GenelTeknoloji

Hangi Tür İşlem İçin Hangi Tür Polietilen Köpük Kullanılmalıdır?

Eşsiz bir kaliteye sahip olan polyethylene foam malzemeleri pek çok farklı alanlarda, farklı şekillerde değerlendirilebilir. Öncelikle bu köpük ürünlerinin çeşitlerinden kısaca söz etmek gerekir.
Bu ürünler;

 • Düz bağlı polietilen köpükler,
 • Kimyasal çapraz bağlı polietilen köpükler,
 • Fiziksel çapraz bağlı polietilen köpükler olmak üzere 3 çeşittir.

Bu her üç ürün de benzer özellikler gösterebildiği gibi farklı niteliklere de sahiptirler. Aynı sektörde aynı işlevde uygulanabilecekleri alanlar olabildiği gibi, farklı işlemlerde de kullanılabilir spesifik özellikleri bulunabilmektedir. Ayrıca pe foam malzemelerin her birinin de sağlam, elastik ve sağlıklı içeriklerde imal edilmiş tasarımlar olduklarını belirtmek gerekir.

Düz Bağlı Polietilen Köpükler Kullanım Alanları ve İşlevleri

Bu ürünlerin başlıca özellikleri;

 • Kapalı hücre yapısına sahip olması,
 • Isı yalıtımı ve ses yutma kapasitelerinin bulunması,
 • Zararlı kimyasal içermemesi,
 • Çevre dostu bir ürün olması,
 • Tehlikeli Maddelerin Kısıtlanması standartlarına uygun imal edilmiş olması,
 • Mantar barındırmayan bir yapısının olması,
 • Darbelerde çökmeyerek kendini toparlayabilmesi,
 • Dış ortam şartlarından ve kimyasal maddelerden etkilenmemeleridir.

Bu özellikleri neticesinde; her çeşit basit ambalaj malzemeleri olarak kolaylıkla tasarlanabilirler. İçerisinde spesifik bir malzemenin yerleştirilmeyeceği her türlü ambalaj ürünü genel maksatlı olarak bu malzemeden imal edilmektedir. Örneğin perakende mağazaların alışveriş poşetlerinin üretiminde bu polyethylene foam malzemesi değerlendirilebilmektedir.

İnşaat alanında da uygun maliyetli bir yalıtım ürünü olarak bu malzemeler tercih edilebilmektedir. Başlıca site inşaatları, oteller ve iş yeri projelerinde büyük oranda yalıtım malzemesi gerekebileceğinden son derece uygun bir ürün olacağı söylenebilir.
Sırt çantası ve bot gibi ayakkabıların üretiminde de bu ürünlerden fayda görülebileceği bilinmelidir.

Kimyasal Çapraz Bağlı Polietilen Köpük Ürünleri Kullanım Alanları ve İşlevleri

Kimyasal çapraz bağlı polietilen köpükler, dayanıklılık ve geçirmezlik özellikleri ile düz bağlı ürün modelinden farksızdır.
Bu ürünü farklı yapan nitelikleri ise; ambalajlama uygulaması için çok daha kaliteli bir yapısının bulunmasıdır. Fiziksel çapraz bağlı polietilen köpüklerden farklı olarak da hücre yapısı son derece iri, bundan dolayı da yüzeyi daha pürüzlüdür. İçerisine katılmış olan kimyasal, şişkin bir yapısının olmasını sağlamaktadır.

Çapraz bağlı olması, yüksek fiziksel ve mekanik özelliklerinin olmasını sağlar. Ambalajlama alanında, gitar kutusu gibi özen gerektiren ve daha sağlam olması gereken ambalaj ve kutu üretimlerinde sıklıkla tercih edilir. Farklı şekillerde ve ebatlarda çeşitli ürünler için kutu ve ambalaj hammaddesi olarak kullanılabilirler. Kullanılacağı ürüne eşsiz bir dayanım katacak olup, bir o kadar da hafif bir ürün ortaya koymaya yarayacaktır.

Bu niteliklerinin haricinde düz bağlı polietilen köpük malzemesinin değerlendirilebileceği her alanda kullanılması mümkündür.

Fiziksel Çapraz Bağlı Polietilen Köpük Malzemeleri Kullanım Alanları ve İşlevleri

Bu ürün çeşidini ayrıcalıklı kılan özelliği, kapalı ve muazzam bir hücre yapısına sahip olmasıdır. Bu sayede üstün bir koruma ve geçirmezlik özelliği gösterebilirler. Son derece güçlü olan yapısı sayesinde yapı endüstrisinde sıklıkla tercih edilir.

Bir diğer ayırt edici özelliği ise pürüzsüz yüzeyidir. Bu yüzeyi sayesinde kullanılacağı alan üzerinde eşsiz bir estetik sunacaktır. İç dokusunun da, elektron demeti sayesinde tamamıyla steril olduğunu belirtmek gerekir.

Hem düz bağlı hem de kimyasal çapraz bağlı polietilen köpüklerin uygulanabileceği bütün alanlarda tereddütsüz deneyimlenebilirler.
Ayrıca belirtmek gerekir ki, bütün bu özellikleri neticesinde; otomotiv sektöründe arabaların çeşitli aparatlarının üretiminde rahatlıkla değerlendirilebilirler. Aynı şekilde beyaz eşya ve çeşitli makinelerin imal edilmesinde de eşsiz bir görev görürler.

Physically cross linked polyethylene foam ürünleri, geniş uygulama alanı ve uzun ömürlü yapısı ile kullanıcısında büyük bir memnuniyet uyandırır.

cihan

Ben cihan, birçok projede internet üzerinde çeşitli insanlara seslendik. Bu projemiz ile de belirli kişilere seslenmeyi amaçlıyorum. Uzun zamandır çeşitli yerlerde içerikler ile karşınızdaydım. Sosyalmag.com ile yine sizlerleyim.

İlgili Makaleler


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu