Genel

İrade Nedir?

Aristoteles : Bir komutanı, hükmettiği üç ordudan da koparıp alabilirsin; fakat sıradan da olsa bir adamın iradesini kendisinden koparıp alamazsın.

Evrende sadece insanlara bahşedilmiş olan bir deyim vardır, yapıp yapmamak sadece bireylere mahsustur. Bu konuda, sadece kişi kendinden sorumludur. Toplumsal olarak sayılmayan ve sadece bireylerin hür iradesi ile yapılan her fiilden birey sorumludur. İşte bu noktada ” irade ” kavramı devreye girer.

Sözlük anlamında :”istemek, yönelmek, tercih etmek, karar vermke ve seçmek” anlamlarına denk gelen irade terimi insanların kendi isteklerini yöneltmek ve tahsis etmesi olarak betimlenir. Bilinçli olarak yapılan her eylemden kişi sorumludur, kişilerin yaptıkları tercihler, seçimleri ve yönelimleri irade kavramına denk düşer.

Duygusal kişiler, için tam bir tezat anlam ifade eden irade terimi, ruh ve kişilik bozukluğu olan kişilerde bu terim pek anlam ifade etmez. Yukarıda söylenen sözlere istinaden daha da açacak olursak bu konuyu irade’yi iki ana madde kapsamaktadır. Bu maddeler ise: “seçme ve karar vermek” ikincisi ise “eylem” olarak tanımlanmaktadır.

İrade gücünüzü ve benliğinizi tam anlamıyla kontrol etmek, tamamen kişisel gelişim kavramına girmektedir. Kişisel gelişim’de önemli rol oynayan irade kelimesi, insanların hayatında her dönem sürekli karşısına çıkacak bir kavramdır. Hiçbir zaman kısa vadeli bir gelişim olarak ele alınmayacak olan irade, zamanla geliştirilebilir ve hatta üzerinde çeşitli geliştirmeler de yapılabilir. Bu geliştirmeler ise tamamen insanın kendisine yatırımı olarak ele alınabilir.

Günümüz dünyasının en büyük sorunlarından birisi de aşırı kilo almak ve takıntıların ruh sağlığımızı zamanla bozmasıdır. Bu iki maddeyi ele alacak olursak, kilo vermek isteyen bir kişinin mutlak suret ile iradesine sahip olması gereklidir. Mutlak suret ifadesi ise, net olarak ele alınabilir, işleyiş yönünde ise tamamen faaliyete geçmiş olmalıdır. İrade ve kontrol : Bu iki kavram insan hayatının tüm alanlarında sürekli olarak karşımıza çıkacak ifadelerdir.

cihan

Ben cihan, birçok projede internet üzerinde çeşitli insanlara seslendik. Bu projemiz ile de belirli kişilere seslenmeyi amaçlıyorum. Uzun zamandır çeşitli yerlerde içerikler ile karşınızdaydım. Sosyalmag.com ile yine sizlerleyim.

İlgili Makaleler


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu