Bilim

Hamilelikte Kabızlığa Karşı Alınabilecek Önlemler Nelerdir ?

Hamilelik sürecinde çoğu bayanın her dönem sıklıkla karşılaştığı ortak sorunlardan birisi de kabızlıktır. İlk aylarda da görülebilen kabızlık özellikle son aylarda daha yoğun görülmeye başlar. Bunun sebebi de bebeğin büyümesi ile birlikte rahmin, bağırsaklara yaptığı basınçtır. Ayrıca hormonlardaki değişiklik, hareketsizlik, az su içmek ve yeme düzenindeki değişiklik de kabızlığı tetikleyen diğer etkenlerdir. Peki, hamilelikte kabızlığa karşı alınabilecek önlemler nelerdir ?

*Günlük en az 8 bardak su içmek gerekirken bu miktar hamilelikte daha da artmaktadır. Hem kendi bedeniniz hem de bebeğin ihtiyacını karşılayabilmek için hamilelikte en az 2 litre su içilmesi önerilmektedir. Az miktarda su tüketimi kabızlığa neden olan etkenlerin başında gelir.

*Hareketsizlik de kabızlığı tetikleyen bir diğer faktör… Özellikle hamileliğin son aylarında kilo artışı ve hareketlerdeki yavaşlama ile birlikte görülen hareketsiz yaşam tarzını biraz değiştirmek gerekir. Günlük düzenli olarak yarım saat ve bir saat arası yürüyüş yapmak, hem sizin hem de bebeğiniz için çok faydalıdır.

*Hamilelikte görülen kabızlığı gidermek için beslenme tarzına da dikkat etmek gerekir. Lifli, posalı sebze ve meyveler ile zeytinyağlı yemekler bağırsak hareketlerini düzenlemede etkilidir. Akşam erik veya kayısı kompostosu içmek, sabah birkaç kuru incir yemek ve ılık su içmek de kabızlığı gidermede oldukça etkili yöntemlerdir.

*Düzenli tuvalet alışkanlığının geliştirilmesi de kabızlığı önlemede etkili olacak yöntemlerden birisidir. Geçmeyen ve uzun süreli kabızlık sorunu için lavman yapılabilir. Bunun yanı sıra da mutlaka doktorunuza danışmanız gerekecektir.

cihan

Ben cihan, birçok projede internet üzerinde çeşitli insanlara seslendik. Bu projemiz ile de belirli kişilere seslenmeyi amaçlıyorum. Uzun zamandır çeşitli yerlerde içerikler ile karşınızdaydım. Sosyalmag.com ile yine sizlerleyim.

İlgili Makaleler


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu