BilimTeknoloji

Kullanım Amaçlarına Göre Ne Tip Güneş Paneli Seçmeliyiz ?

Solar paneller, güneş enerjisinin depolanarak elektrik enerjisine çevrilmesine yarayan panellerdir. Günümüzde gerek doğanın korunması gerekse de alternatif enerji kaynaklarının maliyetinin daha az olması nedeniyle solar güneş paneli sıklıkla kullanılmaktadır.

Güneş Panellerinin En Çok Tercih Edilen Çeşitleri

Solar panel çeşitleri temelde monokristal solar güneş panelleri, polikristal solar güneş panelleri ve esnek solar güneş panelleri olarak 3 türlüdür. Her tip solar güneş panelinin birbirine kıyasla avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır. Temel bileşenleri aynı olan güneş panelleri, üretim şartlarındaki farklılıklar neticesinde birbirlerinden gerek fiyat gerek verimlilik gerekse de boyut yönünden ayrılırlar.

Güneş Paneli Çeşitlerinin Hangi Özellikleri Farklıdır

Solar güneş panelleri temelde; fiyat, verimlilik ve kapladığı alan bakımından birbirinden ayrılmaktadır. Esnek güneş panelleri hafif olmaları ve kolay taşınmaları nedeniyle hemen her zeminde kullanılabilirken verimlilik açısından da çok avantajlıdır.

Monokristal solar güneş panelleri en verimli güneş panelleri olmasının yanında, fiyat bakımından en pahalı panellerdir. Fiyat açısından uygun olmasına rağmen, polikristal güneş panelleri diğer güneş panellerine oranla daha az verimlidirler.

Kullanım Alanlarına Göre Güneş Paneli Sistemleri

Esnek güneş panelleri, eğimli çatılarda, yatlarda, teknelerde, otobüs duraklarında ya da seyyar olarak kullanılabilir.

Monokristal güneş panelleri, kapladığı alan küçük olduğu için yer sıkıntısı yaşanan alanlarda kullanıma uygundur.

Polikristal güneş panelleri ise yer sıkıntısının olmadığı alanlarda uygun fiyatı da göz önünde bulundurularak kullanılmaktadır.

 

Güneş paneli sistemlerinin Türkiye ‘deki öncü markası olan Ekonomiksolar.com sitesinden Esnek güneş paneli, polikristal güneş paneli ve monokristal güneş panellerinden birer örnek verelim.

Lexron 455 Watt Half-Cut Perc Monokristal Güneş Paneli

Lexron 140 Watt Esnek Monokristal Güneş Paneli

Lexron 550 Watt Half-Cut Perc Monokristal Güneş Paneli

 

 

Güneş Panellerinin farklı kullanım alanlarına göre görsellerine aşağıdaki galeriden ulaşabilirsiniz;

cihan

Ben cihan, birçok projede internet üzerinde çeşitli insanlara seslendik. Bu projemiz ile de belirli kişilere seslenmeyi amaçlıyorum. Uzun zamandır çeşitli yerlerde içerikler ile karşınızdaydım. Sosyalmag.com ile yine sizlerleyim.

İlgili Makaleler


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu