Genel

Kripto Para Nedir? Kripto Para Çeşitleri Nelerdir?

İnternet dünyasında  yeni bir çığır açan kripto paralar insan hayatını kolaylaştırmış ve daha güvenilir para işlemlerine olanak sağlamıştır.

Kripto (crypto) nedir?

Kripto kelime anlamı itibariyle gizli, şifrelenmiş (şifreli) ve saklanmış (saklı) anlamına gelmektedir. Günümüzde insanlar kripto kelimesini telaffuz ettiklerinde kripto para akıllarına gelmektedir. Kripto para, Kriptografiyi ifade etmektedir. İnternet dünyasında herşey kolay şekilde şifrelenebilir. En basitinden mesajlaşma uygulamları bile kolay bir şekilde şifrelebilir. Web sitesi yönetirken insanların şifreleri md5 sistemi ile şifrelenmektedir. Bu şifreleme metodu her alanda kolay bir şekilde kullanılabilir. Şifreleme mantığında ise izlenen yöntem, kötü niyetli insanlar herhangi bir sızma eyleminde şifreleri açıkça görmemeleri içindir. Şifrelerinizi ve kullandığınız verileri en iyi şekilde şifrelerseniz kolay kolay bir sızma girişiminde kimse erişemez şifrenize.

Kriptografi, herhangi bir veriyi, bir bilgiyi en etkili şekilde yetkisiz kişilerden gizler. Hiçbir şekilde başka bir kişi bu bilgilere erişemez.

Kitaplar Kripto Kelimesi

İlk olarak kripto sözüne insanların dünyasına Dan Brown – Dijital Kale kitabından lanse edilmiştir Bu kitap içerisinde çeşitli şifrelenmiş kelimeler ve birtakım rakamlar yer almaktadır. Bu rakamları insanlar kitap okurken bile beyinlerini zorlayarak birleştirmişler ve birleştirirken deneyler yaparak şifreleri çözmeyi denemişlerdir.

Kripto Para Mantığı

Kripto paralar, matematik temelli şifreleme metodu ile şifrelenmektedir. Sanal ve dijital para birimi olarak kabul edilen kripto paralar, Dünya üzerinde hiçbir hükümetin etkisi altında değildir. Bu sebepten ötürü güvenilir para birimleri arasında yerini korumaktır.

Kripto paralar, internet üzerinde anlık olarak değerlenir. Bu değerler kullanıcılara anlık olarak yansımaktadır. Anlık yansımalar ile, değiş, tokuşlar ve kripto para bozumları gerçekleştirilebilir. Kripto paralar, tamamen şifrelenmiş cüzdanlar ile insanların kullanımına sunulur. Kripto para birimlerinde banka cüzdanları gibi rakamsal veriler ve kolay akılda kalan bir hesap cüzdanı olarak nitelendirilemez. Btc cüzdanları ve diğer kripto para birimi cüzdanları, sistemsel olarak şifrelenir. Bir kullanıcı kendisine özel cüzdanı kullanır, bir başkasının erişimi yoktur. Oturum açarken mail ya da şifrelenmiş cüzdan ile oturum açılır.

Örneğin: Dünyanın bir ucundan Türkiye’nin Çorum iline anlık olarak btc, ltc, ve diğer kripto para birimleri ile para transferi sağlayabilirsiniz.

Blockchain Nedir?


Blockchain, teknolojik ya da bilimsel olarak ele alınacak bir kelime değildir. Bir takım eylemleri (olayları) belirli aralıklarala gerçekleştirildiğini kanıtlayan verisel yapıdır. Sanal para birimleri, işlemler, dijital paralar, dijital cüzdanlar aklınıza gelebilecek birçok şey blockchain ile eşdeğerdir. Kripto paralar hiçbir şekilde silinemez, değiştirilemez ve bir başka kişilerce erişime açık olmayan birimdir.

Dünya üzerinde bulunan büyük kripto para birimleri

Not: Tüm dünya üzerinde birçok piyasa bulunmaktadır. Bazı piyasalar ise kendilerine özel kripto para birimleri çıkartmaktadır. Fakat, dünya üzerinde en çok bilinen kripto paralar şu şekildedir:

Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), XRP (XRP), Bitcoin Cash (BCH), Tether (USDT), Litecoin (LTC), EOS (EOS), Binance Coin (BNB), Bitcoin SV (BSV) ve Stellar (XLM) sıralaması bu şekilde gitmektedir. Bu veriler sıralama ölçütü ile 2019 tarihi verileri kullanılmaktadır.

cihan

Ben cihan, birçok projede internet üzerinde çeşitli insanlara seslendik. Bu projemiz ile de belirli kişilere seslenmeyi amaçlıyorum. Uzun zamandır çeşitli yerlerde içerikler ile karşınızdaydım. Sosyalmag.com ile yine sizlerleyim.

İlgili Makaleler


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu