Çeşmeler

İstanbul Anadolu Yakasında İçme Suyu Doldurulacak Yerler

İstanbul, Anadolu Yakası’nda pek çok ilçede su doldurulacak ücretsiz çeşmeler bulunmaktadır. İşletmelerin birçoğu ve halkın önemli bir bölümü bu çeşmelerden su doldurup içmektedir. Yolunuz düştüğü takdirde İstanbul Anadolu yakasında içme suyu doldurulacak yerler çeşmeler aşağıda sıralandığı gibidir.

1. Alemdağ – Üsküdar

İstanbul’un Üsküdar ilçesine bağlı Alemdağ’da lezzetli çeşitli su kaynakları bulunmaktadır. Buradaki su kaynakları arasında Ayazma, Defneli, Gazi Suyu (Mütevelli), Kozpınar ve Elmalı bulunur. Ayazma suyu Alemdağ Beldesi’nin içerisinde iken Mütevelli ve Malkuyu da 2.5 km mesafede bulunur. Alemdağ, Taşdelen Suyu, Alemdağ Suyu, Defneli Suyu, Mütevelli Suyu, Göztepe Suyu ve Sırmakeş Suyu kaynaklarından gelen toplamda 16 tane çeşme ile Üsküdar’ın bereketli ve zengin bölgelerinden biridir.

2. Çubuklu – Beykoz

Kanlıca’nın Karadeniz’e bakan taraflarındaki Beykoz, Çubuklu’da İstanbul’un doğal kaynaklarından gelen sular bulacaksınız. Buradaki çeşmelerden ücretsiz olarak yararlanabilir, dilediğiniz gibi su doldurabilirsiniz.

3. Karakulak– Beykoz

Beykoz Dereseki ormanlarından gelen ve mineral bakımından son derece zengin olan Karakulak kaynak suyuna bağlı olan çeşmeleri Karakulak’ta bulabilirsiniz.

4. Kayışdağı Suyu – Kadıköy

Ülkemizin en merkezi ve kalabalık şehirlerinden biri olan Kadıköy’de günümüzde hala çeşmelerden gelen kaynak ve içme suyunu içebilirsiniz. Kayış Dağı’ndan gelen su, Kadıköy’deki yerli halk ve işletmeler ile buluşuyor.

5. Tomruk Suyu – Büyük Çamlıca

İstanbul’un en tanınan su kaynaklarından biri olan Çamlıca’da Tomruk suyu bulunur. Sade bir mimariye sahip çeşmenin üzerinde Tomruksuyu Çeşmesi, Üsküdar Belediyesi yazısını göreceksiniz.

6. Ayazma Suyu & Şeker Suyu – Yakacık

Yakacık bölgesinde, Ayazma’nın ilerisinde Şekersuyu yolu sokakta 1957 yılından beri yerel halka hizmet vermekte olan çeşme bulunur. Düz mermer levhalardan oluşan çeşmenin üzerinde “ Yakacık Şeker Suyu-ihya tarihi 1957” yazar. Çeşmede iki adet musluk bulunur.

7. Çınaraltı Çeşmesi – Yakacık

Yakacık’ın diğer bir su kaynağı Yakacık merkez camiinin önünde bulunan Çınaraltı çeşmesidir. Düz mermer bir levhadan yapılan çeşmenin üzerinde Arapça olarak besmele yazılıdır. Çınaraltı çeşmesinde teneke bulunmaz ve su ızgaralardan yerin altındaki kanala akar.

8. Veli Dayı Sokağı Çeşmesi – Yakacık

Veli Dayı Sokağı’ndaki ayna taşından yapılma bu çerçevenin üzerinde yuvarlak bir kemer bulunur. Oval bir madalyon ile süslenen çeşmede ‘’ Ve cealna minel mai külşe şey’in hây’’ ayeti yer alır. Çeşmenin tarihi 1311’e dayanmaktadır.

9. Küçük Çamlıca Suyu – Acıbadem

Acıbadem’in lezzetli su kaynaklarından olan Küçük Çamlıca suyu, halkın uğrak alanlarından biridir.

cihan

Ben cihan, birçok projede internet üzerinde çeşitli insanlara seslendik. Bu projemiz ile de belirli kişilere seslenmeyi amaçlıyorum. Uzun zamandır çeşitli yerlerde içerikler ile karşınızdaydım. Sosyalmag.com ile yine sizlerleyim.

İlgili Makaleler


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu