Çeşmeler

Kocaeli Çeşmeleri ve Su Doldurulacak Yerler

Su her şehrin olmazsa olmaz yaşam kaynağıdır. Kocaeli’de içme suyu doldurulacak yerler de şehir için oldukça büyük öneme sahiptir. O yerlerden bazıları şunlardır:

Gölcük- İcadiye Köyü’nde Çapanoğlu ailesinin arsasından bir su çıkmakta ve bu su İcadiye Şifalı Suyu olarak bilinmektedir. Çeşme yapılarak vatandaşların hizmetine sunulan bu suyun böbreklere iyi geldiği söylenmektedir.

Kocaeli’nin doğal güzellikler bakımından en zengin yerlerinden biri Maşukiye’dir. Tabii ki burada su kaynaklarının olmaması düşünülemez. Bölgedeki doğal suyun boğaz ağrılarına, sindirim ve idrar yolu problemlerine faydalı olduğu düşünülmekte, halk tarafından şifâ vesilesi olması için tercih edilmektedir.

Kandıra ilçesinin merkezinde erikli köyünde de bir şifâlı su kaynağı yer almaktadır. Bu suyun ise eklem, şeker ve tansiyon rahatsızlıklarına yararlı olduğu ifade edilmektedir.

Dümbüldek Şifalı suyu ise Derince Karagöllü Köyü’ndedir. Suyun etrafında mesire alanları vardır. Doğal güzelliklerle çevrili olan su, burada piknik yapanlar tarafından bidonlarla alınarak evlere götürülmektedir. Bu suyun kum ve taş düşürmeye de fayda sağladığına inanılmaktadır.

Yuvacık kaynak suyu, 1750’den bu yana kullanılmaktadır. Bugün otomatik makinelerle de kaynaktan su alınıp şişelenerek satışa sunulmaktadır. TSE belgesi alarak kalitesini tescil ettirmiş olan bu doğal su mineral bakımından mükemmel bir kaynaktır.

Karamürsel ilçesine 13 km mesafedeki Akçat bölgesinde şifâlı su kaynakları yoğundur. Yosun tutmayan bakterisiz Akçat suyu, günde 70 tonluk kapasitesi bulunan tesislerde şişelenip vatandaşlara arz edilmektedir.

 

cihan

Ben cihan, birçok projede internet üzerinde çeşitli insanlara seslendik. Bu projemiz ile de belirli kişilere seslenmeyi amaçlıyorum. Uzun zamandır çeşitli yerlerde içerikler ile karşınızdaydım. Sosyalmag.com ile yine sizlerleyim.

İlgili Makaleler


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu