BilimTeknoloji

Hangi Güneş Panellerini Hangi Tip Kullanımlarda Tercih Etmeliyiz?

Güneş panelleri; güneş enerjisinden yararlanmak için gereken en önemli malzemelerden biridir. Ancak, piyasada yerli ve yabancı olarak çok sayıda kalitesiz güneş panelleri yer almaktadır. Bu tip mallar, kısa sürede bozularak kullanıcıya büyük zararlar yaşatmaktadır. Bu sebepten dolayı; güneş paneli seçiminde uzman görüşüne başvurulmalıdır. Güneş paneli seçiminin yanlış yapılması, bir sistemi baştan sona olumsuz etkileyecektir. Güneş panellerinin birçok çeşidi olsa, beş çeşidi en çok kullanılanlar arasındadır. Ekonomiksolar.com sayesinde, ihtiyacınız olan güneş paneli çeşidine uygun fiyatlarla sahip olabilirsiniz.

Monokristal Güneş Paneli

En verimli güneş paneli olarak bilinmektedir. Verimlilik oranı %24 olarak tahmin edilmektedir. Ancak, bu tip panellerin verimliliği kadar maliyeti de yüksektir. Monokristal güneş paneli; diğer güneş panelleriyle kıyaslandığında verimlilik oranının yaklaşık iki kat daha fazla olduğu ve bu sayede elde edilen enerjinin daha çok kullanılacağı bilgisine ulaşılır. Bu kadar verimli olmasının sebebi, yüksek dereceli silikon maddeden yapılmış olmasından kaynaklanır. Bu paneller, özellikle Almanya’da sıklıkla tercih edilmektedir. Güneşlenme süresinin kısa olduğu durumlarda monokristal güneş panelini kullanmak gerekir. Daha fazla güneş enerjisi kullanmak ve aküleri sürekli şarj edebilmek bu sayede mümkün olur. Güneşlenme süresinin az olduğu Almanya gibi ülkelerde sıklıkla kullanılırken, Türkiye’de kullanımı azdır. Çünkü, ucuz olan paneller ülkemizde daha çok tercih edilmektedir.

Polikristal Güneş Paneli

En ucuz güneş paneli olduğu için piyasadaki sistemlerin çoğunda kullanılmaktadır. Çok fazla kullanılsa da, verimlilikleri daha düşüktür. Bu kadar çok tercih edilmelerinin sebebi, ilk kurulum maliyetlerinin düşürülmek istenmesidir. Isı toleransı daha düşüktür. Atık silikon oranları, monokristallere kıyasla daha azdır. Saflık oranları düşük olduğundan verimlilik oranları da düşer. Polikristal güneş paneli; ev ve ofislerde ısınma ve elektrik üretme amaçlı, sulama amaçlı olarak tarım alanlarında, elektrik enerjisi ve sıcak su elde etmek için teknelerde veya karavanlarda kullanılabilir. Bu tip güneş panelleri; küçük, ve yüksek verime ihtiyaç duyulmayan yerlerde kullanılmalıdır.

Yarı Esnek Güneş Paneli

Yarı esnek güneş paneli 2 kg’lık ağırlıklarıyla oldukça hafiftir. Esnek olduklarından dolayı oldukça dayanıklıdır. Yarı esnek güneş paneli; karavanlarda, teknelerde, elektrikli bisikletlerde ve çadır gibi kamp malzemelerinde kullanılır. Bunun yanı sıra, eğimli çatılarda da istenile şekilde kullanılabilme özelliği olduğundan dolayı, diğer güneş panellerine kıyasla oldukça avantajlıdır. Montajları sırasında diğer güneş panellerinin aksine izolasyona zarar verme potansiyelleri de bulunmaz. Kısacası, kolay bir şekilde monte edilirler. Bir karavanda; uydu, televizyon ve mini buzdolabını çalıştırmak için yaklaşık 300W enerji gerekmektedir. Yarı esnek panellerinin verimleri oldukça yüksektir. Ancak, maliyetleri de oldukça fazladır. Yarı esnek güneş panelleri; eğimli alanlarda da kolayca kullanılabildiklerinden dolayı, daha iyi güneş alabilmesi adına yeri değiştirilebilir. Bu sayede, verimleri artar.

Kaynak : Ekonomiksolar.com

cihan

Ben cihan, birçok projede internet üzerinde çeşitli insanlara seslendik. Bu projemiz ile de belirli kişilere seslenmeyi amaçlıyorum. Uzun zamandır çeşitli yerlerde içerikler ile karşınızdaydım. Sosyalmag.com ile yine sizlerleyim.

İlgili Makaleler


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu