GenelOyunTeknoloji

Mobil Telefonlarda İnternet Hızı Nelere Bağlıdır?

Çağımızda insanlar internete muhtaç hale geldi. Mobil cihazların yaygınlaşmasıyla bu daha da katlanmaktadır. Artık cebimizdeki telefona kadar gelen internet gündelik hayatımızda bize oldukça kolaylık sağlıyor. Eğlenmemizi, bilgileri kolayca elde etmemizi sağlar ve daha birçok şeyi sağlar. Peki, hız testi sonucunda çıkan speed test nelere bağlı olarak değişir?

İnternet Hızı Nelere Bağlıdır

Günümüzde internet hızı ve donanımı önemli bir yere sahiptir.

Ping-test yaptırdığınızda çıkan geschwindigkeitstest şu sebeplere bağlıdır;

 • İnternet servisinin eksik performansı
 • İnternet servisinin teknik eksiklikleri
 • Kullanıcı tercihleri
 • Çevresel faktörler
 • İnternet sitelerine bağlı sorunlar

Bu sebepler dolayısıyla internet hızı düşer ve sitelere giriş yavaşlar. Bekleme, takılma, yükleme sorunlarına karşı bu sorunların sebep olduğu anlaşılıyor.

Duruma daha ayrıntılı bir şekilde bakalım. İnternet Servisinin Eksik Performansına Bağlı Olarak Hızı Etkileyecek Faktörler

Ping-meter yavaşlaması durumunda bir sorun olduğu anlaşılıyor. Peki, internet servisinin eksik performansına bağlı olarak internet hızını etkileyecek faktörler nelerdir?

 • Kablo kalitesi
 • Ana merkeze yakınlık derecesi
 • İnternet servisinin kalitesi
 • Altyapı

Kullanıcı Veya Çevresel Tercihlere Bağlı Olarak İnternet Hızını Düşüren Durumlar

 • Yoğun bir bağlantının olması
 • Ortak ağdaki kullanıcı sayısı
 • Kablolu veya kablosuz kullanım tercihi
 • Cihaz tercihi, cihaz durumu ve kalitesi
 • VPN kullanımı

İnternet Sitesine Bağlı Olan Hızın Yavaşlama Sebebi

 • Site içerisinde medyaların boyutu
 • Web hosting tercihi

İnternet bağlanmasına sorun ararken öncelikle sorunun nerede olduğunu bulmamız gerekiyor.

İnternet Altyapısı Ve İnternet Hızı Arasındaki İlişki

Ping-meter ölçtüğümüzde çeşitli sorunlar ile karşılaşılır. Hız için en belirleyici faktörlerden biri alt yapıdır.

Kaliteli altyapı ne kadar fazla olursa o kadar hızlı bir internete sahip olunur. En hızlı internet hizmeti olarak şuanki teknoloji ile fiber altyapı olduğu bilinir. Şuan yaygın olarak kullanılan internet teknolojisi ise ADLS’dir

İnternet Kablo Kalitesi Ve Bağlanım Hızı

Hızı etkileyen önemli faktörlerden biri ise kablo kalitesidir. Kablo donanımının kalitesi ve kabloların iyi durumda olması hızı önemli derecede etkiler. Bu sorunu engellemek için iyi korunma ve zarar görmesini engellenmesi gerekir. Ortalama 2 yılda bir de değiştirilmesi gerekir. Bu duruma dikkat edilmesi sayesinde ping-test hızlı bir sonuç verir.

İnternet Hızının Ana Merkezine Yakınlığı İle Bağlantısı

Ana santrale uzaklık internet hızını etkilemektedir. Kapsama kalitesine bakacak olursak ana merkeze olan uzaklığımız internet hızını çok fazla etkiler. Geschwindigkeitstest birçok nedene bağlı olduğu gibi ana merkeze uzaklığa da bağlıdır.

Bağlantı Yoğunluğu

Ping-meter bağlantı yoğunluğu dolayısıyla yavaşlayarak bir etki görür. Mobil cihazlarla internete ne kadar çok kişi bağlanırsa internetin kalitesi ve hızı o kadar yavaşlar. Örneğin is yerlerinde mesai saatlerinden internete bağlanacak olursanız yoğunluktan dolayı bir yavaşlık göreceksiniz. Bölge bölge ve yoğunluğa göre bu hız değişiklik gösterir.

Kablolu Veya Kablosuz Bağlantıda İnternet Hızı Farklılığı

Kablosuz bağlantılar daha kaliteli ve daha pratik olduğundan kullanımı daha faydalı ve daha hızlıdır. Bu nedenle daha çok tercih edilir. Ancak internet hızında bir artış isteyen insanların çoğunlukla tercihi kablolu bağlantıdır. Kablolu bağlantı kesin çözümdür. Kablolu bağlantı daha hızlı bir internet ve daha az sorun ile karşı karşıya kalmayı sağlar. Geschwindigkeitstest oldukça fark yaratır.

VPN Kullanımının İnternet Hızına Etkisi

VPN hızlı internet kullanmak isteyenler için tercih edilen bir seçenektir. Bu bağlantı internete farklı bir ülkeden giriyormuş gibi anlaşılır. Bu sayede engelsiz bir bicimde hızlı internet kullanmaya yarar. VPN kullanıcıları oldukça uzak bir noktadan bile internete bağlanabilir. Çok tercih edilen bir seçenek haline gelmiştir. Ping-test VPN’de verimli bir sonuç elde eder.

Geschwindigkeitstest değişik sorunlarla karşı karşıya kalır ancak bu sorunları gidermek oldukça dikkat ister. Hızlı bir internete ulaşmak mümkündür.

İnternet hız testi hizmetinin detayları için www.hiztesti.online, www.speedtestde.com ve www.onspeedtest.com sitesini ziyaret edebilirsiniz.

cihan

Ben cihan, birçok projede internet üzerinde çeşitli insanlara seslendik. Bu projemiz ile de belirli kişilere seslenmeyi amaçlıyorum. Uzun zamandır çeşitli yerlerde içerikler ile karşınızdaydım. Sosyalmag.com ile yine sizlerleyim.

İlgili Makaleler


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu