BilimTeknoloji

Güneş Panelleri Hangi Malzemelerden Oluşur ?

Güneş panelleri, güneş ışınlarından enerji elde etmeye yarayan panellerdir. Alternatif enerji üretimi açısından, doğaya zarar vermeden enerji üretmeyi sağlayan güneş panelleri günümüzde sıklıkla kullanılmaktadır. Güneş panellerinin kullanımının artmasıyla enerji tasarrufu sağlanırken, doğa da korunmaktadır.

Temel Olarak Güneş Panelleri Kaç Çeşittir ?

 Güneş paneli çeşitleri temelde 3 çeşittir. Bunlar;

-Monokristal Güneş Paneli

-Polikristal Güneş Paneli

-Esnek Güneş Paneli

olarak sınıflandırılmaktadır. Çeşitli güneş panelleri olmasına rağmen, temelde hepsinin bileşenleri aynıdır. Sadece üretim koşullarında farklılık gösteren güneş panelleri, bu farklılıklara göre verimlilik, fiyat ve boyut açısından birbirlerinden ayrılırlar.

Bileşenleri Nelerdir ?

Güneş panellerinin temel bileşenleri; akü, çevirici, akü şarj denetim parçası ve panele ait elektronik devrelerdir. Güneş ışınlarını çekerek bünyesinde toplayan hücreler, bu ışınlardan elektrik enerjisi üretir ve bu enerjinin aküde birikmesi sağlanır. Şarj regülatörü sayesinde aküye gelen enerjinin, akü kapasitesini geçmesi engellenir. Aküden enerji kullanımı başladığında ise şarj regülatörü açılarak akünün tekrar dolmasını sağlar.

Hangi Bileşenin Ne Görevi Vardır ?

Güneş panelleri bileşenleri içerisinde en önemli bileşen akü regülatörüdür. Şarj regülatörü sayesinde, aküye gelen enerji akünün dolması durumunda kesilir. Bu sayede akü korunmuş olur. Aküdeki enerjinin kullanılmaya başlanmasıyla, regülatör akünün tekrar dolmasına olanak sağlar.

Bir diğer önemli bileşen ise eviricidir. Panellerdeki doğru akım, evirici sayesinde alternatif akıma çevrilir ve bu enerjiyi kullanmamız sağlanır.

Güneş panelleri ve rüzgar panellerinin Türkiye’deki en büyük tedarikçisi olan Ekonomik Solar ‘ın web sitesinden 3 güneş paneli modelini sizlere sunuyoruz;

Esnek Güneş Paneli 130 Watt Monokristal

Lexron 140 Watt Esnek Monokristal Güneş Paneli

 

cihan

Ben cihan, birçok projede internet üzerinde çeşitli insanlara seslendik. Bu projemiz ile de belirli kişilere seslenmeyi amaçlıyorum. Uzun zamandır çeşitli yerlerde içerikler ile karşınızdaydım. Sosyalmag.com ile yine sizlerleyim.

İlgili Makaleler


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu