BilimKadın

Göz Kararmasının Sebepleri, Giderme Yöntemleri Nelerdir ?

Göz kararması tek başına bir hastalık değildir. Bazen bir sebep bağlı olmadan da göz kararması yaşanabiliyor. Önemli olan bu rahatsızlığa eşlik eden başka bir belirtinin olup olmamasıdır. Göz kararması sık sık yaşanmaya başlandıysa mutlaka bir doktora danışmak gerekebilir. Bu durumda öncelikle dahiliye uzmanına başvurmak doğru olacaktır. Peki, göz kararması neden olur ?

Göz kararması en çok tansiyon değişikliklerden dolayı yaşanıyor. Uzun süren açlık, stres gibi sebepler de göz kararmasına yol açabilir. Mide bulantısı, şiddetli baş ağrısı göz kararmasına eşlik ediyorsa, bu durumda migrenden şüphelenmek mümkün.

Bunun dışında şeker düşmesi veya yükselmesi, tiroit sorunları, su kaybı, göz problemleri, bazı ilaçlar ve boyun damarlarında daralma gibi nedenler göz kararmasına neden olabilecek faktörlerdir. Özellikle ayağa kalkınca yaşanan göz kararmasına ortostatik hipotansiyon denmektedir. Aniden ayağa kalkınca baş dönmesi, gözlerden kararma, bayılacakmış gibi hissi, rengin solması tansiyon düşmesinin belirtileridir.

Göz Kararmasını Ciddiye Almalısınız

Bu bazen basit bir kansızlık durumlarda yaşanabildiği gibi, diyabet, kalp ve beyin rahatsızlıklarında da ortaya çıkabilir. Göz kararmasına eşlik eden baş dönmesi de bazı hastalıkların belirtisi. Migren, vertigo, tansiyon, kalp damar hastalıkları bunlardan bazıları.

Bu noktada önemli olan göz kararmasının ne sıklıkla yaşandığı ve yanında ne gibi şikayetlerin eşlik etmesidir. Göz kararmasına mide bulantısı da eşlik edebilir. Bu durumlarda mide rahatsızlıkları akla geliyor. Aynı zamanda migren ataklarında da aynı belirtiler görülüyor. Mide rahatsızlıklarında buna şişkinlik, ağrı gibi belirtiler eşlik ediyor.

Göz kararmasının bir çok nedeni vardır. Öncellikle dahiliye uzmanına başvurmak gereklidir. Elbette ki, göz kararmasının ne sıklıkla yaşandığı da göz önünde bulundurulmalıdır. Yine göz kararmasına eşlik eden diğer belirtilerle birlikte tabloyu bir bütün olarak ele almak gerekir.

cihan

Ben cihan, birçok projede internet üzerinde çeşitli insanlara seslendik. Bu projemiz ile de belirli kişilere seslenmeyi amaçlıyorum. Uzun zamandır çeşitli yerlerde içerikler ile karşınızdaydım. Sosyalmag.com ile yine sizlerleyim.

İlgili Makaleler


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu