BilimKadın

Gözde Kanlanma Sebepleri, Gözde Kanlanma Nasıl Geçer ?

Göz kanlanması herkesin başına gelebilecek bir durumdur. Göz sağlığını olumsuz etkileyen bu durum, hem batmalarla hem de görüntüsü ile kişilere rahatsızlık hissi verebilir. Bazen göz kanlanması ciddi rahatsızlıkların da belirtisi olabiliyor. Göz kanlanmasının genel nedeni televizyon izlemek, bilgisayar başında uzun zaman geçirmek, kitap okumak oluyor. Çünkü bu davranışlarda bulunurken göz kırpma hareketi azalıyor. Bu da göz kuruluğuna neden olan bir faktördür. Lens kullanmak, iltihap, mikrobik enfeksiyonlar göz kanlanmasına neden olabiliyor. Eğer gün içerisinde göz kanlanması sebepsizce yaşanıyorsa bu noktada doktora danışmak fayda olacaktır. Peki, gözde kanlanma nasıl geçer ?

Özellikle göz kanlanmasının nedenini doğru bir şekilde tespit etmek önemlidir. Eğer gözler televizyon izlerken, bilgisayarda veya kitap okuma durumlarında yaşanıyorsa, bu aktiviteler sırasında 20 dakikalık ara vermek doğru olacaktır. Gözlerinizi kapalı olarak dinlendirebilirsiniz. Göz kırpmanın yetersizliğinden dolayı yaşanan göz kanlanması durumda ise kırpma hareketlerine özen gösterilmeli ve sık sık tekrarlanmalıdır. Çalışma ortamına bir bardak su koyarak ortamın nemini sağlayabilirsiniz. Özellikle dikkat edilmesi gereken husus ise nedensiz göz kanlanmalarıdır. Bu durumda herhangi bir müdahale edilmemelidir. Doktor tarafından verilen bir damla ile bu durum geçebildiği gibi, körlüğe neden olan bir rahatsızlığın da habercisi olabilir.

Göz kanlanmasının nedenleri arasında vitamin eksikliği, yetersiz uyku, çevresel faktörler de bulunmaktadır. Gözlere çay demi ile kopres yapabilirsiniz. Bunun için pamuğu çay demine batırıp, gözlerinizi kapatarak üzerine koyunuz. Bu işlem çay poşetleri ile de pratik şekilde uygulanabilir. Bu gözleri dinlendirecektir. Aynı zamanda çiğ patatesi ikiye kesip, gözlerinizin üzerine koyabilirsiniz. Bu 20 dakikalık uygulamalar gözlerin dinlenmesine ve göz kanlanmasına fayda sağlayacaktır. Göz sorunları asla ihmal edilememeli ve diğer belirtiler de göz önünde bulundurulmalıdır.

cihan

Ben cihan, birçok projede internet üzerinde çeşitli insanlara seslendik. Bu projemiz ile de belirli kişilere seslenmeyi amaçlıyorum. Uzun zamandır çeşitli yerlerde içerikler ile karşınızdaydım. Sosyalmag.com ile yine sizlerleyim.

İlgili Makaleler


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu