BilimKadın

Gastrit Belirtileri Nelerdir ? Gastritten Korunma Yöntemleri

Canlılar besin almadan yaşayamazlar. Sonuçta hayatımıza idame ettirmek için yemeğe, besine ihtiyacımız var. Gastrit bir mide rahatsızlığıdır ve insan sağlığını, günlük yaşantısını, moralini oldukça bozan bir rahatsızlıktır. Gastrit midenin içinde bulunan bir tabakanın iltihap kapması olayına denir. Gastrit oluştuktan sonra mide daha korumasız bir alır ve yenilen besinlerden de, az yemekten de, stresten çok etkilenen bir rahatsızlık olarak bilinir. Peki, gastrit belirtileri nelerdir ?

Gastrit rahatsızlığı olan insan asitli yiyecek ve içeceklerden uzak durması gerekir. Kola gibi gazlı içecekler gastrit hastalığının bir numaralı düşmanıdır. Bunu yerine taze sıkılmış doğal meyve suları içmesi gerekir. Asitli yiyecekler mideye temas ettikleri esnada midede dayanılması zor yanmalar sebep oluyor.

Gastrit Sorunu Çok Can Sıkıcı Olabiliyor

Bunun yanında aşırı baharat ve acı da yemesi doğru bir davranış değildir, baharat reyonundan uzak durmalı ya da çok aynı şekilde yanma olayını arttırabilir. Yenilen kabuklu meyvelerde muhakkak soyulup yenmesi tercih edilmeli, ağır yiyeceklerden uzak durmalıdır. Ağır, yağlı ve baharatlı yiyecekler mide ağrısına mide yanmasına ve mide ekşimesine sebep olur. Dolayısı ile bu yiyeceklerden uzak durmalıyız.

En önemli konulardan birisi de stresten uzak durmalıyız, stres midenin bir numaralı dumanıdır, stres sonrası midede aşırı bir yanma meydana gelir. Bir diğer konu da mideyi boş bırakmamak, aç kalınca mide içinde yanma olayı meydana geliyor. Bunun için sağlıklı beslenme yöntemini yani sık sık azar azar hafif yiyecekler yemeli.

cihan

Ben cihan, birçok projede internet üzerinde çeşitli insanlara seslendik. Bu projemiz ile de belirli kişilere seslenmeyi amaçlıyorum. Uzun zamandır çeşitli yerlerde içerikler ile karşınızdaydım. Sosyalmag.com ile yine sizlerleyim.

İlgili Makaleler


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu