Çeşmeler

İstanbul Avrupa Yakasında İçme Suyu Doldurulacak Yerler

Ülkemiz, su kaynakları açısından oldukça geniş imkanlara sahiptir, bu nedenle birçok işletme içme suyu ihtiyacını tamamen ücretsiz ve içilebilir olan bu çeşmelerden karşılar. İstanbul Avrupa yakasında içme suyu doldurulacak yerler için çeşmeleri derledik.

1. Kanlıkavak Suyu

Kanlıkavak suyu, Avrupa yakasında Zincirlikuyu – Maslak istikametinin kuzeyine yer almaktadır. İstanbul’un en iyi sularından biri olarak nitelendirilen Kanlıkavak suyunun aynı zamanda şifalı olduğu düşünülmektedir.

2. Saklı Göl Şile Suyu

Şile Saklı Göl’e giderken karşınıza çıkan çeşmeler, pek çok insanın yol üstünde uğradığı ve içme suyu doldurduğu alanlardan biri. Bölgedeki işletmelerin bir kısmı da çeşmelerden gelen doğal suları kullanmaktadır.

3- Gülhane – Darphane Suyu

Ayasofya’ya giderken Gülhane – Darphane arasındaki aralıkta yer alan ve Avrupai Barok mimarisindeki küçük çeşmeler, İstanbul’un Avrupa yakasında eşsiz güzelliğe sahip çeşmelerden biridir.

4- Büyükdere Sultan Suyu

Büyükdere, Sarıyer’de bulunan Sultan suyu, günümüzde hala faaliyette olan leziz su kaynakları arasında yer almaktadır. Buradaki çeşmelerden ücretsiz olarak su temin edebilirsiniz.

5- Kocataş Suyu

Büyükdere’de yer alan Kocataş suyu, Piyasa Caddesi üzerinde yer almaktadır. Etrafında burmalı iki ince sütun ve yelpaze motifli süsler bulunur. Bitkisel motiflerin de yer aldığı çeşmenin sağ ve sol taraflarında beyitler görülebilir.

6- Kireçburnu’nda Kefeli Suyu

Kireçburnu’ndaki Kefeli suyu, Sarıyer’de bulunur. Bölge halkının ve yoldan geçenlerin sıklıkla yararlandığı Kireçburnu’ndaki çeşmeleri gördüğünüzde bu suların tadına bakmaktan imtina etmeyin.

7- Alibeyköy’deki Kese Suyu

Rumeli yakasında yer alan bir diğer çeşme de Alibeyköy’deki Kese suyu olarak bilinir. İstanbul’un meşhur içme sularından olan Kese suyunun lezzeti ve ücretsiz olmasından dolayı halk tarafından yüksek bir şekilde talep görmektedir.

cihan

Ben cihan, birçok projede internet üzerinde çeşitli insanlara seslendik. Bu projemiz ile de belirli kişilere seslenmeyi amaçlıyorum. Uzun zamandır çeşitli yerlerde içerikler ile karşınızdaydım. Sosyalmag.com ile yine sizlerleyim.

İlgili Makaleler


Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu