Çeşmeler

Gümüşhane İlinde Su Doldurulacak Yerler

Küçük bir şehir olmasına rağmen gezilecek önemli yerleriyle ülkemizin dört bir yanından ziyaretçilerle dolup taşan Gümüşhane bilhassa doğal güzellikleriyle ön plana çıkmaktadır. Gümüşhane çeşmeleri ise su içmek ve su doldurmak isteyenlerin tercihi olmaktadır. Gümüşhane’de içme suyu doldurulacak yerler şunlardır:

Kürtün’de Piyade Sözleşmeli Er Yunus Yılmaz adına bir çeşme yaptırılmıştır. Çeşme bayburt taşından yaptırılmış olup çeşmenin yanı başına da bayrak direği asılmıştır. Çeşmenin olduğu bölgede 20 M² kamelya bulunmaktadır.

Soğuksu Mahallesi Çeşmesi ise Torul Merkez’de yer almaktadır. Kesme taş malzemeden yapılan çeşme sivri kemerlidir ve suyu akar durumdadır.

Süleymaniye Camii’nin ön tarafında CAMİ PINARI isimli bir çeşme bulunmakta olup o da kullanılmaktadır.

Millet Bahçesi’nin üzerindeki ÇİFTE PINARI da suyu bol akan bir çeşmedir.

KEÇECİ PINARI’nın suyu da oldukça beğenilmektedir.

Torul- Arılı köyünde bulunan çeşmenin suyu çok ve lezzetlidir. Düzgün yontma taşlardan yapılan çeşme içme suyu temini ve sulama ihtiyaçları için kullanılmaktadır. Çeşmenin suyu soğuk ve bir miktar kireçlidir. Ancak içenler son derece lezzetli bulduklarını ifade etmektedir. Suyun kaynağı ise 200 metre ötede bulunmaktadır.

Mihr Ahmet Raşit Çeşmesi merkez Güzeller Mahallesinde yer almaktadır. Mir Ahmet Raşit’in 1202 yılında inşa ettirdiği bu çeşmenin suyu akar vaziyettedir.

Osman Ağa Çeşmesi Soğuksu Mahallesinde ye almaktadır. Mîlâdî 1848, hicrî 1264 tarihinde yaptırılmış olan bu çeşmenin günümüzde de suyu bol olarak akmaktadır. 3 demir oluğundan su akan çeşme Gümüşhaneliler tarafından sıklıkla kullanılmaktadır.

İmera Manastır Çeşmesi Olucak Çeşmesi diye de bilinmektedir. Olucak Köyü’ndeki Manastır Kilisesinin yanında bulunan çeşme hem köyün içme suyu ihtiyacının karşılanmasında hem de sulama amacıyla kullanılmaktadır.

cihan

Ben cihan, birçok projede internet üzerinde çeşitli insanlara seslendik. Bu projemiz ile de belirli kişilere seslenmeyi amaçlıyorum. Uzun zamandır çeşitli yerlerde içerikler ile karşınızdaydım. Sosyalmag.com ile yine sizlerleyim.

İlgili Makaleler


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu