BilimTeknoloji

Fosil Yakıtlarımız Tükeniyor, Alternatiflerden Yararlanma Zamanı

Yapılan araştırmalar ve göstergeler neticesinde dünya genelinde çeşitli ihtiyaçlar için kullanılan enerji kaynaklarında büyük değişimler gözlenmeye başlamıştır. Devletlerin, şirketlerin ve diğer kuruluşların yapmış olduğu araştırmalar neticesinde mevcut durumda yer altından çıkarılarak kullanılan sıvı ve katı kaynakların rezervlerinde ciddi derecede azalmalar görüldüğü teknik incelemelerde doğrulanmıştır. Dünya nüfusunun sürekli olarak artış göstermesi, küresel ısınmayı hızlandıran etkisi ve teknolojinin bu enerji kaynaklarına dayalı olarak gelişmesinden dolayı tüm dünyada yer altından çıkarılan enerji kaynaklarına alternatif olarak çeşitli enerjilerin arayışına girmeye başlamıştır. Alternatif enerji arayışı içerisinde en dikkat çekici olanı son yıllarda birçok ülke tarafından öncülükte edilen sürdürülebilir veya yenilenebilir enerji olarak bilinen kaynakların doğrudan kullanılmasıdır.

Petrol Bitiyor, Alternatiflere Yönelme Zamanı

Alternatif enerji kaynağı noktasında yapılan çalışmalar doğrultusunda somut verilere dayanılarak keşfedilen enerji kaynaklarının doğrudan kullanılabileceği üretimler gerçekleşmeye başlamıştır. Yenilenebilir enerji kaynakları arasında güneş enerjisi ilk sırada gelmekle birlikte en çok kullanılan enerji kaynakları rüzgâr enerjisi, hidrolik enerjisi, biyokütle enerjisi ve jeotermal enerjidir. Bu enerji türlerine ek olarak kullanılan sürdürülebilir enerji kaynakları hidrojen enerjisi, gelgit enerjisi ve dalga enerjisidir. Bu enerji türlerinin kullanılmasıyla dünya genelinde birçok ihtiyaç ve faaliyetler ülkeler, özel şirketler ve bireysel kullanıcılar tarafından gerçekleştirilebilmektedir. Yanlış duymadınız, sürdürülebilir enerji kaynaklarının kullanıldığı birçok ihtiyaç ve gereksinimler bireysel kullanıcılar tarafından da rahatlıkla kullanılabilmektedir. Özellikle güneş ve rüzgâr enerjisinin kullanılmasına bağlı olarak üretilen birçok ürün şimdilerde insanlar tarafından her türlü mevkii ve mekânda kullanabilmektedirler.

https://www.ekonomiksolar.com/gunes-enerjisi-ve-ruzgar-turbini-sistemi

Sonsuz Enerji Kaynağı Güneş

Bu enerji kaynakları arasında yer alan, tüm dünyada birçok ülkeyle birlikte kuruluşunda üzerinde çeşitli çalışmalar gerçekleştirdiği ve halen birçok gelişme kaydedilerek kullanılan enerji çeşidi güneştir. ­Güneş sahip olduğu enerjisi sayesinde içinde bulunduğu galaksideki tüm canlılar için büyük bir kaynaktır. Bu bağlamda güneş enerjisinin kullanım alanları çok geniş bir yelpazeye yayılmakla birlikte doğal, ısıl, elektrik ve diğer kullanım alanları olarak sınıflandırılabilir. En basitinden doğal kullanım sayesinde yer yüzünde mevcut olan tüm bitkilerin fotosentez yapabilmesinde enerji kaynağı görevi bulunmaktadır. Bunun yanında kullanmış olduğumuz fosil yakıtların oluşmasında bile güneşin önemi büyük olup toprağın altında milyonlarca yıl boyunca çürüme neticesinde meydana gelen bu yakıtlar güneş ile girdiği reaksiyonlar sonucunda gerçekleştir.

https://www.ekonomiksolar.com/gunes-enerjisi-ile-tarimsal-sulama-sistemi

Güneş Panelleri Yüzyılın İcadı

Güneşin ısıl kullanıma bağlı etkisi insanların çeşitli ihtiyaç ve gereksinimleri için suyu veya kullandığı kalorifer suyunu ısıtmasıdır. Bunun için şimdilerde geliştirilen çatı uygulaması olarak da bilinen güneş panelini kullanmalarıdır. Sürekli üzerinde çalışılan ve geliştirilen sistemler sayesinde, şimdilerde kullanılan paneller sadece müstakil evlerin su ısıtma ihtiyacını değil aynı zamanda toplu konutların, firma ve fabrika gibi büyük tesislerin ihtiyaçlarını bile kolaylıkla karşılayabilmektedir. Sürdürülebilir enerji kaynağı olarak güneş kol saatleri, hesap makineleri, acil telefon cihazları, trafik lambaları ve işaretleri, cep telefonlarının şarj edilmesi, park, bahçe, sokak ve cadde aydınlatması, güneş ocakları, tarımsal sulama ve temiz su üretimine kadar birçok alanda kullanılabilmektedir.

https://www.ekonomiksolar.com/gunes-enerjisi-santrali

Sürdürülebilir Yani Tükenme Tehlikesi Yok

Sürdürülebilir enerji kaynağı olarak güneş enerjisi, şimdilerde üretilen ve geliştirilen teknoloji ve sistemler sayesinde özellikle elektrik üretiminde kaynak olarak kullanılmaktadır. İnsanlar çeşitli sebepler ve gereksinimler doğrultusunda enerji hattının bulunmadığı kırsal kesimleri mesken olarak kullanabildikleri gibi buralarda bağ, bahçe ve küçük tarımsal faaliyetler yapmaktadır. Buralarda kaldıkları dönemlerde elektrik ihtiyaçlarını solar paneli ürünleri sayesinde güneş enerjisini elektrik enerjisine çevirerek kullanabileceklerdir. Ülkelerin ve özel teşebbüslerin elektrik üretimi için kullandıkları bu paneller sayesinde artık bireysel vatandaşlarda kendi enerjisini rahatlıkla üretebileceklerdir. Güneşin enerji kaynağı olarak ileride en çok tercih edilen alternatif kaynaklar arasında gösterilmesi hem yenilenebilir enerji kaynağı olması hem de bitmek tükenmek bilmeyen bir güç kaynağına sahip olmasıdır.

cihan

Ben cihan, birçok projede internet üzerinde çeşitli insanlara seslendik. Bu projemiz ile de belirli kişilere seslenmeyi amaçlıyorum. Uzun zamandır çeşitli yerlerde içerikler ile karşınızdaydım. Sosyalmag.com ile yine sizlerleyim.

İlgili Makaleler


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu