Çeşmeler

Kırşehir İlinde Su Doldurulacak Yerler

Kırşehir İç Anadolu şehirlerinden biridir ve ilk çağlardan bu yana Anadolu’nun geçiş güzergâhı olması nedeniyle pek çok kültürü bünyesinde ağırlama imkânına erişmiştir. Kırşehir çeşmeleri ise Kırşehir’de içme suyu doldurulacak yerler olduğundan son derece mühimdir.

Ahi Evren Çeşmesi

Ahi Evren Mahallesi’nde bulunan çeşme Ahi Evren Zaviyesi’nin kuzey yönündedir. Kimin ne zaman yaptırdığı bilinmemekle beraber XIX. Yüzyılda inşa edilmiş olduğu tahmin edilmektedir. Tek kemerli ve tek cepheli bu mahalle çeşmesi buğun de kullanılmaktadır.

Şeyh Kızı Hatice Çeşmesi

Medrese Mahallesi’nin Süleyman Türkmani Caddesi’nde bulunan çeşme İmaret Çeşmeler arasında sayılmaktadır. Yakınında İmaret Camisi bulunmaktadır ve çeşmenin ismi buradan gelmektedir. Kullanılmaya devam eden çeşmenin yüksekliği 2.22 metre, genişliği 2.94 metre ve derinliği 1.25 metredir.

Tekke Çeşmesi

Medrese Mahallesi’ndeki 67. Sokak’ta bulunan çeşmeyi inşa ettiren kişinin kim olduğu ve inşa tarihi belli değildir. Çeşme bugün itibariyle de kullanımdadır.

cihan

Ben cihan, birçok projede internet üzerinde çeşitli insanlara seslendik. Bu projemiz ile de belirli kişilere seslenmeyi amaçlıyorum. Uzun zamandır çeşitli yerlerde içerikler ile karşınızdaydım. Sosyalmag.com ile yine sizlerleyim.

İlgili Makaleler


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu