer; daha canlı renklerden yanaysanız fuşya rengini dolaplarınızda ara ara kullanarak canlı ve mutlu bir havada olan mutfak dekorasyonunu tamamlamış olabilirsiniz.

Mutfak dekorasyonunda; masanız sandalyelerinizde de pembe tonlarını kullanarak, halınızda daha sade; bej, krem rengi tonlarını kullanarak mutfağınızın dekore edilmiş halini sizler de görebilirsiniz. En güzel, en enerjik mutfak en çok vakit geçireceğiniz alanlardır. Pembe rengini seviyorsanız, mutfağınıza yansıttığı enerjiden faydalanarak sizler de, mutfak dekorasyonunda kullanabilirsiniz.

cihan

Ben cihan, birçok projede internet üzerinde çeşitli insanlara seslendik. Bu projemiz ile de belirli kişilere seslenmeyi amaçlıyorum. Uzun zamandır çeşitli yerlerde içerikler ile karşınızdaydım. Sosyalmag.com ile yine sizlerleyim.

İlgili Makaleler


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu