Çeşmeler

Giresun Yakınlarında Su Doldurulacak Yerler

Karadeniz Bölgesi’nin doğusunda bulunan Giresun fındığıyla ve yaylalarıyla meşhurdur. Giresun çeşmeleri ise Giresun’da içme suyu doldurulacak yerler olarak faaliyet gösteren yapılardır.

Hürriyet ve Sayfiye mahallelerinde hayrat çeşmeleri bulunmaktadır.

İmam Hatip Ortaokulu’nun bahçesinde bir hayrat çeşmesi bulunmaktadır.

Hürriyet Mahallesi’ndeki Hürü kaşı adı verilen doğal kaynak suyu ve 2 musluklu Hacı Şakir Hıra hayratı Giresun’luların hizmetindedir.

Hoca Hanım Çeşmesi

Bu çeşme Giresun Merkez’de Seldeğirmeni Mahallesi’nde bulunmaktadır. 29 Aralık 1984 tarihinde Hoca Hatice tarafından yaptırılan bu çeşme akar durumdadır.

Yüzbaşısuyu Çeşmesi

Giresun Merkez’in Sel Değirmeni Mahallesi’nde yer alan çeşme 1933 yılında yapılmıştır. Fakat yaptıran kişi belli değildir. Tek yönlü sokak çeşmelerinden biri olan Yüzbaşısuyu Çeşmesi düşey dikdörtgen şeklindedir. Yalak kısmı sağlamdır; musluklarından akan su da şebekeden gelirken aynalık bölümünden akan su çeşmenin haznesinden gelmektedir.

cihan

Ben cihan, birçok projede internet üzerinde çeşitli insanlara seslendik. Bu projemiz ile de belirli kişilere seslenmeyi amaçlıyorum. Uzun zamandır çeşitli yerlerde içerikler ile karşınızdaydım. Sosyalmag.com ile yine sizlerleyim.

İlgili Makaleler


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu