Çeşmeler

İzmir’de İçme Suyu, Kaynak Suyu Doldurulacak Yerler

Türkiye’nin gözde büyük şehirlerinden biri olan İzmir’de doğa her açıdan bonkör davranıyor. İzmir halkının doyasıya su içebileceği doğal kaynak sularına bağlı çeşmelerin listesi için yazımızın devamına göz atın. İşte İzmir’de içme suyu doldurulacak yerler listesi:

1. Bornova

Bornova belediyesinin yakınlarında bulunan su doldurma yerleri, yerel halk tarafından sıklıkla kullanılıyor. Çeşmelerden damacana ile su dolduran halk, ücretsiz doğal kaynak suyundan yararlanıyor.

2. Homeros Vadisi

Köklü tarihi ve destanlara konu olan güzelliği ile Homeros Vadisi, İzmir’in vazgeçilmez yerlerinden biri. Burada bulunan çeşmeler yüzyıllardan beri yöre halkına su sağlıyor. Yolunuz düştüğünde Homeros Vadisi’ndeki çeşmeden gelen suları içmeden geçmeyin.

3. Çiğli

Çiğli’de Bedava Su Dolum Yeri, bulmak mümkün. Bedava Su Dolum Yeri’ndeki çeşmelere 443 numaralı Eshot ya da Aliağa – Cumaovası treni ile ulaşabilirsiniz.

4. Meryem Ana Suyu

Selçuk’ta bulunan Meryem Ana Kilisesi, ziyaret edenlere şifalı olarak bilinen suyundan ikram ediyor. Meryem Ana Kilisesi’ni ziyaret eden herkes yamacın aşağısında bulunan çeşmelerden su içer. Gittiğinizde ziyaretçilerin yaptığı gibi yanınızda su götürebilmeniz adına şişe bulundurmanızda fayda var.

5. Paşa Çeşmesi – Tire

Tire belediyesi tarafından yaptırılan Paşa çeşmesi, Tire’nin merkezinden ortalama 10 km uzaklığında mesire yerinin yanında bulunuyor.

6. Uray Çeşmesi – Kemer

1935 yılından beri yöre halkına su temin eden Uray Çeşmesi, Kemer köprüye çıkan Ballıkuyu caddesinde bulunmaktadır. Çeşmenin üzerindeki çiçek motifleri dikkat çeker.

7. Ballıkuyu Çeşmeleri

İzmir’in merkezinde bulunan Ballıkuyu çeşmeleri, Vali Mirliva Kazım Dirik Paşa tarafından 1930’lu yıllarda yaptırılmıştır. Dondurmacı yokuşundaki Muradiye mescidinin yanında çeşmeyi bulabilirsiniz.

8. Kaplan Çeşmesi – Tire

Yavan çeşme olarak da bilinen Kaplan çeşmesi Tire’nin merkezindeki Alamadan Dede Türbesi civarındadır. 4 Eylül mahallesinde bulacağınız çeşme, uzun yıllardan beri bölgedeki insanlara su temin eder.

9. Cumhuriyet Çeşmesi – Foça

Cumhuriyet çeşmesi, 127. Sokak ile Eski Foça’nın Cumhuriyet meydanı üzerinden büyük otoparka çıkan yolun kesiştiği köşede bulunmaktadır.

10. Helvacı Dede Türbe Çeşmesi – Bergama

Bergama’nın Musalla bayırı ismindeki bölgesinde konumlanan Helvacı Dede Türbe çeşmesi, Asklepiyonun biraz ilerisinde bulunmaktadır.

11. Sungurlu Alacalı Çeşme – Urla

Urla merkezden Sungurlu taraflarına doğru giderken sol tarafta göreceğiniz Sungurlu Alacalı çeşme, hala bölgedeki insanlar içi ücretsiz su temin etmektedir.

cihan

Ben cihan, birçok projede internet üzerinde çeşitli insanlara seslendik. Bu projemiz ile de belirli kişilere seslenmeyi amaçlıyorum. Uzun zamandır çeşitli yerlerde içerikler ile karşınızdaydım. Sosyalmag.com ile yine sizlerleyim.

İlgili Makaleler


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu