BilimTeknoloji

Güneş Paneli Seçerken Kriterlerimiz Ne Olmalı ?

Enerji Kaynakları Bitiyor, Güneş Panelleri Çok Revaçta…

İnsanların gereksinim duyduğu enerji ihtiyacı dünyamızda her geçen gün artarak devam etmektedir. Nüfusun artışına bağlı olarak kullanılan ürünlerin teknolojik yeniliklere sahip olması ve her türlü ortamda rahatlıkla kullanılabilir şekilde üretilmesinden dolayı sürekli olarak enerjiye ihtiyaç duyulmaktadır. İnsanların sürekli olarak ihtiyaç duyduğu enerji ihtiyaçları artık yeraltı kaynakları tarafından da karşılanamayacak boyutlara geldiği birçok araştırma ve çalışma neticesinde ortaya konulmuştur. Bu sebeple geleceğe yönelik olarak yeraltı kaynaklarına alternatif olabilecek en köklü çözümün sürdürülebilir veya yenilenebilen enerji kaynakları olarak bilinen alanlara yönelme olmuştur. Yenilenebilen enerji kaynakları arasında özel firma ve dünya ülkelerinin en çok kullandığı enerji kaynağı güneş enerjisidir. Yapılan tüm çalışma ve ölçümler neticesinde bitmek bilmek bilmeyen bir kaynağa sahip olduğu düşünülen güneş artık alternatif enerji kaynağı olarak kullanılmaktadır. İçinde bulunduğumuz dünyada yaşamını sürdüren insanların firmalar gibi bireysel ihtiyaçlarının artmasından dolayı ısınma, elektrik ve diğer gereksinimler için güneşin sağladığı enerjiyi dönüştürebilecek sistemler kullanılmaktadır.

Güneş Enerjisi ile Tanışan Kişiler Artıyor…

İnsanların enerjiye bağlı çeşitli gereksinimleri karşılamak için kullanılan enerji sistemleri arasında güneş enerji sistemleri piyasada en çok kullanılan ürünlerdir. Güneş paneli olarak bilinen ürünler insanların su ısıtma, ısınma ve elektrik enerjisi gibi ihtiyaçlarını karşılama adına güneş enerjisini talep edilen enerjiye dönüştürmektedir. Bu paneller üzerinde bulunan güneş hücreleri sayesinde güneş ışınlarını içerisine soğurmaktadır. Enerjinin panel içerisine alınmasıyla birlikte güneş enerjisi anında elektrik enerjisine çeviren bir sisteme sahiptir. Bu paneller güneş enerjisini doğru akıma çevirmek suretiyle aküler vasıtasıyla hemen depo edilir. İhtiyaç duyulduğu kadar elektrik enerjisi bu bataryalar üzerinden alınarak çeşitli gereksinimler için kullanılabilir. Güneş panelleri kuruldukları evin veya mekânın tüm elektrik enerjisini karşılayabilecek kapasiteye sahiptir. Paneller kullanıcının talebine göre mekânın çatısına, bağ, bahçe, tarla veya açık arazilere rahatlıkla kurulabilir. Solar enerji panelleri ihtiyaç duyulan enerji miktarına göre paralel veya seri olarak talep edilen yerlere bağlanabilir. Ülkemizin birçok bölgesi her yıl 10 aya yakın güneş ışınlarından faydalanabildiği için bu sistemlerin kullanılması enerji ihtiyacının karşılanması adına en doğru tercihtir.

Solar Panel Alırken Ne Gibi Kriterlere Dikkat Etmeliyiz ?

Ticari amaçlar doğrultusunda ihtiyaç duydukları enerji ihtiyacını güneş enerji sistemleriyle karşılamak isteyen firma ve işletmeler kadar artık bireysel kullanıcılarda tercih etmektedir. Özellikle kırsal kesimde yaşamak isteyen vatandaşlarımız elektrik enerjisi ihtiyacı için şehir gerilim hattına yakın yerleri seçmelerine gerek yoktur. Solar paneller sayesinde kendi elektrik ihtiyacını güneş enerjisini dönüştürmek suretiyle kullanabilirler. Solar güneş panelini kurmak isteyen bireylerin dikkat etmesi gereken birtakım hususlar bulunmaktadır. Panel seçiminde dikkat edilmesi gerekenlerin başında ürünlerin hangi amaç doğrultusunda kullanılacağı tespit edilmelidir. Su ısıtma, ısınma, elektrik enerjisi, sulama, aydınlatma vb. gereksinimlerden hangisi için kullanılacağı ilk olarak tespit edilmelidir. Panellerin ne için kullanılacağı belirlendikten sonra güneş enerjisini elektrik enerjisine dönüştürülmesi sırasında ihtiyaç hesaplamasının çok iyi yapılması gerekir. Ne kadar güce gereksinim duyulduğu belirlendikten sonra panellerin kurulacak olan mekânın fizibilite çalışması yapılmalıdır. Solar güneş panellerin kurulacağı alanın herhangi bir olumsuz dış ortam şartlarının bulunup bulunmadığı, bölgedeki havanın değişim döngüsü ve güneş ışınlarının bölgeye geliş açısı çok iyi tespit edilmelidir. Çalışmaların tamamlanmasından sonra sipariş verilecek olan panellerin uzun ömürlü, kaliteli ve dayanıklı olmasına özen gösterilmelidir. Sipariş verilmek istenen panellerin farklı markalardaki ürünleriyle özellik ve fiyat kıyaslaması yapılması hem ürün açısından hem de sipariş için ayrılacak bütçe açısından önemlidir.

Sürdürülebilir enerji sektöründe hizmet veren Ekonomik Solar markası sizlere kaliteyi ve sağlamlığı en uygun fiyata güvenilir bir şekilde sunmaktadır. Markanın sahip olduğu ürünleri detaylı bir şekilde incelemek ve anında sipariş vermek için www.ekonomiksolar.com platformunu kullanabilirsiniz. Güneş enerji sistemlerine dair her şeyi ürün kataloglarımızda bulabilirsiniz. Türkiye’nin neresinde olursanız olun vereceğiniz tüm siparişleriniz kargo aracılığıyla kapınıza kadar iletilmektedir.

Aşağıdaki güneş panellerini incelemenizi öneriyoruz. Piyasadaki fiyat/performans açısından en iyi solar paneller diyebiliriz…

Tommatech 15 KVA / 15000 Watt MPPT Özellikli Akıllı Tam Sinüs İnverter

Tommatech 11 KVA / 11000 Watt MPPT Özellikli Akıllı Tam Sinüs İnverter

Tommatech 10 KVA / 10000 Watt MPPT Özellikli Akıllı Tam Sinüs İnverter

Tommatech 7.2 KVA / 7200 Watt MPPT Özellikli Akıllı Tam Sinüs İnverter

 

cihan

Ben cihan, birçok projede internet üzerinde çeşitli insanlara seslendik. Bu projemiz ile de belirli kişilere seslenmeyi amaçlıyorum. Uzun zamandır çeşitli yerlerde içerikler ile karşınızdaydım. Sosyalmag.com ile yine sizlerleyim.

İlgili Makaleler


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu