BilimKadın

Göz Nezlesi Sebepleri Nelerdir ve Tedavi Yöntemleri

Göz nezlesi diğer adı ile konjonktivit daha çok çocuklarda görülüyor. Göz nezlesi bazen bir bazen her iki gözde birden ortaya çıkabilir. Her insan ömründe bir kez bile olsa göz nezlesine yakalanmıştır.

Peki, göz nezlesi nedir ? Göz nezlesinin bazı formları okulda veya evde kolayca bulaşabilir. Genelde göz nezlesi önemli bir rahatsızlık değildir, lakin nadiren de olsa ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Göz kapağının iç yüzeyi ile gözün beyaz yüzeyinin bir kısmını örten konjonktiva adlı ince zarın iltihaplanması veya enfeksiyon kapması sonucunda ortaya çıkan rahatsızlığa göz nezlesi denmektedir.

Göz nezlesi virüs yolu ile bulaşabildiği gibi, bakteriyel enfeksiyon sonucunda da meydana gelebilir. Bunun yanı sıra polenler, havadaki duman, yüzme havuzundaki klor ve kozmetik bileşenler de göz nezlesini tetikleyebilir.

Nadir olarak gören nedenler arasın da ise bel soğukluğu veya klamidya gibi cinsel yol ile bulaşan hastalıklar bulunmaktadır. Bir veya iki gözde birden ortaya çıkan pütürlü ağrı, kaşınması veya yanma, göz sulanması ve akıntı, ışığa karşı hassasiyet göz nezlesi olan bireylerde ortaya çıkan belirtilerdir.

Göz nezlesi ortaya çıkan nedene bakılarak tedavi edilmektedir. Çoğu zaman tahriş edici maddeyi ortadan kaldırmak belirtileri hafifletecektir. Krem veya damla kullanmak da özellikle bakteriyel nedenlerden dolayı ortaya çıkan göz nezlesi için uygundur. Özellikle bazı detaylara dikkat etmek, göz nezlesine karşı koruyucu etkileri olacaktır.

Ellerinizle gözlere dokunmamak, elleri sık sık yıkamak, başkasına ait olan göz kozmetik ürünleri kullanmamak, lens kullanımı konusunda hijyenik olmak göz nezlesine karşı alınabilecek önlemlerdir. Göz nezlesi ortaya çıktığında ise kompres uygulamak, doktorun vermiş olduğu krem veya damlaları kullanmak ve gözleri ovuşturmamak önemlidir.

cihan

Ben cihan, birçok projede internet üzerinde çeşitli insanlara seslendik. Bu projemiz ile de belirli kişilere seslenmeyi amaçlıyorum. Uzun zamandır çeşitli yerlerde içerikler ile karşınızdaydım. Sosyalmag.com ile yine sizlerleyim.

İlgili Makaleler


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu