GenelKadınModaSağlık

Kuru Ciltler İçin Nemlendirici Kremler, Kuru Ciltler İçin Ne Yapmalı ?

Cilt genetik olarak ve ya yaşanan şartlardan dolayı cilt her zaman nemli olmayabilir. Kuruluğu bazen de dış etmenler neden olmaktadır. Bu dış etmenler ise, yüksek sıcaklıklar, güneşe uzun süre maruz kalan cilt, hormonsal değişiklikler, bazı kozmetik ürünleri de gene aynı şekilde cildin kurumasına neden olmaktadır.
Dediğimiz gibi cildiniz her zaman nemli olmayabilir.

Bu makalemizde sizlere kuru ciltler için nemlendirici kremler tavsiyesinde bulunacağız. Bu tavsiyede önce şunu belirtmek isterim. Sizlere tavsiye edeceğimiz nemlendirici kremler her ne kadar çözüm sunsalar da bizler pek tercih etmiyoruz. Çünkü hazır kremler her zaman olmasa da çoğu kimyasal ürünler içerikli olabilirler. Bunun için sizin doğal yollarla ilk başta kuru cilt ile baş etmenizi tavsiye edeceğiz. Daha sonra bitkisel ürünlerden oluşmuş olan nemlendirici kremleri tavsiye edeceğiz.

Kuru bir cilt için yapılmaması gerekenler;

Sık sık duş almaktan uzak durulmalıdır. Ayrıca duş süresi kısaltılmalıdır. On dakikalık bir süre içinde duş almanız daha iyi olacaktır. Her önünüze gelen cilt kozmetiğini kullanmaktan vazgeçiniz. Ayrıca su içmek çok önemlidir. Cilt için en iyi nemlendirici şey sudur.

Günün her saatinde su tüketilmelidir. Su cildin kurumasına engel olabilecek en büyük hazinedir. Son olarak ise cilt kuruluğu için nemlendirici krem tavsiyesinde bulunacak olursak eğer, bepanten denilen kremler cilt kuruluğu için etkilidir. Ayrıca bebek kremi de gene aynı şekilde cilt için en etkili kremdir.

Toleriana denilen kremde gene aynı şekilde cilt kuruluğu için faydalıdır.

Kuru Ciltler İçin Ne Yapmalı ?

Kuru cildin faydaları ve zararları vardır. Kuru cilt olduğunda yüzde problem daha az olur yani sivilce gibi unsurlar oluşması daha azdır. Çünkü cilt yağlı değildir. Bu yandan iyidir fakat cildin daha çabuk kırışmasını ve yüzde pullukların oluşması kişiyi rahatsız eder. Makalemizin devamında sizlere kuru ciltler için ne yapılmalı onu anlatacağız.

003
003

Cildin kuruması aynı zamanda kaşıntıya neden olabilir bu da daha sonrasında iz kalmalara neden olabilir. Bu yüzden bazı maskeler ile bu kuruluğu ortadan kaldırabilirsiniz. En çok tercih edilen maskelerden olan kahve maskesi ; cildin yumuşamasını sağlar ve daha parlak bir görünüme kavuşturur.. Bu maske için yapılması gerekenler şu şekilde; 2 çay kaşığı kadar kahvenin telvesini alıp yüzünüzün her yerine yayın hatta boynunuza da bu işlemi yapabilirsiniz. daha sonra yüzünüzü ılık su ile yıkayın. Değişimi anında hissedeceksiniz.

Yüzünüzü yıkayıp kuruladıktan sonra nemlendirici ile nemlendirin. Kuru ciltler için ; süt maskesi de etkilidir. 1 çay kaşığı süt tozu , 2 tatlı kaşığı bal , 4 damla kadar papatya yağı , 1 çay kaşığı aloe bu malzemeler karıştırın ve yüzünüze eşit şekilde yayın ister eliniz ile isterseniz yumuşak bir fırça ile bunu yapabilirsiniz. Yüzünüzde 15 dakika kadar bekletin ve daha sonra ılık su ile yüzünüzü güzelce yıkayın.

Cildinizin yumuşacık bir hal aldığını hemen fark edeceksiniz. ya da yarım avokado ile bir çay kaşığı balı karıştırıp yüzünüze sürün biraz bekletip ve ılık su ile yıkayın.

Kuru Ciltler İçin Krem Yapımı

Kuru cilt yapısı için gerekli bakım için kimyasal ürünlerden uzak durulmalıdır. Bunun için sizlere kuru ciltler için doğal bitkilerden elde edilen krem ile yapacağız. Cilt yapısı çok hassastır. Bunun için eğer dikkat edemezsek cildi iyi yapmak yerine kötü hale getiririz. İşte sizlere kuru ciltler için krem yapımı;

007
007

Kuru ciltler için yağ bakımı çok önemlidir. Yağ içinde bulunan yağ oranı sayesinde kuru ciltler için çok önemlidir. Bunun için sizlere ilk krem tarifimiz ise yağ karışımlarından olacaktır. Hindistan yağı, zeytinyağı, susam yağı, kantaron yağı, katı kakao yağı gibi yağ çeşitlerini bir kapta karıştıralım. Hazır hale gelen bu karışımı daha sonra cildinize sürünüz.

Cilt için çok etkili olacak olan bu karışım sayesinde cildiniz daha iyi hale gelecektir. Aloe vera tozu, bal ve gül yağını gene aynı şekilde karıştıralım. Daha sonra bu karışımı önceden yıkadığımız yüzümüze krem şekilde sürelim. Bu sürme işleminden sonra yarım sat kadar bekleyelim. Kuru ciltler için hazır kremlerden ise daha çok bitkisel ürünlerle elde edilen ürünlerden kremler kullanınız.

Çünkü hazır ürünlerden elde edilen kremler kimyasal içerikli olduğundan cilt için sağlıklı değildir. Son olarak sizler için tarif vereceğimiz krem tarifi ise, Yoğurt ve limon olacaktır.

Limon ve yoğurdu bir kapta karıştıralım. Bu karışımı daha sonra yüzümüze sürelim. Bu karışımın üstüne ise bir peçete yardımı ile kapatalım. Yukarıdaki bütün hazırlanan krem tarifleri kuru ciltler içindir.

Kuru Ciltler İçin Doğal Tonikler

Cilt bakımı için doğal maskeler, temizleme ve arındırma yöntemleri önemlidir. Ancak her cilt tipi farklı özellikte olduğu için uygulanacak maskeler de bu anlamda farklı olmalıdır. Cilt tipleri genel olarak normal, yağlı, karma ve kuru cilt olarak çeşitlere ayrılır. Dolayısıyla yapılan bakımın işe yaraması için de cilt tipine uygun olmasına dikkat edilmesi gerekir. Bu makalemizde sizlere kuru ciltler için doğal tonikler önereceğiz.

Kuru cilt tiplerinde çok fazla yağlanma olmadığı için genelde pek fazla siyah nokta sorunu bulunmaz ancak yine de günlük temizlik ve bakım yapılması için birtakım uygulamalar yapmak gerekir çünkü günlük hayatta, mutlaka toza ve kire mazur kalan cilt yorulur ve temizlenme ihtiyacı hisseder.

008
008

Bunun için çeşitli doğal tonik karışımları kullanılarak, cildi temizleyebilmek mümkündür. İlk tonik karışımı için; 1 çorba kaşığı kuru lavanta çiçeği, 5 damla lavanta yağı, 3 damla limon yağı ve 1 fincan güvercin ağacı yağı bir kabın içinde karıştırılır. Ardından karışım bir kavanozun içine alınıp kapağı sıkıca kapatılır. Mümkün olduğunca karanlık bir yerde ve oda sıcaklığında 2 hafta süre ile bekletilir.

2 hafta sonra tonik kullanıma hazır hale gelir. Bir diğer tonik karışımı için; 2 çorba kaşığı kuru safa çiçeği , 2 çorba kaşığı ebegümeci, 2 çorba kaşığı lavanta ve yarım fincan süt kullanılır. Öncelikle sütün bir cezvede kaynatılması gerekir. Ardından kuru bitkiler sütün içine katılarak 15- 20 dk boyunca ağzı kapalı olarak bekletilir.

Sonrasında posası süzülür ve kullanıma hazır hale gelir. Bir diğer tonik tarifi kuru ciltleri canlandırmak için kullanılmaktadır. 50 ml kaynatılıp soğutulmuş ıhlamur, 200 ml gül suyu ve 2 damla ozon yağı karıştırılarak oluşturulan bu tonik de canlandırıcı etkiye sahiptir.

Kırışıklıkları Önlemek İçin Öneriler

Keşke hiç yaşlanmasak. Yada zamanın izlerini cildimizde taşımasak! Her kadın dipdiri, sıkı ve canlı bir cilt dokusuna sahip olmak ister ve bu uğurda çoğu servet harcar. Fakat zamanın izlerini tamamen silmek mümkün değildir.

Sadece kırışıklıkların ve sarkmaların önüne geçilebilir ve zamanın getirdiği kusurların görünümü gözle görülür bir biçimde azaltılabilir. Buda size kendinizi daha iyi hissettirerek mutlu olmanızı sağlar. Kırışıklıkların önüne geçmek ve görünümünü yumuşatmak için aslında bazı ip uçları vardır. Gelin şimdi hep birlikte kırışıkları önlemek için öneriler neymiş bakalım.

– Çok fazla mimik yapan bir insansanız eğer daha fazla kırışıklığa sahip olmanız elden bile değil. Bu sebepten ötürü normal bireylerden daha fazla özen göstermeniz gerekir.

– Yumurta akı maskesi ile sıkı bir yüze sahip olabilirsiniz. Bir yumurta akını cildinize uygulayıp 15 dakika bekletip yıkayınız. Düzenli kullanımda kırışıklıkların görünümünü azaltır gözeneklerin sıkışması sağlar.

– Limonu tonik olarak uygulayabilir ve sıkılık kazanabilirsiniz. Limonu her akşam temiz cilde sürüp 10 dk bekletip durulayarak kullanabilirsiniz.

– Yüz egzersizleri yaparak sıkı bir yüze sahip olabilirsiniz.

– Düzenli spor ve koşunun hayatınızın değişmez olgusu olması gerekmektedir.

– Elma sirkesini pamukla tonik gibi uygulayabilir istediğiniz etkiyi yakalayabilirsiniz.

– Bal ve zencefili karıştırarak maske yapabilir ve kırışıklıklarınızdan kurtulabilirsiniz. İki tatlı kaşığı bal ile bir tatlı kaşığı zencefili karıştırarak yüzünüze uygulayın ve 25 dk beklettikten sonra durulayınız.

Tüm bu maskeleri haftada iki kez yapmanız kırışıklıklardan arınmış bir cilde sahip olmanızı sağlayacaktır. Yalnız, limon ve sirkeyi her gün uygulayabilirsiniz. Herhangi bir sorun teşkil etmeyecektir.

Kırışıklıklara İyi Gelen Yağlar

Daha çok yaşın ilerlemesine bağlı olarak ortaya çıkan kırışıklık problemi, cildin kuruması ve esnekliğini kaybetmesi sonucu derinin katlanarak kalıcı çizgiler oluşturması anlamına gelir. Kırışıklığın oluşmaması için spor yapmak, sebze ve meyve tüketimini arttırmak ve bol bol su tüketmek çok önemlidir.

009
009

Kişinin olgunlaştığının göstergesi olan kırışıklıkların her birinin bir anlamı vardır. Fakat kırışıklıklar kişiyi olduğundan yaşlı gösterdiği için insanların pek hoşuna gitmez. Kolaylıkla bulabileceğiniz doğal yağlar ile kırışıklıklardan kurtulmak mümkündür.

Peki, kırışıklıklara iyi gelen yağlar nelerdir ? Şimdi gelin birlikte inceleyelim.

Kırışıklara iyi gelen yağların en etkililerinden biri Hindistan cevizi yağıdır. Hindistan cevizi yağı cildi nemlendirmeye yardımcı olur ve cildi sıkılaştırarak kırışıklıkların yok olmasını sağlar. Ölü hücrelerin yok olmasına da yardımcı olan Hindistan cevizi yağı cildi koruma görevi de üstlenir. Diğer bir önemli yağ ise Hint yağıdır.

Çok uzun yıllardır kullanılan Hint yağının kırışıklıkları azalttığı ve cildi güzelleştirdiği uzmanlar tarafından kanıtlanmıştır. Bunlara ek olarak A ve E vitaminleri yönünden zengin olan zeytin yağı da kırışıklık probleminden kurtulmak için bire birdir. Cildi güneş ışınlarının zararlı etkilerine karşı da koruyan zeytin yağı, cildin saha genç ve parlak gözükmesini sağlar.

Havuç tohumu yağı, tatlı badem yağı da cildi sıkılaştıran ve kırışıklıkları yok etmeye yardımcı olan diğer yağlardandır. Bu yağları parmak uçlarınızla cilde masaj yaparak uygulayabilirsiniz. 3 veya 4 damla kullanmanız yeterli olacaktır. Bu tür yağların cilde çok sık uygulanması ise yan etkileri olabileceğinden dolayı tavsiye edilmemektedir.

Kırışıklıklar İçin Nemlendirici Maske Tarifi

Cilt bakımı insan hayatında önemli bir yer tutar. Özellikle de kırışıklar için savamak her kadının asli görevidir diyebiliriz. Kırışıklıklar için nemlendirici maske tarifi arıyorsanız doğru yerdesiniz çünkü birazdan sizlere harika tarifler vereceğim. Bu bakım kürleri sayesinde cildinizdeki kırışıklıklardan hızlı bir şekilde kurtulabilirsiniz.

011
011

Yoğurt Maskesi : Yoğurt maskesi, cildin üst katmanını temizlemekle birlikte cildi nemlendirip parlaklık verir ve aynı zamanda yoğurt maskesi düzenli kullanıldığında kırışıklıkların derinleşmesine engel olarak kırışıklıkların oluşumunu engeller.

Yarım muzu çatal yardımıyla ezip üzerine 1 çay kaşığı sade yoğurt, 1 çay kaşığı bal ve yarım çay kaşığı portakal suyu ilave edip iyice karıştırın. Eğer yağlı bir cilde sahip iseniz hazırlamış olduğunuz maskeye 5 damla limon suyu ilave edin. Hazırladığınız maskeyi cildinize parmak uçlarıyla masaj yaparak sürün ve maskeyi yüzünüzde 15 dakika beklettikten sonra cildinizi ılık su ile yıkayın.

Badem Maskesi : Cilt sağlığı açısından oldukça faydalı olan E vitaminini içeriğinde barındıran badem maskesi, bu sayede yorgun cildi canlandırır, cilde parlaklık verir ve cildi nemlendirip kırışıklıkları giderilmesine yardımcı olur.

Badem maskesi için bir avuç bademi bir gece önceden yarım kase süte yatırın. Geceden sütte bekletmiş olduğunuz bademleri soyup rondodan geçirin. Sürülecek kıvama gelmiş olan badem maskesini yüzünüze sürüp cildinizde 25 dakika bekletin. Süre sonunda cildinizi ılık su yardımıyla maskeden arındırın ve ardından cildinize gül suyu sürün.

Avakado Maskesi : Avakado maskesi, özellikle kuru cilde sahip olanların hem ciltlerini nemlendirmek hem de kırışıklıklarını gidermek adına tercih etmeleri gereken bir maskedir.

2 çay kaşığı ezilmiş avakadonun üzerine, 2 çay kaşığı bal ve 1 adet yumurtanın sarısını ilave edip iyi karıştırın ve ardından hazır hale gelen avakado maskesini parmak uçlarınızla yüzünüz ile boynunuza sürün. En az 30 dakika cildinizde bekletmeniz gereken avakado maskesini süre sonunda cildinizden soğuk su yardımıyla temizleyin.

Kırışıklık Giderici Bitkiler

Cilt kırışıklığı için bitkisel bakım önerileri yapmak her zaman daha iyi sonuç vermektedir. Çünkü cilt için gerekli olan bütün minareler ve vitaminler bitkilerin içinde yer almaktadır. Yaşla birlikte kendini belli eden kırışıklıklar için yapılması gerekenler vardır. Kırışıklık giderici bitkiler sayesinde cildinizi yenilemeniz mümkün. Şimdi gelin birlikte bu bitkileri gözden geçirelim.

Yaz aylarında özellikle tüketilen meyveler çok iyi çözüm sunmaktadır. İlk meyvemiz ise gene aynı şekilde üzümdür. Üzüm ile hazırlanan her türlü maske sayesinde ciltteki kırışıklıklar giderilecektir. Bir miktar biberiye ve bir miktar gül suyunu alıp bir şişede karıştıralım. Daha sonra hazırlanan bu karışımı her gün yüzünüze pamuk yardımı ile sürünüz.

012
012

Hazırlanan bu karışım sayesinde ileri ki yaşlarda yaşayacağınız karışımlar için etkili çözüm sunacaktır. Bir kaşık hakiki köy tere yağını ve bir kaşık balı bir kapta iyice ezelim. Hazırladığımız bu maskemiz daha sonra her akşam özellikle cilt kırışıklığın yoğun olduğu dudak kısmına sürelim.

Ayrıca göz çevresi içi kırışıklığı içinde gene aynı etkiye sahip olan bu krem karışımını sürebilirsiniz. Buğday tozu ile hazırlanan bir karışımda gene aynı şekilde kırışıklık içinde etkilidir. Kırışıklık sorunun asıl nedeni bilindiği zaman çözümü daha kolay ve rahat olacaktır.

Bunun için bu bitkisel yollarla hazırlanan krem ve karışım tarifleri cilt kırışıklığı için etkili olacaktır. Isırgan otu bitkisi çok önemli bir bitkidir. Bu bitki hem saç hem de cilt için etkilidir. Bu etki cilt kırışıklığı içinde etkilidir. Bu karışımın suyunu her gece yüzümüze sürdüğümüz zaman faydalı olacaktır.

Keten Tohumu Yağının Cilde Faydaları

Omega 3, omega 6, omega 9 yağ asitleri ile lif içeren ve protein içeriği bakımından zengin olan keten tohumu yağı, diğer bitkisel yağlar gibi cilde oldukça faydalı doğal bir yağdır. Makalemizin devamında keten tohumu yağının cilde faydaları hakkında bilgiler bulabileceksiniz. Fakat ilk olarak unutmayalım ki cilt temizliği her türlü bakım küründen daha önemlidir.

İçeriğinde bulunan lignan maddesi ile cildi yaşlanma etkilerine karşı korumaya ve cildi gençleştirmeye yardımcı olur. Sedef hastalığında da kullanılabilen keten tohumu yağı, cildi sıkılaştırmada ve yumuşatmada da etkilidir. Keten tohumu yağının düzenli tüketimi ise saçlarda yumuşaklık ve parlaklığa sebep olabilmektedir. Düzenli kullanım ile etkilerini 1–1,5 ay gibi bir süre içerisinde hissedebilirsiniz.

000
000

Ayrıca saç derisine uygulayarak kullandığınızda da saçlarınızın sağlıklı ve hızlı uzadığını gözlemleyebilirsiniz. Saç kuruluğu, kırılma ve kopma gibi saç sorunlarını çözmede de yardımcı olmaktadır. E vitamini bakımından zengin olması ile de cildin canlı görünmesine yardımcı olan keten tohumu yağı aynı zamanda cildi besler ve nemlendirir. Keten tohumu yağı ile elde edebileceğiniz bakım maskelerini evde rahatça uygulayabilirsiniz.

*Yağlı cilt için maske: 2 çay kaşığı keten tohumu yağı ile çeyrek miktardaki ezilmiş avokadoyu karıştırarak elde ettiğiniz karışımı cildinize sürüp 15 dakika beklettikten sonra ılık suyla durulayabilirsiniz. Bu maskeyi haftada üç kez ve gece yatmadan önce kullanabilirsiniz.

*Keten tohumu yağı ile bal maskesi: Haşlanmış ve ezilmiş 2 kuru kayısıyı yarım tatlı kaşığı keten tohumu yağı ve 2 tatlı kaşığı bal ile karıştırıp cildinize sürün. Yaklaşık yarım saat bekledikten sonra maskeyi ılık suyla temizleyebilirsiniz. Bu tarifi haftada bir kez ve gece yatmadan önce uygulamanız yeterlidir.

Karma Ciltler İçin Nemlendirici Maske Tarifi

Cilt tipi bir bayanın bakımı için çok önemlidir. Yağlı cilt tipi için farklı maskeler uygulanırken karma cilt tipi için bambaşka bakım maskeleri uygulanmaktadır. Bunun için bir bayan bakım yaparken cilt tipine göre bakım yaptırması her zaman daha iyi sonuç verecektir.

001
001

Karma cilt tipi ise, t bölgesi deline bölgenin yağlı diğer kalan bölgelerin ise kuru olduğu cilt tipidir. Bunun için bir nevi iki cilt tipine uygun maske yapılmış gibi bir durum ortaya çıkacaktır. Şimdi sizlere karma ciltler için nemlendirici maske tarifi vereceğiz.

İlk maskemiz ise tek içerikten oluşan elma suyudur. Elma asit içerikli olduğu için cilt gözeneklerini sıklaştırma adına çok önemlidir. Bunun için elma suyunu buz kabına döküp dondurulduktan sonra üstüne limon suyu sıkılarak cilde tampon halinde uygulanması cildin nemlenmesi adına çok iyi bir maske görevi görecektir.

Diğer maske tarifimiz ise,

Maden suyu, yarım limon suyu, yarım greyfurt suyunu bir kap içinde iyice karıştıralım. Daha sonra hazırlanan bu karışımı sprey kutusu içine koyup aynı şekilde her akşam cildinize sıkınız. Hazırlanan bu maske karma ciltlerin nemlenmesi adına bilinen en iyi maske tarifidir.

Bir adet elma ve iki tatlı kaşığı nemlendirici kremi karıştıralım. Elmanın kabuklarını soyma işlemi daha rahat kreme karışmasını sağlayacaktır. Bu karışımı daha sonra cilde uygulayınız. Cilt yarım saat sonra ılık su ile yıkanmalıdır. Bu maske ile karma cilt dengeli bir şekilde nemlendirilmiş olacaktır.

Kakao Yağının Cilde Faydaları

Eskiden olduğu gibi günümüzde de cilt bakımında pek çok bitkisel yağdan yararlanmakta olup, kakao yağı da bu bitkisel yağların başında gelmektedir. Kakao ağacının çekirdeklerinden elde edilen kakao yağı özellikle yaz aylarında bronzlaştırıcı etkisi ile çok kullanılmaktadır.

004
004

Ancak bronzluğun yanı sıra kakao yağının cilde pek çok faydası olduğunu da biliyor muydunuz ? Gelin şimdi hep birlikte kakao yağının cilde faydaları hakkında bilgi sahibi olalım.

E vitamini bakımından zengin olması ile kakao yağı cildi besler, nemlendirir, yeniler ve cilde parlaklık esneklik kazandırır. Antioksidan etkisi ile cildi yaşlanma etkilerine karşı korumaya yardım eder. Hassas ve çok kuru ciltlerde cildi nemlendirmede ve yumuşatmada oldukça etkilidir. Jilet, ağda, epilasyon işlemleri sonrasında ciltte oluşan kızarıklık ve tahrişi azaltmaya yardımcı olur.

Ayrıca güneş yanığının sebep olduğu ağrı ve kuruluğu gidermede de etkilidir. Egzama, deri iltihabı gibi cilt hastalıklarının yanı sıra yaraların iyileşmesinde de yardımcıdır. Hamilelik döneminin yanı sıra kilo alıp verme dönemlerinde de görülebilen vücut çatlaklarını azaltmak için kakao yağı kullanılabilir. Etkisinin geçerli olabilmesi için özellikle banyo sonrası göğüs, basen, kol ve göbek gibi bölgelere masajla uygulanabilir.

Bronzlaştırıcı etkisinden faydalanmak için öncelikle cildinize koruyucu krem sürüp ardından kakao yağı sürmelisiniz. Kış aylarında ve güneş aylarında kuruyan ve çatlayan dudakları nemlendirmek için de kakao yağından faydalanabilirsiniz.

Cilt bakımın yanı sıra saç bakımına da yardım eden kakao yağının düzenli kullanımı saçları nemlendirmede ve uzatmada yardımcı olmaktadır. Ayrıca kirpiklerinizin uzaması için de kakao yağı kullanabilirsiniz.

Kahvenin Cilde Faydaları

Hoş kokusu ve tadı ile dostlarınızla yaptığınız sohbetlerinizin vazgeçilmezi olan kahvenin, cilt bakımı ve güzellik için de faydaları saymakla bitmeyecek kadardır. Güzelliğine düşkün olan hanımlar kahve ile yapılan bu kürlere bayılıyorlar. Peki, kahvenin cilde faydaları nelerdir ? Gelin şimdi hep birlikte inceleyelim.

005
005

Türk kahvesini yaptıktan sonra biraz ılımasını bekleyip, pamuk yardımıyla cildinizin temizlenmesini sağlayabilirsiniz. Bu işlem aynı zamanda cildinizin rahatlamasını ve daha diri gözükmesine de yardımcı olur.

Kahvenizi içip, telvesi ile 1 tatlı kaşığı limon suyu ve 1 tatlı kaşığı suyu karıştırıp, elde ettiğiniz karışımı da cildinize masaj yaparak uyguladığınızda cildinizin daha parlak ve daha canlı gözükmesini sağlayabilirsiniz.

Böylece hem kahvenizi içmiş hem de telvesini de ziyan etmeden cilt bakımı için kullanmış olursunuz. Kahve, gözaltı morluklarından kurtulmak için de bire birdir. Kahvenin telvesini gözaltlarına sürüp, yaklaşık 10 dk kadar beklemeniz göz altlarınızdaki şişliklerden ve morluklardan kurtulmanıza yardımcı olur. Kahvenin diğer bir önemli özelliği ise cildin sıkılaştırılmasına yardımcı olmasıdır.

Bunun için 1 yemek kaşığı kahve, 1 tatlı kaşığı badem yağı ve 1 tatlı kaşığı zeytinyağı karıştırılıp, cilde uygulanır.

Yaklaşık 10 dk kadar bekledikten sonra cilt yıkanır. Kısa zamanda ciltte gözle görülür bir sıkılaşma sağlayan bu karışım, cildin daha pürüzsüz ve genç gözükmesine de yardımcı olur. Kahve ile yorgun ciltlerden kurtulmanız da mümkündür.

Bunun için 1 tatlı kaşığı telve, 1 çay kaşığı tuz, 1 çay kaşığı şeker, 1 çay kaşığı bal ve 1 yumurta karıştırılıp, cilde masaj yaparak uygulanır. Kısa zamanda etkisini gösteren bu karışım, cildinizin canlanmasına yardımcı olur.

Hindistan Cevizi Yağı ile Cilt Bakımı

Cilt bakımı herkesin özenle dikkat ettiği rutin bakım aşamalarından belki de en önemlisidir. Sonuç olarak cilt vücudun en dış katmanı ve koruyucu tabakasıdır. Birçok katmandan oluşarak, kemik dokusunu ,kas tabakasını, organları, hücreleri çepeçevre sarar ve bir kalkan gibi güneşin zararlı ışınlarından, darbelerden, rüzgardan ve benzeri birçok etkenden korur.

007
007

Ayrıca üzerindeki küçük gözenekler sayesinde hücreler arası ve alt katmanların gaz alışverişi yapmasına yardımcı olur. Ki cildimiz olmasaydı insanoğlu bir kas kitlesi şeklinde, iskeleti ile görünür olacaktı. E hal böyle olunca cilt bakımı bir hayli önem arz ediyor.

Peki piyasadaki kimyasal maddeler içeren cilt bakım ürünleri ne kadar etkili ve sağlık standartlarına uygun ? Ne yazık ki bu durum tartışmaya açık ve kör bir konu. Bu makalemizde sizler için hindistan cevizi yağı ile cilt bakımı hakkında bilgi vereceğiz.

Vücut yapısı her zaman kendine en yakın olanı ister ve daha iyi yapıya katar. Bunun için en güzel bakım yolu doğal olan yağlardan kürler ile uygulama yapmaktır.

Son zamanlarda gerek cilt bakımında olsun, gerek saç bakımı, hatta bazı ülkelerde ilaç olarak uygulanan hindistan cevizi yağı birçok insanın talep ettiği bir ürün olmuş durumda .

Doğal birçok mineral ve yağ asidi içeren ayrıca E vitamini açısından çok zengin olan bu şifalı yağ cildi kuruluktan, güneş yanığından, hamileler de çatlaklarda, kaş-kirpik bakımda, saç yıpranmalarına karşı gayet etkilidir.

Antibakteriyel özelliğinden dolayı mantar ve diğer organizmalara karşı kullanılabilir. Ayrıca makyaj temizleme de ise üzerine ürün yok bence. Hem makyajı temizler ve gece boyu göz çevresine bakım yapar.

Hassas Ciltler İçin Ne Yapmalı ?

Dünya üzerinde milyonlarca insan bulunur. Farklı ırktan, farklı dilden, farklı inançtan bir sürü insan vardır.
Ortak yaşam alanımız olan bu evrende, birbirinden farklı bir sürü insan yaşıyor. Tek bir insanın diğer bir insana benzerliği yok.

Yüce yaratıcı bizleri o kadar mükemmel yaratmış ki tek yumurta ikizler hariç birbirine benzer kimseyi bulamazsınız. Bu kadar insanın içinde her birimiz birer mucize örneğiyiz. Tabi ki her halimiz farklı olduğu gibi her insanın bir cilt tipi vardır. Kimi karma, kimi yağlı, kimi kuru ,kimi hassas ,kimi akneli, kimi ise çilli bir cilt tipine sahiptir. Tabi ki herkese ayrı bir güzellik katan bu cilt tipi gerekli özen gösterilmediğinde kötü sonuçlar doğurabilir.

Bu cilt tipleri içerisinde belki de en çok zor ve bakımı bir halinden gösteren hassas cilt tipidir. Peki, hassas ciltler için ne yapmalı ?

008
008

Hassas cilt tipine sahip olan insanlar her kremi kullanamaz, her an dışarı çıkamaz, soğukta çatlar, güneşte kızarır ,hemen leke oluşur ve kırmızı renge döner. Bunun için hassas cilt bakımı biraz uğraş istiyor. Öncelikle cilt için en doğru olanı ancak deneme yanılma yolu ile bulabilirsiniz. Cildinize uygun bakım yöntemini öyle anlayabilirsiniz.

Bunun ile beraber hassas ciltlere uygun kremler kullanılmalı ve güneş koruyucu olmadan asla güneşe çıkılmamalı. Yaz kış güneş kremi kullanılmalı. Çünkü kış güneşi daha zarar verir cilde. Daha kötü yakar.

Banyodan sonra mutlaka vücut losyonu kullanarak cildin nemini kaybetmesini önlemeli. Zira hasan ciltlerin en büyük sorunu kuru olmasıdır. Bol bol su tüketmek ve taze meyve yiyerek de cilt için gerekli vitaminler alınmalı.

Ayrıca bitkisel bakım yağları ile bakım yapılabilir.

Hassas Ciltler İçin Maske Tarifi

Hassas cilde sahip olan bayanlar için cilt bakımı oldukça zahmetli ve cilt bakımı yaparken kullanacağı yöntem oldukça sıkıntılıdır. Çünkü hassas ciltlere sahip olanların tercih edeceği yöntemleri iyi seçmesi gerekmekle birlikte tercih ettiği yöntemi sonrasında karşılaşacağı sorunlara da hazırlıklı olması gerekir. Hassas ciltler için maske tarifi almak istiyorsanız bu makalemiz tam size göre. Peki hassas ciltler için tavsiye edilen doğal bakım maskeleri nelerdir ?

Nar Suyu Maskesi: Hassas ciltler için güzellik uzmanlarının tavsiye ettiği nar suyu maskesi, cildin sıkılaşmasını sağlamakla birlikte cildin ölü hücrelerden arınmasın da yardımcı olur.

Nar suyu maskesi için cam bir kaba, yarım fincan nar suyu, 1 tatlı kaşığı polen tozu ve 1 tatlı kaşığı badem yağı ekleyip iyice karıştırdıktan sonra yüzünü sürün. Nar suyunun cildinizde bekleme süresi 20 dakika olup süre sonunda maskeyi ılık su yardımıyla cildinizden çıkarın.

Yulaf Ezmesi Maskesi: Hassas ciltler için ideal bir maske olan yulaf ezmesi maskesi, cilde parlaklık ve yumuşaklık kazandırır. 1 adet yumurtanın akını bir kaseye koyup üzerine karışım krem kıvamını alana kadar yulaf ezmesi ekleyin. Krem kıvamına gelen yulaf ezmesi maskesini cildinize sürüp 15 dakika bekleyin. Süre sonunda masaj yaparak cildinizi ılık su ile yıkayıp maskenin cildinizden arınmasını sağlayın.

Muz Maskesi: Yarım adet muzu iyice ezdikten sonra ezilmiş muzun üzerine 1 tatlı kaşığı bal ve 1 çorba kaşığı süt ekleyin ve iyice karıştırın. Hazırlamış olduğunuz muz maskesini öncelikle göz çevresi olmak üzere bütün cildinize iyice sürün. 20 dakikalık bekleme süresi sonunda yüzünüzü ılık su ile durulayın. Kısa süre içinde hassas cildinize sağlıklı ve parlak bir görünüm kazandıracak olan muz maskesini haftada bir defa düzenli olarak kullanın.

Hassas Cildi Olanlar Nelere Dikkat Etmeli ?Hassas Cildi Olanlar Nelere Dikkat Etmeli ?

Hassas ciltlerin, diğer cilt tiplerine göre yapılan bakımlara karşı daha duyarlı, normal bir ciltle kıyaslama yapıldığında tahriş olma olasılığının oldukça yüksek olduğu bilinmektedir. Bu yüzden hassas ciltlerin öncelikli yapması gereken, uygulama alanında uzman bir doktora ve yetkili eczacılara danışmalarıdır.

013
013

Bunun dışında cildinize tahriş edici ve alerji etkisi yaratan fonksiyonlar için önceden testleri yapılmalı. Sonrasında ise tüm tahriş edici maddelerden uzak durulmalı. Peki, hassas cildi olanlar nelere dikkat etmeli ? Gelin şimdi birlikte inceleyelim.

Parfüm, aromatik yağlar, alkol, mentol, kil maskeleri gibi ürünler kan akışını hızlandırır ve kimyasal madde bakımından zengin oldukları için bunlardan sakınmak gerekir. Güneş ve sıcak hava aynı şekilde hassas cildinizin hassasiyetini tetikleyici durumlar olduğu için güneşe çıkmadan önce SPF içerikli, doğal içeriklerden oluşmasına dikkat edeceğiniz güneş kremlerini her gün düzenli olarak kullanmanızı öneriyoruz.

Güneş aynı zamanda ciltteki kan damarlarının genişlemesine neden olduğu için ciltte yanma ve kızarıklığa neden olabilmektedir. Bu durumda cildi serin tutmakta fayda vardır. Günlük nemlendirme işlemini yaptığınız kremlerin ise parfüm içermeyen ve hassas ciltlere özel üretilmiş olmasına dikkat edilmeli. Tüm bunların yanında hassas ciltler için önerebileceğimiz doğal içerikli uygulamalarda tabi ki mevcut.

Günlük doğal cilt bakımını yapmanız her cilt türü için önemli olduğu gibi hassas ciltler içinde aynı önemi taşır.

Cildinizi ıslatın ve dairesel hareketlerle hassas cildinize uygun olduğu test edilmiş bakım yağınızı cildinize sürün.

Daha sonra özenle yüzünüzü yıkayarak temizleyin. Bunun dışında hafta da 3 kez buhar maskesi yapmanız, gözenek yapınızın temiz kalması açısından çok önemli.Son olarak genetik yapınızın farklı olması, beslenme alışkanlıklarınız, yaşam yapınız gibi faktörler uygulayacağınız yöntemlerin de farklı olması gerektiğinin göstergesidir. Bu yüzden size ve hassas cildinize uygun ürünler kullanmayı unutmayın.

cihan

Ben cihan, birçok projede internet üzerinde çeşitli insanlara seslendik. Bu projemiz ile de belirli kişilere seslenmeyi amaçlıyorum. Uzun zamandır çeşitli yerlerde içerikler ile karşınızdaydım. Sosyalmag.com ile yine sizlerleyim.

İlgili Makaleler


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu