BilimKadın

Mitr’in Kaliteli ve Uzun Ömürlü Tütsülükleri ile Tanışın

Meditasyon kavramı günümüzde sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Peki ama meditasyon nedir? Meditasyon Latince Meditatio kelimesinden türemiş olarak karşımıza çıkmaktadır. Bilinç ve farkındalığın vücut bulmuş halidir dememiz mümkün olmaktadır.

Meditasyon farkındalık ile iç huzurun artmasını sağlamaktadır. Bu sayede iç huzurla birlikte kişiler kendilerini daha huzurlu ve mutlu hissetmektedir. Kişinin ruh sağlığı açısından meditasyon büyük farkındalık yaratmıştır dememiz mümkün olmaktadır.

Meditasyon biçimleri ait olmuş bulundukları inanç sistemine ve sosyo-kültürel farklılıklara göre farklı biçimlerde bulunabilmektedir. Yani çevresel koşullar meditasyonun temelini etkilemese de biçim konusunda farklılık oluşturabilmektedir.

Meditasyon tam anlamıyla kişinin iç huzuru ile alakalıdır. Meditasyon yapan kişi aslında iç huzuru ile baş başa kalmaktadır.

Kişinin kendisinde ve ruhunda rahatlama meydana gelmektedir. Ayrıca meditasyon tedavi amaçlı da kullanılmaktadır. Zihinsel olarak yapılması durumunun yanı sıra fiziksel ya da psikolojik sağlığa katkıları göz önünde bulundurulmaktadır. Kişisel olgunlaşmaya meditasyon kesinlikle yardımcı olmaktadır. Kişiler meditasyon ile düşünsel yetiler kazanmaya başlayarak farkındalık duygusuna erişim sağlayabilmektedir.

Meditasyona yardımcı olan en büyük yardımcılardan bir tanesi ise kesinlikle tütsüler ve tütsülükler olarak bilinmektedir. Tütsüler ve tütsülükleri ayrı bir başlıkta incelemek gerekmektedir.

Meditasyon için Tütsü ve Tütsülükler Hakkında Bilgi

Tütsü yakmak aslında birçok kültürde bulunmaktadır. Tütsü kelimesi aslında duman çıkaran obje olarak bilinmektedir. Tütsüler koku ile beyine doğrudan ve hızlı bir şekilde uyarıcı göndermektedir. Bu nedenle de fazlasıyla etkili olduğunu söylemek mümkün olmaktadır. Tütsüler bitkisel malzemelerden yapılmış olan ve yakıldığında dumanı ile farklı kokular yayabilen bir meditasyon aracı olarak bilinmektedir. Tütsü yakmanın faydalarından bahsedecek olursa:

  • Tütsü yakmak ortamdaki negatif enerjiyi arındırmaya yardımcı olmaktadır.
  • Tütsüler direkt koku duyumuza hitap ettiğinden dolayı büyük bir sakinleştirici etkisine sahiptir.
  • Reiki gibi çalışmalarda ve çekim yasası gibi durumlarda kullanılmaktadır.
  • Negatif enerji yüklü olduğunu hissettiğiniz bir obje üzerinde tütsü dolaştırmak negatif enerjiyi yok etmektedir.

Tütsülük Hakkında Bilgi

Tütsülük tütsü kullanabilmek için tütsülerin yakılmış olduğu araç olarak bilinmektedir. Tütsülükler farklı farklı olabilmektedir.

Bunlara örnek olarak; mermer, ahşap, seramik çeşitlerini verebilmek mümkündür.  Ayrıca geri akışlı tütsülük ve konik tütsülük gibi çeşitlerde bulunmaktadır. Tütsülükler, doğal tütsüler için kullanılabilmektedir. Bir tütsünün doğru yakılabilmesi açısından tütsülüğe ihtiyaç duyulmaktadır.

Peki meditasyona etkisi olan düş kapanı nedir? Bu konuya da değinecek olursak düş kapanı, Hint mitolojisinde önemli bir yere sahip olarak bilinmektedir. Düş kapanı nesnesi ile kişilerin kötü rüyalardan korunması amaçlanmaktadır. Hint mitolojisinde düş kapanının yeri yatak üstü olarak belirlenmiş bulunmaktadır.

Buhurdanlık hakkında ise bilgi verecek olursak; buhurdanlık uçucu yağların, tütsülerin yakılmış olduğu kap çeşidi olarak bilinmektedir. Güzel kokuların yayılmasını sağlamaktadır. Birçok kişi tarafından fazla olarak bilinmemektedir. Tütsülerin yakılması yaydığı kokuya göre kişilerin değişik duygular hissetmesine neden olmaktadır. Buhurdanlıklar doğru enerjiye gidiş aracı olarak kullanılmaktadır.

Meditasyon ile ilgili birçok konuda yardımcı olan “mitr.com.tr” adresi aslında bir tık uzağınızda.

cihan

Ben cihan, birçok projede internet üzerinde çeşitli insanlara seslendik. Bu projemiz ile de belirli kişilere seslenmeyi amaçlıyorum. Uzun zamandır çeşitli yerlerde içerikler ile karşınızdaydım. Sosyalmag.com ile yine sizlerleyim.

İlgili Makaleler


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu