Sağlık

Kahvenin İnsan Sağlığına Faydaları

Bu yazımızda ise, kahvenin insan sağlığına faydalarını ele alacağız.

Kahve, Osmanlı Devleti dönemine kadar dayanan, milli kültürümüzün vazgeçilmezleri arasındadır. Osmanlı Devleti döneminden beridir halen daha tüketimine devam edilen kahve, fal baktırma gibi inançlara da ışık olmuştur. İnsan hayatının vazgeçilmez sıcak içecekleri arasında kahve bulunuyor.

Günde bir fincan kahve içmenin insan sağlığına iyi geldiği sürekli olarak söylenmektedir. Fakat aşırıya kaçıldığında ise faydadan çok zararı bulunur.

Buradan sizlere sorsak ki, kahve tüketmeyen var mı diye? Bu sorunun cevabını birçok kişi hayır diyecektir. Peki ya tükettiğimiz bu kahvenin insan sağlığına faydaları nelerdir? Sizlere maddeler halinde listeli olarak bazı yararlarını aktaracağız.

Alzheimer ve Parkinson Hastalığına Etkileri

Kahve beyin üzerinde bulunan hormonal düzeni tamamen değiştirmektedir. Bir insan kahve içtiğinde, kan akışı hızlanır ve hücreleri korunur. Bu özellikleri ile Parkinson ve Alzheimer hastalıklarına karşı yakalanma olasılığını azaltmaktadır.

Yapılan araştırmalar da, kahve tüketen bir insanın Parkinson ve Alzheimer hastalığına yakalanma oranını %35 ila %65 oranında önlediği belirlendi. Bu oranların değişkenlik göstermesinin asıl sebebi ise etnik durumlar ve kişi sayısı gibi faktörlerdir.

İnsanı Uyandırır

Kahve içerisinde bulunan kafein ile bilinen en güçlü uyarıcılardan birisi olarak tanınır. Kahve tüketen bir kişi, beynine salgılayan adrealin ve nöradrenalin salınımı ile anında mental gücünü hisseder ve enerjik olmasını sağlar. Bu durum insanların ani heyecanlanmasından sonra ortaya çıkmaktadır.

Diyet Konusunda yardımcıdır

Kahve içerdiği kafein ile insan vücudunda bulunan metabolizmayı hızlandırarak, vücut içerisinde depolanmış yağ stoklarını enerjiye çevirerek kalori yakımına yardımcı olur. Metabolizmayı hızlı çalıştırması ile birçok spor hocası bu önermeyi sürekli olarak tavsiye eder.

Sabah kahvaltısından önce aç karna bir bardak sade kahve çok iyi gider!

Tip 2 diyabet riskini azaltır

Toplumun en kötü sorunlarından biri de kötü beslenme. Kötü beslenme, fast food tarzı yiyecekler sonrasında ise aşırı kilo artışı ve insülin direnci de artıyor. Geçmiş yıllara istinaden, artık tip-2 diyabet hastalığı daha çok var.
Kahve, insülin direncini azaltma konusunda insan vücuduna yardımcı olmaktadır. Yapılan araştırmalarda, kan şekeri seviyesini arttırarak insülin direncini de dengelemiş oluyor.

cihan

Ben cihan, birçok projede internet üzerinde çeşitli insanlara seslendik. Bu projemiz ile de belirli kişilere seslenmeyi amaçlıyorum. Uzun zamandır çeşitli yerlerde içerikler ile karşınızdaydım. Sosyalmag.com ile yine sizlerleyim.

İlgili Makaleler


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu