GenelKadınSağlık

Uzmanından Kafa Derisi Kaşıntısına Bitkisel Çözümler

Kafa derisi kaşıntısı pek çok insanın üzerinde durmadığı aslında ciddi hastalıkları beraberinde getiren önemli bir rahatsızlıktır. Saçlarımızın örttüğü kafa derisi pek çok nedenden dolayı kaşınabilir. Kullandığınız şampuan veya saç kremine karşı alerjik reaksiyon gösteriyor olabilirsiniz, sabun saç derisini kuruttuğundan sabun kullanımı kaşıntıya neden olabilir, saçın aşırı yağlanması, kullandığınız ilaçların yan etkileri, gün aşırı banyo yapmak, çocuklarda daha çok görünen kafa derisinin kaşınmasına neden olan saç biti ya da sedef hastalığı bu nedenlerin başında gelir.Kafa derisi kaşıntısı birçok ayrı nedene sebep olmadan dikkat edilmeli ve önlemler alınmalıdır. Makalemizin devamında kafa derisi kaşıntısına bitkisel çözüm önerileri bulabilirsiniz.

Kafa derisi kaşıntısı için çözümler vardır. Öncelikle saçlarınızın temizliğine dikkat etmelisiniz. Saç yapınıza uygun ürünler kullanmalı ve saçınızı belli aralıklarda yıkamalısınız. Saçlarınızın iyice durulanmasına dikkat etmelisiniz. Kafa deriniz kaşınmaya devam ediyorsa mutlaka bir uzmana başvurmalı ve doğru ürünler kullanmalısınız.

4 adet aspirini suda eriterek içerisine 1 çorba kaşığı biberiye yağı, 1 çorba kaşığı üzüm sirkesi ve 1 tatlı kaşığı tuz ilave ederek iyice karıştırmalısınız. Karışımı saç diplerinize masaj yaparak sürmelisiniz. Saçlarınızı bone veya tülbent ile ya da streç ile kapatarak 1 saat beklemelisiniz. Ardından saçlarınızı ılık suda yıkamalısınız. Bu karışım haftada bir defa saç diplerinize uyguladığınızda kısa sürede kafa derisi kaşıntınız sona erecektir. Aktarlarda rahatça bulabileceğiniz çay ağacı yağından 5-10 damla saç derisine damlatılarak masaj yapılır. Tüm deriye ulaşan yağ bir süre saç derisinde bekletilip iyice durulanır. Haftada bir kez yapacağınız bu işlem ile kaşıntıdan kurtulacaksınız.

Kepeğe Doğal Çözümler

Kepek sorunları zaman zaman baş gösterse de çözümü oldukça kolaydır. Evde doğal yöntemler ile kısa sürede kepekten kolaylıkla kurtulabilirsiniz. Ancak doğal yöntemleri uygularken dikkat etmeniz gereken tek şey bu uygulamaları düzenli yapmanızdır. Kepek problemi ile savaşırken yeni bir kepeklenme sorunu ile karşılaşmamak için kısa aralıklarla şampuan değiştirmemekte ve saçı durulurken çok sıcak su kullanamamakta fayda vardır. Sabit şampuan kullanılırken saç durulama aşamasında ılık su kullanmalısınız. Bu şekilde yeni bir kepeklenme sorunu ile karşı karşıya kalmazsınız. Şimdi size kepeğe doğal çözümler vereceğiz.

004
004

Kepek sorunu ile savaşırken limon en etkin silahınız olacaktır. 1 limonun suyunu sıktıktan sonra limonun suyu ile saça yaklaşık 10 dakika kadar masaj yapılmalıdır. Limon suyu saça yedirildikten sonra yaklaşık yarım saat saçta bekletilen limon suyu, ılık su ile durulanmalıdır. Bu işlemi haftada 2 ya da 3 defa uygulayabilirsiniz. Bununla birlikte kepek sorunun da en etkili diğer bir yöntem aspirindir. 2 aspirini iyice ezdikten sonra bir şişeye koyup üzerine 2 su bardağı su doldurup iyice çalkalayınız. Bu karışımı ıslak saça yediriniz ve yaklaşık 10 dakika bekletiniz. Bu karışım yaklaşık 4 kullanımlıktır.

Ölçek bu ayrıntıya bakarak göz kararı ile ayarlanmalıdır. Bu karışım hafta da bir uygulandığı zaman kolaylıkla kepek probleminden kurtulabilirsiniz. Bu uygulamalar yanında eğer durulama suyuna 5 yemek kaşığı sirke konulur ve bu karışırım ile son durulama yapılır ise kepekten daha çabuk kurtulabilirsiniz.

Kepeğe Karşı Bitkisel Çözüm

Kepek saç derisinde ki yapının bozulması ve ölü derinin dökülmesi ile saçta görünen beyaz toz benzeri yapıda rahatsız eden bir görüntüdür. Bu durumdan kurtulmak evde uygulayacağınız basit bitkisel formüller ile oldukça kolaydır. Kepek için sağlıklı beslenme oldukça önemlidir. Doğru olmayan diyetler ve yanlış beslenme de kepek soruna yol açabilir. Doğru beslenme ile bu durum % 50 oranında düzelir. Kalan kepek için ise kolay tarifler ile kısa sürede kepekten kurtulabilirsiniz. Yazımızın devamında kepeğe karşı bitkisel çözüm önerileri bulacaksınız.

Kepek için en etkili yöntem limondur. 1 adet limon sıkılarak suyu çıkarılır ve bu suyun tamamı saç derisine yedirilir. Saçtaki limon ile yaklaşık 10 dakika kadar masaj yapılır. Ardından en az 20 dakika saçta bekletilen limon ılık su ile durulanmalıdır. Bu bitkisel çözümü her duş öncesi uygulayabilirsiniz.

Diğer bir yöntem ise her evde kolaylıkla bulunabilen aspirin ile uygulanmaktadır. Bir kap içinde ezilen aspirin su ile kıvam verilerek saç derisine yedirerek sürülür. Yaklaşık yarım saat saç derisinde bekletilir ve ılık su ile saçtaki aspirin temizlenir. Bu yöntemi haftada 1 defa uygulamak yeterli olacaktır. Diğer bir etkili yöntem ise pancar suyudur. Pancarı sapları ile kaynattıktan sonra bu su ile saçları yıkamanız kepekten kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Günlük olarak uygulayabileceğiniz bu karışım sayesinde kısa sürede saçınızda ki kepek azalacak ve saç deriniz eski sağlığına kavuşacaktır.

Kepeğe Karşı Bitkisel Çözümler

Kepek problemi en çok karşılaşılan saç problemlerinin başında yer alır. Ölmüş saç derilerinin saç telleri arasına pul pul dökülmesi sonucu ortaya çıkan kepek, ciddi bir problem olmamasına rağmen görüntü açısından insanların hoşuna gitmez. Piyasada kepeğe karşı birçok şampuan olmasına rağmen pek azı kepek problemini ortadan kaldırabilmektedir. Fakat doğal yöntemlerle kepek probleminden kurtulmak mümkündür. Şimdi size kepeğe karşı bitkisel çözümler önereceğiz.

005
005

Limon suyu ile saç diplerine masaj yapmak saç derisinin güçlenmesini ve kepeğin yok olmasını sağlar. Bu işlemden sonra saçları iyice yıkamak gerekir. Limon suyu şampuanın içerisine eklenip de kullanılırsa aynı sonuç elde edilebilir. Cildin yenilenmesini sağlayan aloe vera jeli de saç diplerine uygulandığında saç derisinin yenilenip, güçlenmesine yardımcı olur. Bunun sonucunda kepek problemi ortadan kalkar. Saç sağlığı açısından önemli bir yağ olan Hindistan cevizi yağı da kepek problemine karşı bire birdir. Bunun için Hindistan cevizi yağı saç diplerine masaj yaparak uygulanır ve yaklaşık yarım saat sonra saçlar durulanır.

Çay ağacı yağı veya zeytin yağını da aynı şekilde uygulayıp etkili bir sonuç elde etmek mümkündür. Kepeğin yok olmasını sağlayan diğer bir yöntem ise pancar suyu ile saç derisine masaj yapmaktır. Ayrıca elma sirkesi ile su karıştırılıp, bu karışım ile saçlar fırçalandığında da kepeklerden kurtulmak mümkündür. Bunların haricinde kekik suyunu saç diplerine sürmek de kepek problemini ortadan kaldırmak için alternatif bir yöntemdir. Kepek probleminden temelli kurtulmak için ise sprey, jöle gibi kimyasallar saça çok sık uygulanmamalıdır.

Kepeğe Karşı Çözüm Önerileri

Saçları çok sıkı toplamak, saça fazla kimyasal kullanmak, tarak kullanırken saç derisine zarar vermek, stres ve farklı sebeplerden dolayı saçta kepeklenme sorunu oluşabilir. Ancak bu kepeklenme sorunu evde uygulanacak bir çok yöntem ile kolaylıkla geçer. Şimdi sizlere kepeğe karşı çözüm önerileri sunacağız.

Gece yatmadan önce saçınıza yeterli miktarda bebek yağı sürebilirsiniz. Bir havlu ile sarılıp saçın hava almaması sağlanır. Bu karışımı sabah uygun bir kepek şampuanı ile yıkamalısınız. Hafta da 1 defa uygulanabilecek bu yöntem ile saçta ki pul pul dökülmeler kaybolacak saç deriniz yumuşayacak ve kepek sorunu ortadan kalkacaktır.

Diğer bir yöntem ise zeytinyağı uygulamasıdır. Saç diplerine uygulayabileceğiniz saf zeytin yağını yaklaşık 2 saat saçta bekletmeli ve ardından ılık su ile durulamalı ve bu uygulamayı ayda 2 kere tekrarlamalısınız. Bu şekilde saçlarınız hem sağlığını kazanacak hem kepek yüzünden dökülmeler azalacak hem de kepeklenme sorun ortadan kalkacaktır. Her duş öncesi de limon kürü ile saçlarınızda ki kepekten kurtulabilirsiniz. 1 adet limonu sıkıp suyunu tüm saç derinize masaj yardımı ile yedirmeli ve yaklaşık yarım saat limon suyunu saçınızda bekletip ardından ılık su ile saçtan limon arına kadar yıkamalısınız.

Bu şekilde saç deriniz eski sağlığına kavuşacak ve kepeklenme yerini sağlıklı bir saça bırakacaktır. Ancak kepek sorunu şakaklara, kaşlara ve kirpiklere indiyse bunun sebebi farklı bir hastalığın habercisi olabilir bunun için uzman bir doktora başvurmalısınız.

Kepeğe Karşı Etkili Çözüm

Kepek problemi sizi rahatsız eden boyuta ulaştıysa bu yazımız da en etkili çözümleri bulabilir ve kolaylıkla kepek sorununuzdan kurtulabilirsiniz. Kepeklenme sorunu stres, günlük beslenme alışkanlıkları, günlük tüketilmesi gereken su miktarının tüketilmemesi, yanlış şampuan kullanımı, çok sık şampuan değiştirme, saçı şampuandan iyi arındırmama gibi durumlar da ortaya çıkmaktadır. Şimdi sizlere kepeğe karşı etkili çözüm önerileri sunacağız.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kepek sorunu için ilk yapmanız gereken günlük su tüketimini arttırmanız olacaktır. Vücut bu şekilde ihtiyacı olan suyu alacak ve saç derisinde kuruma yapmayacaktır. Ardından ilk olarak eczaneye danışarak uygun bir kepek şampuanı alınmalıdır. Bu şampuana takviye olarak evde uygulayacağınız doğal yöntemler ile kepek sorunundan kısa sürede kurtulabilirsiniz. Evde uygulanacak bir çok yöntem bulunmakla birlikte bu yöntemler de oldukça basittir ve zahmet gerektirmez.

Duş öncesinde kuru saçınızı bir avuç sofralık tuz ile iyice ovup ardından ılık su ile saçtan tuz arınana kadar yıkamalısınız. Hafta da 1 defa bu yöntemi rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Bunun yanında diğer bir etkili yöntem ise karbonat kullanımıdır. 1 yemek kaşığı karbonatı ve bir çay bardağı suyu bir kap içinde iyice karıştırın. Ardından bu karşımı saç derinize yedirerek uygulayın. Bu adımdan sonra tek yapmanız gereken karbonatlı su karışımını saçınızda 10-15 dakika bekletmek. Süre dolduktan sonra saçınızı ılık su ile karbonattan arındırın. Bu işlemi de hafta da bir defa uygulamanız yeterli olacaktır. Yaklaşık 2 hafta gibi kısa bir sürede kepeklerden kurtulabilirsiniz.

Kepek Nasıl Geçer ?

Saç aralarında pul pul dökülen beyaz renkte ölü derilere kepek adı verilmektedir. Genelde geçici olan bir durum olan kepek bulaşıcı değildir ve çokta ciddi bir durumu işaret etmez. Fakat saçta görünen bu beyaz ölü deriler hoş bir durum değildir ve rahatsız edici bir durumdur. Bununla birlikte kafa derisinde kaşıntıya sebebiyet verir. Peki, kepek nasıl geçer?

Eczanelerde satılan kepek şampuanları ile bu durum atlatılabilirken evde de kepek için yapılacak bir çok yöntem bulunmaktadır. Evde uygulanabilecek ve gayet etkili yöntem limon ile saçlara masaj yapılmasıdır. Bir adet limonun suyu çıkarılarak saça tüm bu su uygulanır ve yaklaşık 10 dakika saça masaj yapılarak limon suyu saça yedirilir. Ardından yarım saat saçta bekletilen limon suyu ılık su ile durulanır. Bunun yanı sıra kullanılabilecek diğer bir yöntem ise tuz ile saç derisinin ovulmasıdır.

010
010

Duş öncesi ıslatılan saç bir avuç tuz ile yaklaşık 10 dakika ovulur. Ardından ılık su ile saç tuzdan arındırılmalıdır. Hafta da bir defa uygulanabilecek bu yöntem ile saç derisi eski sağlığına kavuşur. Kepek için dikkat edilecek diğer bir husus duş alırken suyun sıcaklığına dikkat edilmesidir. Çok soğuk ve çok sıcak ile yıkanan saçlarda kepek artar. Bunun için ılık su ile saç yıkanmalıdır. Ayrıcı çok fazla şampuan değiştirmekte kepek oluşumuna sebep olur. Bunun için uzun süreli aynı şampuan kullanılması kepek oluşumunu engeller ve daha sağlıklı bir saç derisine sahip olmanızı sağlar.

Kepek Nasıl Giderilir ?

Saç diplerinde omuzlarda kepek görmekten sıkıldıysanız bu yazımızda tüm kepeklerden kurtulabileceksiniz. Birçok insanın ortak sorunu olan saçta kepeklenme, aslında tamamen çözümsüz bir olay değildir. Peki, kepek nasıl giderilir? Öncelikle kepek problemi ile savaşırken bu süreçte bol bol su içmelisiniz.

Günlük 2 litre su vücudunuzun ihtiyacını karşılayacaktır ve vücudun kuruyup kepek yapmasını engelleyecektir. Bunun yanında çok fazla saçları yıkamak kepekten kurtulmanıza yardımcı olmayacaktır. Bunun aksine saç diplerini kurutacak ve daha çok kepeklenme yapacaktır. Ayrıca çok fazla şampuan değiştirmek bu süreçte saç derinizin yapısını bozar bunun yerine uygun bir kepek şampuanı alınmalı ve sık sık değiştirmeden kullanılmalıdır. Ayrıca şampuan ile yıkanan saç çok iyi durulanmalıdır.

Kepek bazı zamanlarda stres kaynaklı da olabilmektedir. Bunun için stresten uzak durarak kepeklenmeyi önleyebilirsiniz. Tüm bunlara rağmen kepek sorunuz çözülmüyor ise çaresi evinizde ki ilaç dolabında. 2 Adet aspirin kepek sorununuzu çözmede etkili olacaktır. Bir havan içinde dövülen aspirin hafif sulandırılarak saç diplerine uygulanır.

Masaj ile saç derisine yedirilen aspirin yarım saat saçta bekletildikten sonra iyice durulanmalıdır. Durulama suyu çok sıcak ya da çok soğuk olmamalı ılık olmak zorundadır. Diğer bir çözüm yöntemi ise mutfağınızda yer alıyor. Sofrada ki tuz ile kepek sorununuzu çözebilirsiniz. Kuru olan saç derisi bir avuç tuz ile ovulur. Yaklaşık 10 dakika ovulan saç derisi sonrasında ılık su ile durulanır. Hafta da 1 defa bu uygulamalar ile kepek sorunu kolaylıkla çözülebilir.

Kepek Nasıl Önlenir ?

Kepek çoğu insanın karşılaştığı ve saç diplerinde beyaz renkte küçük ölü derilere verilen addır. Kepek oluşumu bir çok durumdan kaynaklanabilir. Çocuklarda bile görünebilen ve çok can sıkıcı durumlara sebebiyet verebilen kepek nasıl önlenir ? Gelin şimdi bu sorunun cevabını birlikte öğrenelim.

Kepekten korunabilmek için saç doğru aralıklarla yıkanmalıdır ve bunun yanında su değeri uygun olmalıdır. Kepek problemini önlemek için çok fazla şampuan değiştirilmemelidir. Sık aralıklarla değiştirilen şampuan saçta aşırı kepeklenme sorununa yol açar. Bunun yanında duşta saçın iyi durulanmaması da kepeğin habercisi olabilir. Şampuan sonrası saçtan köpük arındırıldıktan sonra 2 kere daha saçlar durulanmalıdır.

011
011

Tüm bunların yanında sağlıklı beslenme ile de kepekten korunabilirsiniz. Vücudun gerekli vitamin ve proteini almaması durumunda kepek sorunu ortaya çıkabilir. Bunun için her ne kadar şampuan, yıkama önemli olsa da sağlıklı beslenme de göz ardı edilemez bir durumdur. Diğer bir konu ise günlük ihtiyaç dahilinde yaklaşık 2 litre su içilmelidir. Vücudun susuz kalması durumunda saçta kepek oluşumu ile kaşıntı kendini gösterir. Bunun için günlük 2 litre su tüketilmesi oldukça önemli bir konudur. Saç diplerinde kepeklenme başladı ise kepeği önlemek için su tüketiminizi arttırabilirsiniz.

Tüm bu önlemler sonunda kepek problemi yaşıyor iseniz bu kepeklenme de çevre faktörü ve deri yapısı etkili olabilir. Bunun için eczanelere danışarak kepek için uygun şampuanlar alınabilir ve doğal yöntemler ile kepek sorununa çözüm getirebilirsiniz. Eğer kepek saç diplerinde kendini gösterdi ise korkmanıza gerek yok çünkü kepekten kurtulmak çok zor ve zahmetli değildir.

Kepek Nedenleri Nelerdir ?

Kepek belirli zamanlar da her insanın yaşayabileceği bir cilt problemidir. Kafa derisinde meydana gelen bu durum saç aralarında görülen beyaz pul pul dökülmeler ile kendini gösterir ve saç derisinde kaşınmanın yanı sıra saç dökülmesine de sebebiyet verebilir. Peki, kepek nedenleri nelerdir?

Kepek nedenlerine baktığımız da bir çok cevapla karşılaşırız. Bunlardan ilki tıp dilinde Seboreik Dermatit olarak adlandırılan saç derisinde aşırı yağlanma ve kuruma sorunudur. Saç derisinde yağlanma ya da kabuklanma yaparak kepek problemine yol açtığı bilinmektedir. Diğer bir kepek sorunu ise beslenme alışkanlıkları ve yanlış diyet uygulamalarıdır. Bu durumlar sonucunda da kepeklenme meydana gelir. Beslenme alışkanlıklarının yanı sıra su tüketimi de kepeklenme sorununda oldukça önemli bir etkendir. Vücudun ihtiyacı olan günlük olarak 2 litre su tüketiminin gerçekleşmemesi durumunda ciltte kurumalar meydana gelir bu kurumalar saç derisinde de kendini gösterir ve kepek sorunu ortaya çıkar. Bunun için ihtiyaç kadar günlük su tüketimi oldukça önemli bir konudur.

Kış ayları da kepek probleminde etkili olur. Uzun süre güneş görmeyen saç ve saç derisinde kepeklenme problemi yaşanabilir. Tüm bu etkenler yanında şampuan konusu da kepek sorununda önemli bir nedendir. Saç derisine uygun olmayan şampuanların kullanımı bunun yanı sıra sık sık şampuan değiştirmek saç derisinde kepeklenme yapar. Duş sırasında iyi durulanmayan saçlar ve çok sıcak suya maruz kalan saç diplerinde de kepek problemi baş gösterebilir.

Kepekli Saçlar İçin Maske Tarifi

Saç diplerinde görülen beyaz küçük ölü deriler çoğu insan için rahatsız edici bir görüntü verir. Bu durum her insanın yaşayabileceği yaygın bir sorundur. Belirli dönemlerde stres ve beslenme alışkanlıkları bunun yanı sıra yanlış şampuanlar sonucu saç derisinde kepeklenme meydana gelebilir. Bu durum için evde bir çok çözüm yöntemi vardır. Oldukça kolay bir maske ile kısa zamanda saç derinizde ki rahatsız edici görüntüden kurtulabilirsiniz. Şimdi sizlere kepekli saçlar için maske tarifi vereceğiz.

İlk uygulanabilecek maske ısırgan otu maskesidir. Isırgan otu ülkemizde yaygın bir ottur ve kullanım alanı oldukça geniş aynı zamanda oldukça faydalı bir bitkidir. Dokunulduğunda kaşıntı yaptığı bilinen bu bitki sakın sizi korkutmasın. Çünkü maske tarifinde ısırgan otunu kaynatıp demlenecek bu şekilde kaşındırma etkisi tamamen ortadan kalkacaktır.

Isırgan otu maskesi için malzemeler
-3 su bardağı su
-5 gram ısırgan otu.

Uygun bir kap içinde suyu kaynatıp ardından ısırgan otunu kaynayan su içine atın yaklaşık 3-4 dakika daha kaynatıp altını kapatın. Kabın üzerini örtün ve demlenmeye bırakın. Bu karışım soğuduktan sonra süzerek kullanıma hazır hale getirin. Ardından bu maskeyi ıslak saçınıza uygulayın ve yaklaşık yarım saat saçınızda maskeyi bekletin. Ardından ılık su ile durulayın.

Durulama aşamasında saçtan tamamen arınması için çaba göstermemelisiniz. %5lik kısmının saçta kalması saçı besleyecektir. Bu uygulamayı hafta da bir yapabilirsiniz. Ancak bu bitkiye alerjiniz var ise farklı tarifler uygulamalısınız. Diğer bir alternatif tarif çemen tohumu maskesidir. Bu maskede ihtiyacınız olan tek şey çemen tohumudur. Çemen tohumunu aldıktan sonra çektirin ve gece suda bekletin. Sabah macun kıvamına gelen bu çemen tohumunu saça masaj yaparak uygulayın yaklaşık 20 dakika sonra yıkayabilirsiniz.

cihan

Ben cihan, birçok projede internet üzerinde çeşitli insanlara seslendik. Bu projemiz ile de belirli kişilere seslenmeyi amaçlıyorum. Uzun zamandır çeşitli yerlerde içerikler ile karşınızdaydım. Sosyalmag.com ile yine sizlerleyim.

İlgili Makaleler


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu